VIDEO! Tanel Kiik: vaba liikumine on oluline ja seda tuleb hoida!

"Eesti jaoks on oluline, et säiliks mõistlik koormus nii haiglasüsteemile, aga samas meie viirusenäitajad ei saaks takistuseks lähiriikidesse reisimisel – vaba liikumine on oluline ja seda tuleb hoida," sõnas sotsiaalminister Tanel Kiik. "Me peame tegema kõik selleks, et Soome ei kehtestaks meile samu reegleid nagu Läti Eestile." 

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Tanel Kiik: vaba liikumine on oluline ja seda tuleb hoida! (1)

Õnne Puhk

"Eesti jaoks on oluline, et säiliks mõistlik koormus nii haiglasüsteemile, aga samas meie viirusenäitajad ei saaks takistuseks lähiriikidesse reisimisel – vaba liikumine on oluline ja seda tuleb hoida," sõnas sotsiaalminister Tanel Kiik. "Me peame tegema kõik selleks, et Soome ei kehtestaks meile samu reegleid nagu Läti Eestile." 

Tänasel Terviseameti pressikonverentsil andsid ülevaate COVID-19 leviku hetkeolukorrast Eestis sotsiaalminister Tanel Kiik ja terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõunik Irina Dontšenko.

Kiik tõdes, et tänased koroonasse haigestumise numbrid midagi rõõmustavat ei toonud. "Ei ole küll sellist kiiret plahvatuslikku tõusu nagu kevadel, aga Eesti tõusutrend püsib ning Eesti nakatumise näitajad on tõusuteel," sõnas ta. "Me kõik peame pingutama, et taas Eesti nakatumisnäitajad alla viia," rõhutas ta, et nii inimesed kui ka riik peavad selle nimel pingutama.

Säiliks mõistlik koormus haiglasüsteemile

"Eesti jaoks on oluline, et säiliks mõistlik koormus nii haiglasüsteemile, aga samas meie viirusenäitajad ei saaks takistuseks lähiriikidesse reisimisel – vaba liikumine on oluline ja seda tuleb hoida," sõnas ta. "Me peame tegema kõik, et Soome ei kehtestaks meile samu reegleid, nagu Läti Eestile," sõnas ta.

"Tänased numbrid on viimane meeldetuletus sellest, et haigussümptomite ilmnedes tuleb olla kodus ning reisilt tulles teha lennujaamas või sadamas test," sõnas ta.

Sotsiaalminister ütles, et tunnustab kõiki neid inimesi, kes on reisilt tulles kohe testi teinud, rõhutades, et kindlasti on mõistlik teha nii esimene kui ka teine test, veendumaks, et ollakse terve.

Ta lisas, et valitsuses on homme arutusel nii testimise lisaraha küsimus kui ka vaktsiini ühishanke küsimus: "Läbirääkimiste lõppfaasis on kuus suuremat tootjat – valitsus arutab, kui mitme lepinguga me edasi liigume," sõnas ta. "Vaktsiini tagamine on meie kõigi huvides, sest see annab võimaluse taastada tavapärane elurütm ettevõtlusele ja luua inimestele taas turvatunne," ütles ta.

Kiik rõhutas, et kuna just erapeod ja -kogunemised on olnud suured nakatumise allikad, siis peavad inimesed olema väga vastutustundlikud – ei tohi minna seltskonda haigustunnustega ega siis, kui ollakse värskelt välismaalt tulnud. "Kui on näha, et ohutust pole võimalik tagada, siis on mõistlik üritus edasi lükata. Ükski sünnipäev ei ole väärt seda, et pärast on 20 inimest COVID viiruse saanud," rõhutas ta.

Kiik ütles ka, et palub kõigil laadida oma telefoni rakenduse HOIA, mis annab veel ühe lisavõimaluse lähikontakte tuvastada ja nakatumist piirata. "10% elanikest on seda juba teinud – meie eesmärk on jõuda vähemalt 30%-ni," sõnas ta.

Balti riikidest vähim haigeid Lätis

Dontšenko ütles, et maailmas on koroonaviirusesse haigestumine kasvutrendis: "Selle nädala number saab olema kõrgem, sest haigestumise kasv jätkub," ütles ta.

Terviseameti andmeil vajab Eestis tänase seisuga haiglaravi 20 inimest ja 2 inimest on juhitaval hingamisel. "Haiglaravil on vanemaealised, üle 50 aasta vanused inimesed, kellel on tõsised kaasuvad haigused," ütles Dontšenko.

Ta ütles, et Balti riikidest on haigestumus kõige väiksem Lätis. Soomes ja Taanis nakatumine kasvab. "Ainus riik, kus jätkub langustrend, on Rootsi, aga me kõik teame, et neil oli pikalt väga kõrge haigestumistrend ja nüüd see langeb," ütles ta.

 Dontšenko rõhutas, et viiruse leviku ohjamine on meie endi kätes: "Kuna meil pole olemas veel toimivat ravimit ega vaktsiini, siis me ei saa karjaimmuunsust tekitada ja kõik need meetmed, mille oleme selgeks saanud – nagu kodus püsimine, kätepesu, distantsi hoidmine jm on asjakohased ja loodame, et nende abil suudame haiguse ohjeldada," ütles ta.

 

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...