VIDEO! Peep Talving: see on väga veider, et Eestis maske ei kanta

"See on väga veider, et Eestis maske ei kanta, sest teised riigid kõik kasutavad maske. Siin on vastupidi, sa oled märgistatud, kui sa oled maskis," ütles dr. Peep Talving TV3 saates "Tallinna kodanikud". "See haigus võib tuua tõsiseid kannatusi, kroonilisi hädasid, hingamis- ja südamepuudulikkust veel pikalt peale seda, kui haigusest üle saad."

Pilt: Scanpix

VIDEO! Peep Talving: see on väga veider, et Eestis maske ei kanta

Jaanika Valk

"See on väga veider, et Eestis maske ei kanta, sest teised riigid kõik kasutavad maske. Siin on vastupidi, sa oled märgistatud, kui sa oled maskis," ütles dr. Peep Talving TV3 saates "Tallinna kodanikud". "See haigus võib tuua tõsiseid kannatusi, kroonilisi hädasid, hingamis- ja südamepuudulikkust veel pikalt peale seda, kui haigusest üle saad."

 

Vaata saadet "Tallinna kodanikud" ja loe Neeme Raua intervjuud dr. Peep Talvinguga!

Lehte lugedes jäi silma, et üks Eesti meditsiiniametnik ütles, et praegu on hea aeg koroona läbi põdeda, sest tuleme just suvest, kehad on terved. Kas praegu on hea aeg Covid-19 läbi põdeda ja immuunsus saada?

Mina arstina ei saaks kellelegi soovitada, et põe see läbi, sest kui me vaatame Rootsi strateegiat, siis Rootsi strateegia oli tekitada karjaimmuunsus, aga seda ei tekkinud. Stockholmi tänavatelt võetud valimist võib-olla 7% on antikehasid, mis tähendab, et kui sa jääksid haigeks, ei ole see eriti veenev, et sul tekib hea immuunsus. Samas see haigus võib tuua tõsiseid kannatusi, kroonilisi hädasid, hingamis- ja südamepuudulikkust veel pikalt peale seda, kui haigusest üle saad. Küll ei haigestu ilmselt terved ja noored inimesed nii raskesti, et nad peavad sattuma intensiivraviosakonda. Aga 50-aastased on samuti riskigrupp. Oleme küll ja küll näinud, et kui sul on kõrge vererõhk, siis kaasnevad haigused ja oled 50-60, siis oled riskigrupis.

Kas asi on nii tõsine maailmas või on kõik ülepaisutatud?

See on väga tõsine. Kui vaatame tagasi ajas, mis oli eelmine sarnane pandeemia, siis oli see ju hispaania gripp, mis tappis miljoneid inimesi. Peale seda ei ole sellist katastroofi olnud. Meil on täna üle miljoni surma. Meil on palju kannatusi, majandus on mitmes kohas põlvini ja inimestel on vaja ju tulu, sest lapsed käivad lasteaias, kõigil on vaja ärisid ajada.

Arvatakse, et piirangud on liiga karmid paljudes riikides? Ka Eestis leitakse, et meil piiratakse liiga palju.

Pandeemia kohapealt on lockdown, mis tähendab, et sa sulged inimesed kodudesse, väga efektiivne.

Demokraatlikus riigis ei saa seda ju teha?

Hiinas alguses oli väga karm lockdown. Inimesed pandi kinni staadionitele, kõik kes olid positiivsed või sümptomitega. Meie ei ole seda teed läinud, aga riik loomulikult tegi lockdowni, sellepärast, et see, mis me nägime toimumas Euroopas, Itaalias kõigepealt ja teistes riikides, oli väga hirmutav.

Ja see oli Eestis õigustatud?

Ma arvan, et see oli väga efektiivne relv, sest kui vaatame suve, siis suvi oli rahulik, meil oli mõni haige siin ja seal, aga praegu, kui liigume jälle üles, siis tuleb mõelda, milline strateegia saab olema. Ma arvan, et teine laine saab olema natukene teistmoodi kui esimene.

Tõsisem?

See võib nii olla, aga ei pruugi. Väga raske on prognoosida. Kui vaatame tagasi hispaania gripile, siis teine laine surmas rohkem haigeid. Meie esimese laine ajal valmistusime katastroofiks. Ja väga õigustatult, sest kogemus Wuhanist ja Itaaliast oli ju hirmutav. Teine laine on nüüd ja me käime  mööda köit. Jätkame plaanilise raviga ja me peame hoidma haiguse haiglatest väljas ja ravima ka covid haigeid, sest mõlemad haigetegrupid on võrdsed.

