VIDEO! Riisalu: sadamast vanalinna peaks ehitama liikuva kõnnitee

"Turismihooaeg linnas  veel kestab ja üks oluline sündmus on peagi tulemas – Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival, mis toob Tallinnasse taas väga palju külastajaid," ütles abilinnapea Aivar Riisalu. "Me peaksime selle rahvahulga jaoks ehitama nn kultuurikilomeetrile liikuvad teed, et inimesed saaksid kergema vaevaga liikuda sadamast vanalinna piirkonda jala."

Pilt: Scanpix

VIDEO! Riisalu: sadamast vanalinna peaks ehitama liikuva kõnnitee (2)

Ivo Karlep

"Turismihooaeg linnas  veel kestab ja üks oluline sündmus on peagi tulemas – Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival, mis toob Tallinnasse taas väga palju külastajaid," ütles abilinnapea Aivar Riisalu. "Me peaksime selle rahvahulga jaoks ehitama nn kultuurikilomeetrile liikuvad teed, et inimesed saaksid kergema vaevaga liikuda sadamast vanalinna piirkonda jala."

Kuid üliedukaks osutunud kruiisituristide külaskäigud on tänavuseks lõppenud. Oktoobrikuus käis ära viimane kruiisilaev, kuid järgmisel aastal on neid tulemas veel rohkem kui tänavu, väitis Riisalu tuginedes Tallinna sadama andmetele.  

Kuna meil kolmel suvekuul tehakse kolmandik Tallinna külastustest, siis saab ometi juba praegu teha kokkuvõtteid kogu tänavusest turismiaastast, mis paistis silma just kruiisituristide enneolematu rohkusega.

 "Ainus riik, mille turistide osas on pidev langustrend, mis on küll mõnevõrra pidurdunud, on Soome," rääkis Riisalu. Põhjanaabreid käis meil ligi 200 000.  "See on üks protsent vähem kui möödunud aastal," ütles ta.

Majutusettevõtetes peatus kokku 528 000 inimest, keskmine majutusaeg oli 1,85 ööd ehk ühepäevakülalisi majutusasutustes väga palju ei olnud. Külastuste rida juhtisid Soome järel  Venemaa, Saksamaa ja  Rootsi. Tohutu hüppe on teinud sel aastal Taani külaliste hulk, mida saab seletada  muidugi Taani lipu sünnipäeva  sündmustega. Taanlaste osakaal turismis kasvas 100 %. "Alati on oluline, kui saab öelda suuri numbreid, aga inimesi käis Taanist siin  umbes 800," täpsustas Riisalu suure tõusu tagamaid.

 

Külaliskorterid ja kodumajutus astuvad hotellidele kandadele

Majutusturul on toimunud viimasel ajal  muutused, vähenenud on tavapäraste hotellide osatähtsus.

"Ma ei oskagi öelda, kas hotelliomanikud peaksid olema nüüd ärevuses või mitte," arutles Riisalu. "Kui meil on täna Tallinnas umbes 60 hotelli, ja nende kõrval 160 majutusteenust pakkuvat asutust, siis ega me sellele ju kätte ette panna ei saa," väitis Riisalu. "Erinevad majutusplatvormid annavad  suhteliselt lihtsa võimaluse selline alternatiivne ööbimispaik leida."

Ilmselt on see abilinnapea sõnul mõnevõrra mõjutanud ka majutuse hinda, mis on  Tallinnas natukene üle 50 euro öö eest. "Ja kui te mõtlete, et hotell justkui alla 80 või isegi 100 euro justkui ei maksa, siis tähendab see tegelikult seda, et uue majutussektori kasv on seotud ka hinnaga."

Kruiisituristide pidurdamatu juurdevool kestab

"Kruiisihooajaga juhtus selline lugu, et kasv oli plahvatuslik - 656 000 inimest, mis tähendab seda, et eelmisel aastal oli see number ligi 30 000 võrra väiksem," selgitas Riisalu. Sel aastal oli neli päeva, mil Tallinna vanalinnas oli korraga üle 10 000 inimese. Eelmisel aastal oli selliseid päevi kaks. Kruiisituristid  on pärit pigem Ameerikast, Saksamaalt ja teistest sellistest riikidest, kus kruiisiturism on enam levinud.

