VIDEO! Tanel Kiik: soovitan koolivaheaja veeta Eestis!

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles kolmapäevasel pressikonverentsil, et Eesti hetkel stabiliseerunud nakatumisnäitajad ei tähenda, et inimesed võiksid olukorda lõdvemalt võtta.

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Tanel Kiik: soovitan koolivaheaja veeta Eestis!

Vesta Reest

"Minu sügav soovitus on veeta sel aastal koolivaheaeg kodumaal, seda enam, et ilmad on praegu väga ilusad," ütles sotsiaalminister Tanel Kiik ning kinnitas, et koolivaheaeg võib osutuda murdepunktiks, kust tuleb edasi minna teed, mida mööda me minna ei taha.

Kiik ütles kolmapäevasel pressikonverentsil, et Eesti hetkel stabiliseerunud nakatumisnäitajad ei tähenda, et inimesed võiksid olukorda lõdvemalt võtta.

"Kui olukord peaks halvemuse poole pöörduma, siis peame kasutusele võtma ka uued ning karmimad meetmed," kinnitas Kiik. Tema sõnul on võrdlused teiste riikide nakatumisnäitajatega enamasti ebaadekvaatsed, võrreldakse võrreldamatut: kui teste tehakse tunduvalt vähem kui Eestis, siis on ka selge, et nakatumisnäitaja on väiksem.

Kiik ütles, et alkoholi öise müügi piirang pikeneb, sest see meede on aidanud edukalt haigestumist alla tuua. "Praegu lubatakse alkoholi müüa keskööni, aga kui keegi hakkab seda kuritarvitama või skeemitama, siis tuleb varem või hiljem minna karmimate piirangute teed," tõdes minister. Temapoolne soovitus kõlas öisel ajal pigem magada, et olla päeval värske ja töövõimeline.

Härma: Haigestumine on langenud

Kiige sõnul arutab valitsus juba neljapäeval isolatsiooniaja lühendamist praeguselt 14 päevalt 10 päevale. "Seda teed on läinud paljud Euroopa riigid. Mõnes riigis on ka 7 päeva, aga see on meie hinnangul natuke lühike," kinnitas Kiik.

Isolatsiooniaja lühendamisega tahetakse tööandjatele hõlbustada oma ettevõtete tööshoidmist. Samuti arutatakse järgmisel nädalal vaktsiiniostu lepinguid, praegu on pakkumised kolmelt erinevalt tootjalt. Kiige sõnul on vaktsiini puhul tähtis, et see oleks inimestele tasuta ja sobiks erinevatele sihtgruppidele. Kiik rõhutas ka maskikandmise vajadust siseruumides või rahvarohketes kohtades: keskkonna säästlikkusele mõeldes peaks tema sõnul eelistama korduvkasutatavaid maske, mis võib olla ka tore kink.

Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Mari-Anne Härma märkis kolmapäevasel pressikonverentsil, et tasapisi on koroonaviirusesse haigestumine Eestis langenud.

"Tõepoolest on selline hingamispaus hetkel ja tundub, et numbrid on stabiliseerunud. Aga tuletan meelde, et viirus pole kuhugi kadunud. Praegu antakse paar päeva head sõnumit, kuid see ei tähenda, et nädala pärast kasvutrendi ei tuleks," ütles Härma. 

Härma sõnul on praegu näha haigestumise kasvutrendi Harjumaal ja Ida-Virumaal. "Harjumaal domineerivad töökohakolded ja Ida-Virumaal koolikolded. Hetkel näeme peamist seost õpetajate omavahelisel suhtlusel ja õpetajate suunal. Vähem seda, et õpilased viiksid haigust koolidesse ning levitaksid seda," tõdes ta. 

Härma kinnitusel oli teadmata nakatunute osakaal eelmisel nädalal väiksem kui üle-eelmisel ning see on suhteliselt stabiilne, kuid on näha, et haigestuvad tööealised inimesed ning tööealiste seas kasvavad reisimisega seotud juhud. 

Tööd alustas veebiregistratuur koroonatestimine.ee

"Reisimisega on sisse toodud 45 juhtu. See on viimaste kuude kõige kõrgem number. Aprillis lisandus kahe nädalaga 64 juhtu, nüüd ent 45 juhtu nädalaga. Eristuvad Ukrainast ja Venemaalt tulnud ning paar positiivse koroonaproovi andnut tulid Rootsist. Ukrainast tulnud juhud tuvastati kuue päevaga, Venemaalt 10 päevaga ja osad olid ka pärast 10 päeva," nentis Härma. 

Härma sõnul Euroopas haigestumine kasvab ning kasvab ka suremus, kuid nõrgas kasvutrendis. "Baltimaades on kõik kasvutrendis ja Lätis, Leedus on kõrgem kui Eestis. Lätis on koolidega ja spordiga seotud puhangud," ütles ta.

Rainar Aamisepp Synlabist ütles, et viimaste päevade uudisena hakkas tööle ka veebiregistratuur koroonatestimine.ee – seal saab endale sobivas kohas aega broneerida, lugeda viiruse ja haiguse kohta.

Viimase ööpäeva jooksul lisandus 40 positiivset koroonaviiruse testi, pea pooled neist laekusid Harjumaale. Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 1654 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 40 testi tulemus osutus positiivseks. Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 43,49.

Laadimine...Laadimine...