VIDEO! ÜLEVAADE KOROONAVIIRUSEST: Ida-Virumaal suri Covid-19 tõttu 90-aastane mees

"Ööl vastu tänast suri Ida-Viru Keskhaiglas Covid-19 positiivse proovi andnud 90-aastane mees. Ajavahemikul 30.-31. märts laekus üle Eesti kokku 1149 koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust, millest 3 protsenti ehk 30 analüüsi osutusid positiivseteks," ütles täna pressikonverentsil hädaolukorra meditsiinijuht dr Arkadi Popov. "Raskes seisundis patsientide arv ei ole tõusnud." 

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEO! ÜLEVAADE KOROONAVIIRUSEST: Ida-Virumaal suri Covid-19 tõttu 90-aastane mees (1)

Toimetaja: Toomas Raag

"Ööl vastu tänast suri Ida-Viru Keskhaiglas Covid-19 positiivse proovi andnud 90-aastane mees. Ajavahemikul 30.-31. märts laekus üle Eesti kokku 1149 koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust, millest 3 protsenti ehk 30 analüüsi osutusid positiivseteks," ütles täna pressikonverentsil hädaolukorra meditsiinijuht dr Arkadi Popov. "Raskes seisundis patsientide arv ei ole tõusnud." 

 

"Rahvastikuregistri andmete kohaselt tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Harjumaal (10), Saaremaal (6),  Ida-Virumaal (3), Pärnumaal (2), Raplamaal (2), Tartumaal (2), Võrumaal (2). Lääne-Virumaal, Hiiumaal ja Valgamaal lisandus kummaski üks juht," ütles Popov.

Popovi sõnul on kokku Eestis tehtud 12401  testi, nendest 745 ehk 6% on olnud positiivsed. "Enim nakatunuid on analüüside tulemuste kohaselt vanusegruppides 45-49 eluaastat (11%) ja 50-54 (11%). Järgnevad vanusegrupid 35-39 (10%) ja 55-59 (10%)," ütles Popov. "Eileõhtuse seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 91 patsienti, 13 intensiivravil olevat inimest vajavad juhitavat hingamist. Haiglatest on välja kirjutatud 26 inimest ning surnud 4."

Popovi sõnul on kriisistaabil valmis neli plaani, mille rakendamine sõltub erinevatest stsenaariumitest. "Hetkel oleme plaan A juures, kus voodihõive pole suur (see on kuskil 40-45 protsenti intensiivravi osakondades). Harjumaal ja Tallinnas on ressursid väga suured patsientide teenindamiseks veel hetkel. Aga me tegeleme ka teiste plaanidega igaksjuhuseks, et need oleksid asjakohased pidevalt," ütles ta.

Eesti andmeid kuvava koroonakaardi leiab veebilehelt www.terviseamet.ee/koroonakaart (Internet Explorerit kasutades ei ole leht korrektselt kuvatud).

Kuressaare saab neljapäeval välihaigla

Popovi sõnul peaks kaitseväe välihaigla alustama Saaremaal tööd neljapäeval. "Otsime sinna appi vabatahtlikke arste, õdesid ja muud personali," ütles ta. "Haiglat hakkab koordineerima Kuressaare haigla juhtkond. Kõik, kes saarele tulevad, hakkavad alluma Kuressaare haiglale. Kõik  haigusjuhud välihaiglas jäävad Kuressaare haigla alla. Me tagame kogu meeskonna varustuse." 

Popovi sõnul kuuluvad koroonaviiruse riskirühma krooniliste haigustega ja vanemaealised inimesed. "Rangelt on keelatud külastused hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise. Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata," ütles Popov.

Terviseameti kriisistaabi hoolekande juht Triin Raag ütles, et endiselt on hooldekodudes külastuskeeld.  "Sellest keelust hoolimata on meil neljas hooldekodus tuvastatud Covid-19 haigeid," ütles ta. "Andsime ka eile veel hooldekodudele juhiseid, et kuidas käitumist muutma. Need on rangelt soovituslikud juhised."

Abipalve omavalitsustele

Raag ütles, et kui hooldekodudel peaks tekkima kaadrinappust, siis tasuks neil abipalvega pöörduda kohaliku omavalitsuse (KOV) poole. 

"Sest on sektoreid, kus inimesed on jäänud hõiveta, näiteks koolides ja lasteaedades, ja kui nad on nõus, oleks neid võimalik rakendada hooldekodudes," ütles Raag. 

Ka on töötukassa valmis pakkuma hooldekodudele personali osas igaküldset abi. 

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti. COVID-19 nakkuse leviku takistamiseks on peatatud plaanilise ravi väljaspool riiklikku haiglavõrku. Eraraviasutused ja hambaravikliinikud jätkavad ainult vältimatu abi pakkumist. Plaaniline ravitegevus peatatakse, et tõkestada nakkuse levikut ning hoida kokku isikukaitsevahendeid. Juba alustatud plaanilise ravi lõpuleviimise otsustab arst koos patsiendiga, hinnates eraldi iga üksikut juhtu. Kindlasti tuleb lõpuni viia selline plaaniline tegevus, mille katkestamine seaks ohtu inimese tervise.

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK.

Ministeerium ei kiirusta koolieksamite tühistamisega 

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsleri Mart Laidmetsa sõnul on kõrgendatud huvi, kuidas distantsõpe Eestis edeneb ning seetõttu on ministeerium läbi helistanud kõik omavalitsused ja üldhariduskoolid. "On selgunud, et Eesti koolid olid valmis distantsõppeks ja õpetajad ja õpilased on uue vormiga harjunud. See toimib ja õppekava täidetakse," ütles Laidmets, lisades, et kõige rohkem on mures olnud lapsevanemad. 

Küll aga on Laidmetsa sõnul üles kerkinud küsimused, et mis saab eksamitest, mida teha hindamistega ja mida teha vaheaegadega. "Praegu me töötame selles teadmises, et 1. mail eriolukord lõpeb ja eksamid lükkuvad lihtsalt edasi. Eile tegi koolijuhdide ühendus ettepaneku eksamid üldse ära jätta, kuid seda ei ole võimalik ministri otsusega lihtsalt teha. Küll aga oleme ette valmistanud seaduse muutmise eelnõu, millega sätestatakse suurem paindlikus määruse tasandil teha otsuseid eksamite osas," ütles Laidmets. 

Ta lisas, et kui 1. mail lükkub eriolukorra lõpetamine edasi, tuleb haridus- ja teadusministeeriumil ka hariduse osas teha uued otsused. "Mis puudutab aga koolivaheaegu, siis õpilased on kodudes pingsalt tööd teinud ning kindlasti näeme vajadust, et aprillikuine koolivaheaeg toimub," märkis Laidmets.  

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...