VIDEO! Terviseamet: peame olema valmis, et viirus võib levida suveni

"Haiglaravi vajavate uude koroonaviirusesse nakatanute arv kasvab järjekindlalt," ütles terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai. "Pandeemia siiski alles pakib ennast lahti. Täna räägime vaid lühiajalistest prognoosidest." Põhja prefekt Kristian Jaani ütles, et eriolukorra reeglite rikkujatele on võimalik määrata sunniraha või algatada ka väärteomenetlus.

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Terviseamet: peame olema valmis, et viirus võib levida suveni (3)

Õnne Puhk

"Haiglaravi vajavate uude koroonaviirusesse nakatanute arv kasvab järjekindlalt," ütles terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai. "Pandeemia siiski alles pakib ennast lahti. Täna räägime vaid lühiajalistest prognoosidest." Põhja prefekt Kristian Jaani ütles, et eriolukorra reeglite rikkujatele on võimalik määrata sunniraha või algatada ka väärteomenetlus.

 

 

"Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 864 COVID-19 viiruse testi, millest üks protsent ehk 11 osutusid positiivseks. Rahvastikuregistri andmetele tuginedes tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Harjumaal (6), Saaremaal (3) ja Ida-Virumaal (2)," ütles Kadai.

Kadai sõnul vajab 6. aprilli hommiku seisuga Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 129 inimest (55 naist ning 74 meest), kellest 14 on juhitaval hingamisel. "Haiglatest on välja kirjutatud 62 inimest. COVID-19 tõttu suri viimase ööpäeva jooksul neli Kuressaare Haiglas ravil viibinud patsienti: 60- aastane ja 72-aastane mees ning 78-aastane ja 86-aastane naine. Kokku on Eestis COVID-19 viiruse tõttu surnud 19 inimest," ütles Kadai.

Kadai sõnas, et Eestis on kokku tehtud 21 866 testi, nendest  1108 ehk 5% olid positiivsed. "Positiivsetest tesidest 38% on Saare maakonnast ja 31% Harju maakonnast," ütles ta.

Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Terviseamet: täna räägime vaid lühiajalistest prognoosidest

"Me võime luua hüpoteesi, et viirus taandub suveks, aga arvestades viiruse leviku intensiivsust ja laiaulatuslikkust, tekitab see suure hälbe tavalisest viiruste levikust ja me peame olema valmis, et see võib levida suveni välja," ütles Kadai.

Kadai ütles, et haiglaravi vajavate uude koroonaviirusesse nakatanute arv kasvab järjekindlalt ning haiglaravil on 16 protsenti kinnitatud koroonatõve diagnoosiga inimestest.

"Kohati on jäänud avalikus ruumis kõlama arvamus, et haigus ohustab riskirühmi, aga me peame meeles pidama, et haigus ohustab kõiki," rõhutas valitsuse kommunikatsioonikeskuse staabijuht Siim Kumpas.

Tänasel valitsuse briifingul andsid ülevaate hetkeolukorrast riigis Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Kristi Talving, PPA Põhja prefekt Kristian Jaani ning valitsuse kommunikatsioonikeskuse staabijuht Siim Kumpas.

Kadai: pandeemia alles pakib end lahti

Kadai ütles, et pandeemia siiski alles pakib ennast lahti ja isegi siis, kui Eestis tundub, et nakatumine hakkab liikuma langustrendi, ei mõjuta see maailma statistikat: "Me ei ole isoleeritud saar," rõhutas ta.

Meil on põhjust olla rahul, sest meil pole üle Eesti laialdast levikut, see on praegu ainult Saaremaal. "See näitab, et meie meetmed on tõhusad, et hoida haigust kontrolli all," ütles Kadai.

Kadai ütles, et pikaajalist prognoosi koroonaepideemia kulgemise osas ei julge täna anda mitte keegi, sest haiguse kulgemises on olnud äärmiselt palju ebamäärasust. "Täna räägime vaid lühiajalistest prognoosidest," rõhutas ta.

Kadai rõhutas, et maski kandmisel on oluline mõtestada, miks seda tehakse. "Kui midagi teha, siis tuleb seda teha hästi ja põhjalikult," ütles ta. "Maski kasutamise eesmärk on hoida teisi inimesi – eelkõige peab kirurgilist maski kasutama see, kes on haige – aga 1–2 päeva enne sümptomite ilmumist võib inimene nakatada teisi inimesi – selle mööndusega tuleks täna maski kasutada rahvarohkes kohas." 

