Vilja Kiisler: idee austusest, mis keelab riigijuhilt ebamugavaid küsimusi küsida, on lääne demokraatiale täiesti võõras

"Just see konkreetne (Siim Raide - toim) lause, et "poliitikuid ei piira enam mingisugune austus või riigihalduse vertikaal", tekitab küsimuse, et missuguses riigis me päriselt elame? " küsis Vilja Kiisler pärast Siim Raide bravuurikale sõnavõttu "Kolmeraudses", kus käskis meedial lõpetada Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu kahtlaste toetuste osas "kottimise".

Pilt: Scanpix

Vilja Kiisler: idee austusest, mis keelab riigijuhilt ebamugavaid küsimusi küsida, on lääne demokraatiale täiesti võõras (4)

"Just see konkreetne (Siim Raide - toim) lause, et "poliitikuid ei piira enam mingisugune austus või riigihalduse vertikaal", tekitab küsimuse, et missuguses riigis me päriselt elame? " küsis Vilja Kiisler pärast Siim Raide bravuurikale sõnavõttu "Kolmeraudses", kus käskis meedial lõpetada Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu kahtlaste toetuste osas "kottimise".

"Hakata sildistama- ülbitsema, see on läinud täiesti üle piiri. Ületähtsustatakse enda olemasolu," kommenteeris ajakirjanik Harry Tuul saates "Äripäev eetris" Siim Raide sõnavõttu, kus viimane käskis avalikkusel Toomas Hendrik Ilvese EAS-i toetuse asjus "kottimise" ära lõpetada.  "Natuke kummaline on. Nagu mingisugune sein on ees. Tahad saada vastuseid ja sa ei saa neid. Küsimus ei ole ammugi enam selles toes vaid kõige selles, mis on selle ümber."

Tuule sõnul on Ilves ja teised asjasse seotud ajakirjanduse tähelepanu endale ise tõmmanud sellega, et keeldusid alguses asjaolusid seletamast ning lisasid oma keerutamisega vaid õli tulle. "Ja siis hakkame rääkima hoopis sellest, et me ei peaks üldse rääkima nendest asjadest mis seal juhtusid, mis olid üsna kahtlustäratavad ja inetud," sõnas Tuul. "Inimene, kes otsustas Ärma talule toetuse andmise üle lõpetas hiljem Ilvese kabinetis kantselei ülemana- järjest tuleb selliseid kummalisi fakte välja."

"Niinimetatud sorkimine ja kottimine sai alguse sellest, et need samad ametnikud, selle asemel et seletada asja lihtsalt ja arusaadavalt, varjama ja vassima," kirjeldab Tuul.

Ka Tuule kaassaatejuhis ajakirjanik Vilja Kiisleris tekitas Raie sõnavõtt hämmeldust. "Just see konkreetne lause, et "poliitikuid ei piira enam mingisugune austus või riigihalduse vertikaal". See tekitab küsimuse, et missuguses riigis me päriselt elame? See ei ole isegi enam Ida-Euroopa ja pära-Euroopa, et ma isegi ei tea, mis see enam on. See on midagi niivõrd tohutult lääne kultuuriruumile võõrast, et peaks eksisteerima mingi austus, millest tuleneb see, et küsimusi ei küsita ja ebameeldivaid mõtteid ei mõelda," kirjeldas Kiisler.

Kiisleri sõnul on sotsiaalmeedias tekkinud inimeste kogukond, kelle tegevuse võiks kokku võtta väljendiga "käed eemale Ilvesest". "Nende argumentatsioon on umbes niisugune, et kuna Ilvesel on Eesti riigi ees suured teened ja meil peaks olema tema, kui suure riigimehe vastu austus juba üksnes selle pärast, et ta on suur riigimees ja teinud seda, teist ja kolmandat, siis sellest peaks justkui tulenema ka see, et me ei esita küsimusi Ärma talu toetuse kohta," rääkis Kiisler.

Tuul rõhutas, et praegu ei ole probleem Ilvese teenekuses vaid EAS-i kallutatavuses. "See seab varju kogu EAS-i tegevusele. Kas nii nüüd võibki teha, et reegleid painutatakse taotleja järgi, mitte vastupidi, et taotleja peaks painutama ennast reeglite järgi. Ja miks see vassimine ja valetamine sinna juurde käin? Millised olid need suhted, kes keda moosis, kelle käsi pesi?" küsis Tuul ning võrdles Ilvese pooldajate demagoogiat lasteaia-loogikaga. "Kui muidu tubli poiss korra pahandust teeb, siis see ei muuda teda halvaks, aga kui ta hakkab valetama ja vassima, siis ikka selle konkreetse juhtumi me peame lahendama, me peame saama aru miks ta seda tegi, et ta järgmine kord ei teeks ja ta peab aru andma."

"Kuidas tekib mingisugune klann või klass, kes on igasugusest vastutusest prii?" küsis Tuul.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...