VIDEO! Riigikogu liige Korobeinik: eesmärk on "hall pass" likvideerida

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni asesimehe Andrei Korobeiniku sõnul on tänane otsus üks olulisemaid algatusi kodakondsusseaduses esinevate probleemide lahendamisel.

Pilt: Erik Peinar

VIDEO! Riigikogu liige Korobeinik: eesmärk on "hall pass" likvideerida

Enn Tosso

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni asesimees Andrei Korobeinik ütles Pealinnale, et uue seaduse eesmärgiks on tulevikus likvideerida hall pass kui selline. "Kui laps peab Eestit oma kodumaaks, siis ta loobub teisest kodakondsusest ning hakkab Eesti kodanikuks," ütles Korobeinik.

 

Riigikogus võeti täna vastu seadus, mille tulemusel muutuvad Eesti kodakondsuse saamise tingimused senisest paindlikumaks.

Senimaani lubas kehtiv seadus sarnasel põhimõttel Eesti kodakondsust lastele vaid juhul, kui mõlemad tema vanemad on halli passi omanikud. Seadusmuudatuste jõustumise järel on võimalus saada kodakondsus ka lastel, kelle üks vanematest või esivanematest omab halli passi ja elas Eestis alates 1991. aasta 20. augustist, mil Eesti riik kuulutati taas iseseisvaks.

Korobeinik selgitas, et seadus puudutab päris suurt hulka inimesi, keda erinevate hinnangute järgi võib olla 1500-8000. "Kui laps saab kaheksateist, siis ta peab otsustama, kas loobub oma teisest kodakondsusest Eesti kasuks. See on maailmavaateline küsimus, millise riigi kodanikuna ta ennast tunneb," rõhutas saadik. Selleks, et vältida topeltkodakondsuse teket, nõuab seadus, et teine riik peab inimese oma kodakondsusest vabastama.

"Venemaa ei vabasta oma kodakondsusest hea meelega," sõnas ta, märkides, et seetõttu võib protsess mõnevõrra aega võtta.

Reisimine motiveerib

Küsimusele, mis motiveerib inimesi Eesti kodakondsust võtma, nimetas Korobeinik reisimist. "Eesti pass on viisavabaduse osas esikümne hulgas," rõhutas ta. Ehkki halli passiga saab ka reisida, siis näiteks USAsse sõiduks tuleb taotleda viisa. Samas märkis ta, et Venemaale reisimist Eesti kodakondsus mõnevõrra piirab.

Korobeiniku sõnul on tänane otsus üks olulisemaid algatusi kodakondsusseaduses esinevate probleemide lahendamisel. "Kahtlemata on tegu edasiminekuga kodakondsuspoliitikas. See ei kaota hallide passide probleemi küll täielikult, kuid vähemalt kaotab nende taastootmise," ütles Korobeinik.

"Eestis elab üle 70 tuhande halli passi omaniku – seda on rohkem kui elab Pärnus inimesi. Vaatamata sellele, et Eesti on nende kodumaa, tunnevad paljud neist end kõrvalejäätuna, justkui riik ei vajaks neid ning see ei peaks nii olema," ütles Korobeinik, avaldades lootust, et lihtsustatud korras kodakondsuse saamine aitab noortel paremini ühiskonda sulanduda.

Riigikogu liikme sõnul on kahetsusväärne, et reformierakondlased ja sotsiaaldemokraadid, kes on väidetavalt isikuvabaduste poolest liberaalid, näitasid seaduseelnõule suurt vastumeelsust. "Ilmselgelt oli tegu poliitilise valikuga, kuid samas näitasid nad oma tegevusega, et nende arvates ei väärinud need lapsed Eesti kodakondsust," ütles Korobeinik.

"Lõpuks ometi! Võtsime täna vastu seadusemuudatuse, et Eestis sündinud ja Eestis elavad lapsed, kelle üks vanem on "halli passiga" ja teine kolmanda riigi kodanik, saavad kodakondsuse nende esindaja taotluse alusel. Ilma eksamiteta, ilma solgutamisteta, päriselt meie lapsi kodanikeks pidades. Rõõmuga hääletasin poolt," ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Oudekki Loone.

"Kuid ma loodan, et kui see seadus kehtib, siis mõistlikud inimesed näevad, et Eesti sellest ainult võidab. See väike samm on esimene konkreetne samm suunas, kus "halle passe" enam üldse ei ole, kus kõik meie inimesed on võrdselt kodanikud, saavad võrdselt valida parlamenti ja osaleda ühiskondlikus elus."

Eesti lapsed

Peaminister Jüri Ratas ütles, et taasiseseisvunud Eesti Vabariigis sündinud ja sündivad lapsed on Eesti lapsed.

"Tänane otsus tagab, et neil oleks Eesti, mitte määratlemata kodakondsus. Nimelt, lapsed, kes on sündinud pärast 20. augustit 1991 Eestimaal perre, kus vähemalt ühel lapsevanemal on määratlemata kodakondsus (hall pass), saavad taotleda meie Eesti Vabariigi kodakondsuse lihtsustatud korras (ilma kodakondsuseksamita)

Laadimine...Laadimine...