"Kui aga inimene on ise haigussümptomitega ja paneb ette respiratoorse maski, mis on klapiga, siis ta endale teadmata ohustab teisi inimesi," rõhutas Kadai, et on vaja aru saada, mis kaitseb ja mis ei kaitse.

"Me peame juurutama esiteks eestlaste hulgas sügavalt sisse kätepesemise kultuuri, teisena selle, et me ei käi haigetena tööl ning kolmandaks regulaarse maski kandmise oskuse," ütles Kadai.

Küsimusele 80% viinaga käte desinfitseerimisest vastas Kadai, et liiga kange alkoholipõhise desinfitseerimisvahendi kasutamine pole mõistlik, sest kange alkohol aurustub kätelt ja pindadelt liiga kiiresti, neid puhastamata.

"Alkoholipõhise desinfitsaatori kangus võiks olla maksimaalselt 60%," kinnitas ta.

Kumpas: 20% inimesi pole olukorra tõsidusest aru saanud

Kumpas ütles, et uus kampaania "Lähed välja – levitad viirust. Püsi kodus!" on mõeldud neile inimestele, kes veel ei ole saanud aru olukorra raskusest.

"Neli inimest viiest peavad piirangutest kinni, aga meil on kahjuks ka umbes 20% inimesi, kes seda ei tee," ütles ta. "Selle kampaaniaga näitame, kuivõrd kerge on seda viirust teadmatult levitada." 

"Näha on, et inimestel hakkab tekkima koroonaväsimus – inimesed tüdivad ja ilmad lähevad ilusaks – seetõttu tulime välja kampaaniaga, et teha ühine viimane pingutus. Uus kampaania on loodud selleks, et tõmmata tähelepanu kodus püsima, järgima hügieenireegleid ja olema terved," ütles ta.

Talving: kauplused on uute piirangute rakendamisel hästi toime tulnud

Talving selgitas alates 4. aprillist kaubanduses kehtestatud piirangute olemust. "Piirangute eesmärk on endine – veelgi vähendada võimalust saada viirust," ütles ta.

Talving selgitas, et igas kaubanduskeskuses peab olema tagatud desinfitseerimisvahendite võimalus – need peavad kaupluses olemas olema selles kohas, kus kliendil on kõige mõistlikum neid kasutada.

Jääb kehtima ka 2 + 2 nõue: teistest klientidest tuleb hoida 2-meetrist vahemaad, kordas Talving üle. "Klientidel peab olema teada, kas 2 meetri nõuet jälgida on võimalik, selleks tuleb kauplejal arvestada müügisaali pindalast 4 ruutmeetrit iga kliendi kohta," selgitas ta.

Talving kiitis Eesti kauplusi, kes on vajalikud meetmed väga kiiresti kasutusele võtnud. "Kassade juures on teavitused, teavitused on paigutatud ka ostukärudesse, teavitatakse siseraadio kaudu, on jõutud vähendada ka ostukärude ja korvide arvu ning paigaldatud kaitseklaasid ja kasutatakse turvatöötajate abi," loetles ta.

Jaani: pingutame veel selle aprillikuu!

Ka Põhja prefekti Kristian Jaani sõnul on inimesed reeglitest väga hästi aru saanud ja altid neid järgima. "Nakatumise trend sunnib meid siiski veel ühiselt pingutama ja oluline on mõista, et meie kõigi käitumine mõjutab viiruse levikut," rõhutas ta.

"Pingutame veel selle aprillikuu! Palun püsime kodus!" ütles Jaani.

Jaani ütles, et nädalavahetusel kontrolliti Harjumaal üle 150 kaupluse. "Üldpilt näitab, et kõik pingutavad," tänas ta kauplejaid, kes piirangutest kinni peavad, ja nende nutikust reeglite rakendamisel.

Jaani ütles, et politsei kontrollib uusi kaubanduspindade piiranguid tihedalt ja esmajoones teeb praegu sõnalisi märkusi. "Kui sõnadest aru ei saada, siis on meil võimalik teha ka kirjalikke ettekirjutusi, määrata sunniraha või algatada ka väärteomenetlus," ütles ta.

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...