VIDEO! Töötukassa juht: me menetleme kõiki töötasu hüvitise taotlusi

"Soovin korrigeerida ka müüti, et Töötukassal saab raha otsa: me menetleme kõiki taotlusi laekumiste järjekorras," ütles Töötukassa juht Meelis Paavel.

Pilt: Mats Õun
Tervis Eesti

VIDEO! Töötukassa juht: me menetleme kõiki töötasu hüvitise taotlusi

Õnne Puhk

"Soovin korrigeerida ka müüti, et Töötukassal saab raha otsa: me menetleme kõiki taotlusi laekumiste järjekorras," ütles Töötukassa juht Meelis Paavel. "Testimiste üldvõimekus ja kiirus suurenevad," kinnitas Terviseameti kriisistaabi meditsiinijuht, kolonelleitnant Ahti Varblane. "Testimine on nagu luure, aga luuret ei saa teha uisapäisa, vaid sihistatult ja planeeritult." 

 

Kriisistaabi meditsiinijuht Ahti Varblane ütles, et nii patsientide kui ka töötajate laustestimist alustatakse nendes hooldekodudes, kus leitakse sümptomitega inimesed.

"Laustestimine võib tekitada ka nn müra, sest võib leiduda ka valepositiivseid ja valenegatiivseid tulemusi," selgitas ta, miks ei testita laialdasemalt ilma sümptomiteta inimesi.

"Ka valenegatiivne tulemus annab liigse enesekindluse," ütles ta, "testida tuleb mitu korda ja see tõstab testide arvu liiga suureks."

Ta selgitas ka Kuressaares avatud välihaigla toimimise põhimõtteid. "Kuna Eestis on reservarmee, siis välihaigla meedikud on reservväelased, kaitseväelased ning tsiviiltervishoiutöötajad – kaitseväe töötajad on ka ristkasutuses," ütles ta.

"Kogu seda meeskonda varustavad suurema kiirabid ja haiglad Eestis ning haigla peab töötama ühtse meeskonnana lisandunud meeskonna abil," lisas ta.

Reinhold: andmed fikseeritakse kell 7 ja avaldatakse keskpäeval

Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse juht Katrin Reinhold andis ülevaate andmete kogumisest ja statistika avaldamisest.

"Kui varem saadi tulemused vaid terviseameti laborist, siis tänaseks on terviseameti andmed tagantjärele terviseinfo süsteemi sisse laetud ja nähtavad ka patsiendile endale," ütles ta.

26. märtsist alates edastatakse andmed terviseinfo süsteemi põhjal, selgitas ta.

"Andmete kogumise viis muutus, aga nädalaga oleme selgitanud välja andmete kvaliteedi mured, näiteks mõned andmed laekusid topelt ja see tingis mõningase vea süsteemis," ütles Reinhold.

Praegu on parandused sisse viidud ja kõik saavad oma korrektse tulemuse kätte, rõhutas ta.

"Täna me avaldame terviseameti lehel kogu statistika ning terviseameti kodulehele tekib ka graafiline vaade nii maakondade, vanusegruppide kui ka soolises lõikes – ja need andmed on kättesaadavad juba tänasest terviseameti kodulehel."

Avalikustatud andmed eelmise ööpäeva kohta uuendatakse hommikuti kell 7, selgitas ta.

Reinhold ütles ka, et Eesti koroonakaart töötab ja huvi selle vastu on suur.

Vaata koroonakaarti terviseameti kodulehel SIIT.

Ehrlich: tööturu seis muutub kiirelt halvemuse suunas

Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Sten-Andreas Ehrlich ütles, et eelmise pühapäeva seisuga on ennast töötuna arvele võtnud 40 125 (eelmisel nädalal 2059) ja koondamiste arv on kasvutrendis: töötukassale esitatid eelmisel nädalal 26 koondamisteadet.

"Tööturu seis on kiires muutumises, pigem halvemuse suunas," ütles ta.

"Lisaks juba väljakuulutatud sammudele kaalutakse kaht muudatust: 1) kas peaks võimaldama töötuse ajal tööampsude tegemist – see tähendab, et kas töötuna võib väikese sissetuleku piiri raames teha juhutöid ning 2) kas valitsusel peaks olema võimalus pikendada töötushüvitise kestust," selgitas ta.

"Huvi töötasu hüvitamise vastu on suur, aga täpseid numbreid veel ei ole, sest taotlusi pole veel hakatud vastu võtma," ütles ta.

Paavel: soovime teha töötasu hüvitamise protsessi võimalikult lihtsaks

Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel rääkis töötasu hüvitise väljamaksmise tagamisest.

"Kõik on läinud plaanipäraselt ja oleme õige pea avalduste vastuvõtmiseks valmis, täpset kuupäeva ma ei ütle, aga reedel kell 10 toimub veebiseminar, kus me räägime hüvitiste taotlemise täpsest protsessist," ütles ta.

"Me tahame selle protsessi teha võimalikult lihtsaks, tuginedes oma kogemusele," lisas ta.

Paavel ütles, et Töötukassa kodulehel on kõige värskem ja adekvaatsem info hüvitistega seotud küsimustele.

"Teeme seda läbi e-töötukassa ja palume ettevõtetel teha oma ettevalmistused – tähtis on, et volitused oleks tehtud korda B-kaardil," ütles ta.

Küsimusele, kes Töötukassasse võivad pöörduda, vastas ta, et hüvitist taotleb tööandja oma töötajale: "Töötukassa võtab hüvitise maksmise tööandjalt üle," selgitas ta.

"Tööandja saab seda taotleda kõikidele oma töötajatele, kes on töötanud töölepingu alusel," lisas ta.

Laadimine...Laadimine...