Covidi haigeid on praegu haiglas 50+, aga see prognoos on tõusev. Ja õnneks on praegu covid haiged kõik nooremast generatsioonist. Me oleme suutnud hoida haiguse hooldekodudest ja vanakeste juurest veel ära.

Ikkagi tood näiteks hispaania gripi ja tohutud surmade arvud. No ei ole ju  covidisse surnud nii palju inimesi?

Covidisse on maailmas surnud üks miljon inimest. Kas seda on vähe? See on väga suur hulk surmasid. Kui oleme gripiga harjunud elama, siis just tuleb uus uuring välja, mis näitab, et gripi suremus on oluliselt väiksem kui covidi suremus. Grippi haigestub 6500 inimest iga aasta gripihooajal, nendest 1500 satub haiglasse, 130 intensiivravipalatisse ja umbes 80-90 sureb ja gripihooaeg kestab 4-5 kuud. Kui meil oleks koroonaviiruse hooaeg 4-5 kuud, siis ma eeldan, et suremus on oluliselt kõrgem.

Kas maski peab kandma?

Ühtegi hõbekuuli pole. See on hoia käed puhtad, hoia distantsi, ära mine võõrastele lähedale ja lae maha koroonaäpp. Maskist oleme vähe rääkinud, aga teaduslikud andmed tulevad. Mask päästab elusid. Väga loogiline. Kui minul on haigus ja ma hingan sinu poole, siis viirus lendab sinu poole ja see nakatab sind. Kui mul on mask ees, siis viirust levitavad osakesed pidurduvad.

Aga kuidas me jõudsime Eestis selleni, et meil on tekkinud maskivastasus, me ei pane neid ette?

See on väga veider, sest teised riigid kõik kasutavad maske. Siin on vastupidi. Sa oled märgistatud, kui sa oled maskis. Teistes riikides vastupidi - oled märgistatud ilma maskita.

Kas see on hea või halb?

See on täiesti vale. Mulle väga meeldib ühe taksofirma logo „no mask no ride". Ja nii peaks olema ka meie teatris - "no mask no music".

Mina käisin eelmisel neljapäeval kontserdil, kus oli öeldud, et tulge maskidega ja minu kõrval istuv naisterahvas hakkas mind sõna otseses mõttes sõimama, et miks te maskiga teatrisse tulete. Ta väitis, et see on ohtlikum kui ilma maskita. Kus kommunikatsioon sassi läks?

Kuskil ta läks sassi. Alguses oli ka vähem andmeid, aga tuli mitmeid artikleid, mis on näidanud seda, et Wuhanis ja New Yorkis sellest hetkest, kui määrati maskikohustus, hakkas epideemia raugema. Ja on mitmeid teisi näiteid. Teame laevu nagu Diamond Princess, kus on kinnine keskkond. Diamond Princessil olid enamus ilma maskideta, 80% olid haiged sümptomitega. Järgmisel kruiisilaeval, kus anti kõikidele maskid, olid ainult 20% sümptomitega. Teised olid asümptomaatilised.

Nii et homme kui inimesed lähevad ühistransporti, siis mask ette?

Jah.

Räägime täna riigieelarvest. Tundub, et kõik said midagi. PERH sai päris suure tüki.

Ütleme nii, et haiglavõrgu arengukava sai kosutava finantseeringu eelarve eelnõus ja see on väga hea.  Kui vaadata kasvõi covidi valguses, siis meil on haiglates puud isolaatoreid ja meie infrastruktuur on vana. See raha on väga positiivne süst ja tõesti poliitikutele selle eest suur aitäh ja me kasutame selle meeleldi ära oma haigete parimaks raviks.

Meenuta lõpetuseks kõige peamised covidi reeglid?

Kui oled haige ja on tekkinud uued haigussümptomid nagu palavik, köha ja  kurguvalu, siis jää koju ja mine testi ennast. Teiseks, pese kogu aeg käsi. Kolmandaks lae alla koroonaäpp ja neljandaks kasuta kõikides siseruumides maski. Õues ei pea kasutama, aga siseruumides: rongides, bussides, teatris, kontserdil.

Nii et võtame vastu otsuse, et peame ka Eestis maski kandma?

Absoluutselt.

 

Laadimine...Laadimine...