96% kruiisituristidest käis loomulikult vanalinnas ja  mujale väga palju ei satuta.  See on teema, millega me peame Riisalu väitel kindlasti tegelema. Turiste abistavad linnas turismiinfo punktid.

"Väga rahul võib olla meie turismiinfo büroo tegevusega," kiitis Riisalu. "Nad on inimesi aidanud massiliselt, neid  külastas üle 150 000 inimese, mis näitab, et ligi neljandik Tallinnas käijatest kasutab seda teenust."

Turistimaks on vältimatu, kui tahame, et külalised ja ka oma inimesed end linnas hästi tunneksid

"Eelmisel aastal jõudsin ma juba natukene ajakirjanduse abiga tülitseda Tallinna sadamaga  ja kellega iganes, kui  hakkasin rääkima sellest, kus on turistide kriitiline piir," meenutas Riisalu.  

Kui kõiki linna turismi alaliike arvesse võtta, siis on kasv olnud tänavu 7% . "See tähendab seda, et meie vaesele linnakesele hakkab see piir ette tulema, kui me ühel hetkel peame küsima, et kas me suudame seda inimeste hulka ikka normaalselt ära teenindada," väitis abilinnapea.

 Kõige suurema probleemina tuuakse praegu esile seda, et Tallinnas ei jätku tualette. "See on probleem," nentis ka Riisalu. "Sellel aastal Tallinn küll laiendas tualettide pakkumist, aga mulle tundub, et sellega tuleb veel tegeleda."

Riisalu tuletas meelde, et eelmisel aastal veel  linnavolikogu esimehe ametis olnud  tänane linnapea Mihhail Kõlvart tõstatas mullu küsimuse turismimaksust. "Mina ei nimetaks seda turismimaksuks, vaid et ühiskond saaks sellest õigesti aru, nimetagem seda siis turisti maksuks," tegi Riisalu ettepanku.  "Täna on aeg küps, et me asjaomaste huvigruppidega – hotellide, restoranide liiduga, turismifirmadega, peame sügavalt arutama selle üle, kas riik peaks lubama kohalikul omavalitsusel seda turistimaksu kehtestada."

Ilmselt on aeg sealmaal, et me tõesti sellest maksust varsti enam ei pääse. Riisalu lohutas ka turismiärimehi ja kaupmehi, et see raha läheb ju nende hüvanguks. "Ma olen seisukohal, et see raha jagatakse tagasi, et parandada teenust ja tagada vanalinna säilimine. Ja ma usun, et kui me ettevõtjatega seda kõike arutama hakkame, siis pole ju mõtet panna vanalinna tualetikonteinereid. Pigem siis juba tasustada neid hotelle ja restorane, kes lubavad turistidel oma tualettruume kasutada. Siin on tegelikult hästi palju koostöö võimalusi. Turismi surve südalinnale on juba nii suur, et see hakkab nõudma täiendavaid investeeringuid südalinnale."

Sadamast vanalinna liikuv kõnnitee

Järgmisel aastal tuleb kruiisilaevu veel rohkem kui tänavu. Me peaksime Riisalu väitel selle rahvahulga jaoks ehitama nn kultuurikilomeetrile liikuvad teed, et inimesed saaksid kergema vaevaga liikuda sadamast vanalinna piirkonda jala. Busside osakaalu ei saavat enam suurendada.  "Turistide arvu kasvades me peame mõtlema muudelegi alternatiivsetele liikumisvõimalustele. Võibolla peaks Tallinna kõige massiivsem tõukerattalaenutus olemagi sadama väravas?" küsis Riisalu.

Kuna turism on olnud Tallinna jaoks ääretult tähtis ärisuund, siis peame me tema sõnul olema valmis kogu aeg, et mitte kellelegi poleks tarvis äkki öelda, et nad pole siia oodatud.

"Me peame rakendama abinõusid, mis võimaldavad siin rohkem inimesi vastu võtta. Ja siin tuleb appi turistimaks, mis ei ole selline maks, mis puudutaks kohalikke elanikke, vaid looksid olukorra, et meie külalised näeksid, meie linn on ilus, puhas ja korras ning neil on siin tore olla. Siis ka oma inimesed, kes end sinna turistide vahele kiiluvad, näevad, et linn hoolib," ütles Riisalu.

 

 

 

 

 

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...