VIDEO! Terviseamet: Tallinna viirusetõrje meetmed on asjakohased

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko ütles, et viiruse laialdase leviku vältimiseks on väga oluline iga inimese panus.

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Terviseamet: Tallinna viirusetõrje meetmed on asjakohased

Erki Varma

"Kõige ohtlikumad kohad on ühistransport ja siseruumid. Me kutsume inimesi üles võtma kasutusele kõik võimalikud ennetusmeetmed –  hoidma distantsi ja seal, kus distantsi ei ole võimalik hoida, kandke palun maske ja kandke neid korralikult," pani terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko inimestele südamele.

Koroona viiruse levik on tema sõnul jätkuvalt globaalne, mistõttu pole võimalik riiki täielikult viirusevabana hoida. "Me peaksimegi õppima edasi elama selle viirusega," nentis Dontšenko.

Viimase 24 tunni jooksul lisandus Eestis tema sõnul 57 haigusjuhtu, millest 37 lisandus Harjumaale ja sellest omakorda 30 Tallinna. Eelmise nädala jooksul lisandus Eesti peale kokku 244 haigusjuhtu, millest ligi 43% registreeriti Tallinnas. "Ja tundub, et see haigusjuhtude statistika kasvab veel mõnda aega," sõnas ta.

Terviseamet suudab veel koldeid kontrollida

Tallinnas on Dontšenko kinnitusel praegu kontrolli all kuus aktiivset kollet. "Põhja regionaalosakonna inspektorid suudavad jätkuvalt veel saada ülevaadet nii haigete kui lähikontaktsete üle," rääkis Dontšenko, kelle sõnul on jälgimisel üle 1900 inimese.

Dontšenko sõnul on kõige tähtsamad just ennetavad meetmed. "Laialdase leviku vältimiseks on väga oluline iga inimese panus. Kuna hetkel meil puudub ravim ja kuna hetkel meil puudub vaktsiin, siis niikaua kui me ei saa oma ühiskonna- ehk karjaimmuunsust tekitada, sõltub kõik meist endist, sellest kuidas me käitume."

Tema sõnul on terviseameti murekohtadeks kaks maakonda, need on Harjumaa ja Ida-Virumaa. "Need piirkonnad on kahtlemata meil praegu prioriteetsed ja nendes maakondades meie arvates võiks vähemalt kaheks järgmiseks nädalaks suuremad siseruumide üritused ära jätta või korraldada need värskes õhus."

Arvestades Tallinna tänast epidemioloogilist olukorda, on Tallinna poolt viimaste nädalate eest rakendatud meetmed Dontšenko hinnangul olnud väga asjakohased ja linn saab ka edaspidi rakendada meetmeid vastavalt epidemioloogilise olukorrale. "Praegu meil on sügis käes ja me peame tõdema, et sügise tulekuga tulevad meile ka ägedad viiruslikku päritolu respiratoorseid nakkushaigused ja selleks me peame olema valmis," muretses ta.

Lisaks soovitas Dontšenko inimestel laadida oma telefonidesse HOIA-rakenduse. "Väga hea meel on öelda, et seda rakendust on meil Eestis endale alla laadinud juba üle 135 000 inimese ja 49 inimest on andnud teada, et nad on haiged. Julgustame seda rakendust aktiivsemalt kasutama."

Tallinna ennetusmeetmed olid põhjendatud

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart nentis, et niipalju kui praegu osatakse ja suudetakse olukorda hinnata, on näha et see muutub tõsisemaks. "Tekkis poleemika või tegelikult õigemini oleks öelda kriitika nende meetmete osas, mida Tallinn rakendas juba kolm nädalat tagasi. Aga tänaseks näeme, et ennetusmeetmete rakendamine ja profülaktika on parim viis selleks, et välistada rangemaid meetmeid," rääkis Kõlvart.

Profülaktika ja ennetusmeetmete puhul on tema sõnul tähtis mitte reageerida, vaid olukorda prognoosida ja käituda vastavalt plaanile. Ja seda linn teha plaanibki. "Ma saan kinnitada linna poolt, et me jätkame meetmetega," sõnas linnapea. "Me hindame operatiivselt olukorda ja vajadusel rakendame täiendavaid meetmeid. Sest me näeme, et see vajadus on olemas. Ja me tunneme, mis on meie vastutus."

 

Laadimine...Laadimine...