VIDEO: Üha rohkem inimesi soovib oma nime muuta

"Nime muutmine paneb meid üllatama. Kuna nime muutmine oli võimalik ka e-teenusena, siis koroonaviiruse ajal laekus neid avaldusi uskumatult palju," märkis  Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja Karin Kask.

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEO: Üha rohkem inimesi soovib oma nime muuta

Toimetaja: Sandra Lepik

"Nime muutmine paneb meid üllatama. Kuna nime muutmine oli võimalik ka e-teenusena, siis koroonaviiruse ajal laekus neid avaldusi uskumatult palju," märkis  Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja Karin Kask.

Tallinna Perekonnaseisuamet töötab suvekuudel täistuuridel. Praegusel perioodil väljastatakse arhiivist tõendeid nendele noortele, kes lähevad teise riiki õppima. 

"Meil on rahvusvahelised tõendid, mida nad peavad kaasa võtma siis, kui nad teise riiki lähevad. Me näeme igapäevaselt kooliõpilasi, kes meid külastavad ning kes oma dokumente, olgu siis sünnidokumenti või rahvastikuregistri väljavõtet, soovivad," märkis Kask. 

Mitte ainult abiellumine pole põhjus, miks nime muudetakse. Kevadest kasvas hüppeliselt nende inimeste arv, kes soovisid muudel põhjustel omale uut ees- või perekonnanime või ka mõlemat.

"Nime muutmine paneb meid üllatama. Kuna nime muutmine oli võimalik ka e-teenusena, siis koroonaviiruse ajal laekus neid avaldusi uskumatult palju," lisas Kask, et nime vahetajaid jätkub tänaseni. 

Vaid hetkeemotsioonist lähtudes nimemuutust ei teostata, selle soovi peab oskama ka kenasti ära põhjendada. "Kõiki nimemuutmise avaldusi ei rahuldata - peab olema mõjuv põhjus, miks seda tehakse. See nimi peab olema nimeseadusest tulenevalt õigesti valitud," märkis Kask. "Põhjuseid nimevahetuseks on mitmeid, osad inimesed tunnevad end oma nimega halvasti." 

Nime muutes tasub teada, et inimese sünniaktis jääb tema esialgne nimi ikka muutumatuks. Alaealistel saab nime vahetada ainult vanemate nõusolekul.

Koroonakriis raskendas ka Õnnepalee töökorraldust, sest erinevate teenuste kasutajaid oli palju ja kõige suuremaks väljakutseks kujuneski inimeste hajutamine. "Kui inimene tuleb lapse sündi registreerima, siis ta saab registreerida ka oma elukoha ja anda sisse ka abieluavalduse, kui ta soovib," tõi Kask näiteid. "Üks ametnik on võimeline kõike seda korraldama."

Ta selgitas, et toiminguid tullakse tegema kahekesti ehk koormust on topelt. "Kaks inimest esitavad abielulahutus avalduse, kaks inimest esitavad abieluavalduse, kaks inimest vormistavad abielu ja kaks inimest vormistavad lahutust nii et viis toimingut ja kümme inimest," selgitas Kask. 

Ka praegu teostatakse Õnnepalees toiminguid hajutatud laudade taga fuajees, kus abiks käib ametnik. Kõik toimub privaatselt ja klientide hinnangul väga meeldivalt.

Laadimine...Laadimine...