VIDEO! Uus heakorraeeskiri keelab mürgid, ohjeldab lehepuhuriterrorit ja võimaldab linnalt kõnniteede puhastamist tellida

Uus heakorraeeskiri lubab lehepuhurit kasutada lehtede kokkukogumiseks, kuid keelab seda kasutada teisel otstarbel, millega kaasneb tolmu õhku paiskamine.

Pilt: Ilja Matusihis
Tallinn Keskkond

VIDEO! Uus heakorraeeskiri keelab mürgid, ohjeldab lehepuhuriterrorit ja võimaldab linnalt kõnniteede puhastamist tellida (4)

Virkko Lepassalu

"Kui edaspidi saab majaomanik kõnnitee puhastamise tellida linnalt, siis minu arvates on see hea võimalus," kiitis Telliskivi seltsi juhatuse liige Juho Kalberg linna uut heakorra eeskirja. "Võib esineda palju asjaolusid, miks pole võimalik kõnniteed kl 7-ks hommikul korda teha, nagu praegu nõutakse."

 

Tallinna uue heakorraeeskirja järgi saavad ühistud ja majaomanikud linnalt kõnniteede puhastamist tellida, mis tuleb odavam, kui tööd otse mõnelt firmalt tellida.

Pelgulinna seltsi üks eestvedajatest Juta Hiiemäe, kes oma siledakarvalise terjeriga sageli jalutamas käib, rääkis, et praegu võib kohata lumerikkamatel talvedel klassikalist olukorda, kus sahk ajab lume puhtaks tehtud kõnniteele tagasi. "Seega võiks linn tõe poolest kõnniteid puhastada," leidis ta. Siis oleks ka tänavakoristusfirmal motiiv kasvõi Pelgulinna kitsastel tänavatel lund rohkem ära vedada ja toimetada nii, et ta lund kõnniteele ei ajaks. Linnaelanike tellimused ühistutest või eramajadest jõuavad linna vahendusel ju ikka sellesama hooldusfirmani. Samuti ei pea omanik või ühistu värisema, kas töö sai kvaliteetne.

Äsja jõudis volikokku Tallinna uue heakorraeeskirja eelnõu. Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul muutub elu meie ümber kogu aeg ja nii tuleb heakorraeeskirja aeg-ajalt kaasajastada. Uus eeskiri vähendab majaomanike ja ühistute koormust, kel oleks edaspidi võimalik näiteks sügistalvisel hooajal linnalt kõnnitee hooldust osta. Praegu peab omanik oma maatüki ääres asuvaid kõnniteed hoidma talviti puhtana jääst ja lumest ning sügiseti lehtedest. Korteriühistud ja majaomanikud vastutavad ka talvise purikakoristuse eest. Kui aga koroonakriisi eelne elukorraldus taastub, hakkavad inimesed taas palju reisima.

Iga paik vaadatakse üle

Pikemalt välismaal olles peaks näiteks eramaja omanik hakkama kasutama üsnagi kulukat kojameheteenust mõnest ettevõttest. Linnale peaks majaomanik maksma iga puhastatava ruutmeetri eest sisuliselt sama hinda, mida maksab omakorda linn ruutmeetri eest tänavapuhastusfirmale.

"Majaomanik saab tänava puhastusteenust tellida firmadest juba praegugi," ütles Tallinna ühe lepingupartneri, Tänavapuhastuse ASi juhatuse liige Vello Kink. "Kuid arvestades, et linn ostab seda teenust n-ö hulgi, suures koguses, on linnalt eraisikul või ühistul seda kindlasti soodsam tellida kui praegu mõnelt eraettevõttelt."

Kinki sõnul vaadatakse enne hinnapakkumist iga paik eraldi üle – kas ja kui palju nõuab see käsitööd ja kui palju saab asja aetud masinatega. Linnal on üldiselt kavas eraldi puhastustööde hinnakirja kehtestamine kinnistu omanikele.

Lisaks ohjeldab uus eeskiri lehepuhuritega töötajaid. Eriti just aedlinnaosade elanike kõrvad on just saanud puhkama hakata suvisest niidukimürast, kui uued tegijad lehepuhuritega toimetama asuvad. Erinevalt niidukitest tegutsevad puhurid aasta läbi – talvel aetakse nendega teelt ära ka kerget lund. "Paraku kasutatakse üha enam lehepuhureid tänavatolmu koristamiseks," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. Tolmu puhutakse minema kas enda hoovist, selle juures asuvatelt kõnniteedelt, välisuste eest jne. Õhus hõljuv või naabri suunas lennutatud tolm tekitab aga kopsu- ja südamehaigusi. Rääkimata, et naelkummide tõttu lahti sõidetud asfalti tõttu lendleb tolmu linnas eriti kevaditi niigi väga palju. Uus heakorraeeskiri lubab puhureid tarvitada ainult haljasaladel ja igasugune tolmutamine on keelatud.

"Lehepuhurite piiramine on samuti õige," märkis Kalberg. "Olgem ausad, nende lehepuhuritega mässamine on totter tegevus, kasvõi tuulise ilmaga aetakse sellega kõike taga."

Muru keegi joonlauaga ei mõõda

Samuti paneb uus heakorraeeskiri kohustuse koristada oma sõiduki ümbert omanikel, kes selle kauaks suvalisse kohta vedelama on jätnud nii, et need segavad tänavapuhastusmasinaid. Kui sõidukit tänavapuhastusautode eest ära ei sõideta, tuleb omanikul endal ühe meetri raadiuses auto ümber kõik puhas ja korras hoida. Talvel tähendab see lumerookimist ja sügiseti lehekoristust. Rentslid tuleb puhtad hoida jne.

Muuhulgas keelab eeskiri pestitsiidide tarvitamise. Hiiemäe pidas seda vajalikuks. "Kui hoida õigel ajal silma peal, siis rohimise, tänavakivide vahede puhastamisega või mis iganes taolisega saab ilma looduse mürgitamiseta hakkama," lausus ta Hiiemäe sõnul elab ta Pelgulinnas kümmekond aastat ja selle ajaga on ümbruse heakord palju puhtamaks ja viisakamaks muutunud. Tema sõnul ei asenda ükski heakorraeeskiri inimeste hoolimistunnet.

Linn loobub ka nõudest, et kinnistul ei tohiks kasvada kõrgem rohi kui 15 cm. Selle asemel nõuab eeskiri üldiselt, et kinnistu haljastus peab olema korras ja ei tohi lasta võsastuda.

Mida toob uus heakorraeeskiri?

  • Keskkonna- ja kommunaalamet saab õiguse sõlmida maa omanikega lepinguid kõnnitee hooldamiseks ning määrab kindlaks nende tööde maksumus.
  • Heakorratöid takistava mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja on kohustatud ise hoidma sõiduki ümbruse meetri raadiuses puhta, sh koristama lund ja jääd.
  • Lehepuhureid tohib kasutada ainult haljasaladel ehk lehtede koristamiseks. Tolmutamine on keelatud.
  • Tallinnas on keelatud kasutada umbrohutõrjeks pestitsiide.
  • Laste mänguväljakute, koerte jalutusplatside ja ujumiskohtade hooldamine antakse üle linnaosavalitsustele. See on loogilisem, sest LOVides ollakse inimeste soovide ja muredega kõige ligemalt kursis. Sinna on inimestel ka lihtsam pöörduda

 

 

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...