VIDEO! Tallinn piirab järgmisest sügisest meelelahutusasutustes öist alkoholimüüki

Eelnõu kohaselt ei saa alates 1. septembrist 2021 enam öösel Tallinna baaridest, ööklubidest ja kasiinodest vägijooke osta.

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO! Tallinn piirab järgmisest sügisest meelelahutusasutustes öist alkoholimüüki

"Siin tõepoolest on leitud konsensus elanike ja ettevõtluse vahel ja ma arvan, et mõlemad osapooled on andnud enda parima, et see dokument siia saali jõuaks." ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu tutvustades neljapäeval linnavolikogule eelnõu, millega piiratakse öist alkoholimüüki pealinna meelelahutusasutustes.

 

Eelnõu kohaselt ei saa alates 1. septembrist 2021 enam öösel Tallinna baaridest, ööklubidest ja kasiinodest vägijooke osta. "Minu käes on mesitaru, millele me nüüd kõik koos anname jalaga, siis võtame kaane pealt ära ja laseme neil mesilastel sealt endale kallale lennata ja hakkame nõelata saama. See oli kujund. Teie ette on lõpuks jõudnud eelnõu, mille ajalugu ulatub aastasse 2013," nentis Riisalu.

Täna vastu võetud määruse kohaselt piiratakse järgmisest sügisest Tallinna baarides, pubides ja teistes sarnastes asutustes alkoholi müüki nädala sees kella kahest öösel hommikul kuueni ning nädalavahetustel kella kolmest seitsmeni. Ajaline erand tehti kasiinodele ja ööklubidele, kus piirang algab tunni võrra hiljem (nädala sees kella kolmest öösel kuueni hommikul ja nädalavahetustel kella neljast seitsmeni).

Piirangud ei kehti majutusettevõtete fuajeebaarides ning rahvusvaheliseks liikluseks avatud lennujaamas ja sadamas ainult reisijatele ette nähtud alal asuvas müügikohas. Samuti ei kehti piirangud ööl vastu 1. jaanuari, 25. veebruari ja 24. juunit.

Otsuse tegemisel toetuti politsei statistikale

Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik ütles, et tegelikult on juba mitmeid aastaid olnud õhus küsimus, kuidas lahendada meelelahutusasutuste öise tegevusega kaasnevaid probleeme. "Kindlasti ei ole see poliitikute uitmõte, et kellelgi tuli hommikul lihtsalt idee ja kohe otsustatakse keelama hakata. Selliste plaanide tegemisel toetutakse politsei statistikale ja soovitustele ning inimeste ootustele, kes nende asutuste naabruses elavad. Sel teemal on erinevate sihtrühmadega räägitud: on peetud ümarlaudu, küsitud arvamusi erinevatelt organisatsioonidelt, arutatud ettevõtjatega, oma seisukoha on öelnud linnaosakogud," selgitas Terik.

"Tallinnas oligi diskussioon ajendatud eelkõige sellest, et hommikuni avatud baaride, pubide ja teiste sarnaste meelelahutusasutuste kunded häirivad öösel ümberkaudseid elanikke, üsna sageli langevad joobnud riiukukkede ohvriks juhuslikud möödakäijad. Alles hiljuti oli traagiline juhtum Lasnamäel, kus tekkinud tüli käigus mõrvati noor mees. Lisaks on selle kaasnähtuseks hommikuti laaberdavad alkoholijoobes isikud. See on aeg, kui minnakse tööle või kooli, viiakse mudilasi lasteaedadesse. Ma ei usu, et sellised olukorrad peegeldavad meie ühiskonna väärtusi, veel vähem keskkonda, kus elada soovime," lisas linnavolikogu esimees.

Opositsioon soovis juhtumipõhist lähenemist

Linnavolikogu opositsioon leidis aga, et ülelinnalise piirangu asemel tuleks olukordi lahendada juhtumipõhiselt. "Minu hinnangul tuleks jõuliselt kohe tegeleda just nendega, kes rikuvad reegleid, heakorda või öörahu," ütles linnavolikogu liige Kristen Michal. "Restoranide, klubide piirangute eelnõu seletuskiri ütleb, et probleem on loetud arvu ettevõtetega, neid alla kümne. Kriisist niigi räsitud majandusvaldkonnas korralike asutuste piiramine, sest oma töö on linnal tegemata, on tegelikult poliitiline asendustegevus. Teiseks võiks Tallinn Amsterdami, Berliini, Pariisi ja teiste linnade eeskujul luua öölinnapea rolli, et oleks pidev, mitte vaid valimiseelne koostöö ja arutelu, kuidas linnakodanikud saaks oma vaba aega kvaliteetselt veeta, nii et teiste öörahu oleks tagatud," arvas Michal.

"Kui Eesti soovib olla edukas ja kaasaegne riik, on meile muuhulgas vaja tuua Eestisse tööle ja õppima andekaid inimesi üle kogu maailma. Selleks peab Tallinn olema aktraktiivne koht, kuhu tulla elama ja õppima. Selleks peab meil olema hea ühistransoport, hea jalgrattataristu, aga ka huvitav linnakultuur, mille üks osa on ööelu. Lahedates linnades nagu Berliin, London ja Lissabon osatakse pidutseda nii, et see ümberkaudseid inimesi ei häiri. Selleks on tänapäevased heliisolatsioonivahendid jne," ütles sotsiaaldemokraatide Tallinna piirkonna juht Raimond Kaljulaid.

Tallinn ei peaks Kaljulaidi sõnul kehtestama lauskeelde, vaid tõhusat tegelema nende meelelahutusasutustega, mis on tõesti probleemsed – jättes puutumata need, mis oskavad hoolida nii külastajatest kui ka ümbritsevatest inimestest. 

Laadimine...Laadimine...