VIDEO! Ööpäevaga tehti 1010 koroonaviiruse testi, lisandus 37 positiivset juhtu

"Ajavahemikul 26.-27. märts tehti Eestis kokku 1010 koroonaviiruse tuvastamise testi, millest 4 protsenti ehk 37 analüüsi osutusid positiivseks. Rahvastikuregistri andmete kohaselt tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Saaremaal (14), Võrumaal (6), Pärnumaal (5) ning Harjumaal (5)," ütles sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste.

Pilt: Scanpix/Pilt on illustratiivne

VIDEO! Ööpäevaga tehti 1010 koroonaviiruse testi, lisandus 37 positiivset juhtu

Toimetaja: Toomas Raag

"Ajavahemikul 26.-27. märts tehti Eestis kokku 1010 koroonaviiruse tuvastamise testi, millest 4 protsenti ehk 37 analüüsi osutusid positiivseks. Rahvastikuregistri andmete kohaselt tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Saaremaal (14), Võrumaal (6), Pärnumaal (5) ning Harjumaal (5)," ütles sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste.

 

Paluste sõnul on kokku Eestis tehtud 8121 koroonaviiruse testi, millest 575 on osutunud positiivseks. "Enim nakatunuid on analüüside tulemuste kohaselt vanusegrupis 40-49 eluaastat (24%) ning vanusegrupis 60 eluaastat ja vanemad (24%). Vanusegrupis 50-59 eluaastat on testide põhjal nakatunuid 23% ja vanusegrupis 30-39 eluaastat 18%," ütles ta.

Paluste ütles, et haigestumiste laine ei ole kindlasti kõrgpunktis ning eakaid inimesi tuleb kindlasti koroonaviiruse eest kaitsta. Ta pöördus kõkide noorte inimestel poole, pannes neile südamele, et nad et läheks viiruse leviku tõkestamiseks eelseisval nädalavahetusel külla oma vanavanematele. 

Eesti andmeid kuvava koroonakaardi leiab veebilehelt www.terviseamet.ee/koroonakaart (Internet Explorerit kasutades ei ole leht korrektselt kuvatud).

Paluste sõnul hakkas alates eilsest hakkas terviseamet testimise tulemusi avaldama terviseinfosüsteemi (TIS) andmetele tuginedes. "Terviseamet ei saanud varem terviseinfosüsteemist selliseid päringuid teha, TIS-i kasutamise vajaduse tingis nii mitme labori testimisvõimekuse teke kui erasektori partneri kaasamine," ütles ta.

"Eileõhtuse seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 40 patsienti, neist 7 on intensiivravil ning kriitilises seisus. Haigusest on tervenenud 11 inimest ning surnud 1," sõnas Paluste.

Maailmas on Hiinast levima hakanud koroonaviirusesse haigestunud enam kui pool miljonit inimest, neist kõige rohkem Ameerika Ühendriikides (enam kui 85 tuhat), Hiinas (enam kui 81 tuhat) ja Itaalias (enam 80 tuhat).

Eile peatas terviseamet COVID-19 nakkuse leviku vältimiseks plaanilise ravi väljaspool riiklikku haiglavõrku. "Eraraviasutused ja hambaravikliinikud jätkavad ainult vältimatu abi pakkumist," ütles Paluste. "Plaaniline ravitegevus peatatakse, et tõkestada nakkuse levikut ning hoida kokku isikukaitsevahendeid. Juba alustatud plaanilise ravi lõpuleviimise otsustab arst koos patsiendiga, hinnates eraldi iga üksikut juhtu. Kindlasti tuleb lõpuni viia selline plaaniline tegevus, mille katkestamine seaks ohtu inimese tervise."

Soovitused riskirühmade kaitseks

Koroonaviiruse riskirühma kuuluvad krooniliste haigustega ja vanemaealised inimesed. Riskirühmade kaitseks soovitab terviseamet:

  • Rangelt on keelatud külastused hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise.
  • Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata.
  • Samuti tuleb lähinädalatel vältida hooldekodu elanike liikumist hooldekodude vahel ning hoiduda uute elanike vastu võtmisest. Hooldusvajadusega eakate puhul tuleb pöörduda elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.
  • Terviseamet, sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on välja töötanud juhise, kuidas käituda nakkuskahtlusega kliendi või töötajaga hoolekandeasutuses. Juhis on saadetud kõikidele hoolekandeasutustele. Sotsiaalkindlusamet on hooldekodudega pidevas kontaktis ja valmis juhtumipõhiselt olukorrale reageerima.
  • Viimastel nädalatel on sotsiaalkindlustusamet koostöös terviseametiga aktiivselt tegelenud hooldekodude teavitamisega ja selgitamisega, et hügieeninõuete järgimine on nakatumise ennetamisel määrava tähtsusega. Iga teenuseosutaja vastutus on tagada, et kõik soovitused ja meetmed oleksid maksimaalselt rakendatud.

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK .

Aab: riik sai Hiinast kaitsevahendeid päris soodsalt

Riigihalduse minister Jaak Aab sõnas, et riigil õnnestus Hiina tootjalt osta suur kogus isikukaitsevahendeid päris soodsa hinnaga. Aab sõnas reedel ajakirjanikele, et isikukaitsevahendite turul on olukord praegu nagu "Metsik Lääs ja Metsik Ida".  "Isikukaitsevahendite hinnad on praegu hullumeelsed," ütles ta. 

Neljapäeval tellis Eesti riik Hiina ettevõtjalt 11,4 miljoni dollari eest kaitsemaske, kindaid, kaitseülikondi, kaitseprille ja teisi kaitsevahendeid. Ainuüksi kaitsemaske telliti 7,6 miljonit. "Umbes 12 tundi kestnud läbirääkimiste käigus õnnestus Eestil hindu allapoole saada," ütles ta. "Hinnad on praegustes oludes päris soodsad. Praegu käib hange vedaja leidmiseks.

Aab lisas, et olukord desovahenditega on lahenemas.

Liikuvusanalüüsi tulemusi on oodata järgmiseks nädalaks

Statistikaameti direktor Mart Mägi sõnul on valitsus teinud statistikaametile ülesande koostada liikuvuse analüüs selgitamaks, kuidas inimesed peavad kinni liikumispiirangutest, ning esimesi tulemusi on oodata järgmiseks nädalaks. 

Analüüs koostatakse mobiilandmestike baasil. "Seda ei viida läbi reaalajas ning ei ole tegemist jälitustegevusega ega ka isikustatud andmetega, kasutatakse vaid anonümiseeritud andmeid," ütles Mägi. 

Tema sõnul on statistikaamet võtnud ühendust kõigi kolme mobiilsideoperaatoriga ning nii Tele2, Elisa kui ka Telia kõik on pingutanud, et saada kokku andmestik ja välja töötada metoodika, et saaks anda pildi Eestis toimuvast liikumisest.

"Oleme jõudnud täna hommikuks mobiilioperaatoritega kokkuleppele, et analüüs toimub nende oma majades," ütles Mägi. "Eesmärk on selgitada, kas inimeste liikumise tavapärane muster on jäänud tavapäraseks."  

Statistikaamet loodab ühiselt mobiilioperaatoritega jõuda esimeste tulemusteni järgmise nädala jooksul. 

Laadimine...Laadimine...