Võlanõustaja: ennustame abivajajate kasvu hilissügisel

Laenufirmad pommitavad kriisiajal potentsiaalseid kliente reklaamide ja pakkumistega palju tihedamalt, kui enne. Neid saabub küll sms-i teel telefoni, küll potsatab neid viruaalsesse postkasti.

Pilt: Scanpix
Tarbija Eesti

Võlanõustaja: ennustame abivajajate kasvu hilissügisel

Kai Maran

Laenufirmad pommitavad kriisiajal potentsiaalseid kliente reklaamide ja pakkumistega palju tihedamalt, kui enne. Neid saabub küll sms-i teel telefoni, küll potsatab neid viruaalsesse postkasti. Võlanõustaja Heete Simmi sõnul peaks aga laen olema mitte esimene, vaid viimane võimalus  majandusraskusi ületada.

Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse võlanõustaja Heete Simm soovitab enne spontaanset laenuotsust esmalt laua taha istuda ja kainelt aru pidada.

"Reklaamides mängivad emotsioonid ja raharaskused näivad kiirelt ületatud," rääkis Simm. "Märgatakse suures kirjas kutsuvaid lubadusi, kuid väiksemas  kirjas tagasimakse tingimusi inimesed emotsionaalselt raskes olukorras pahatihti läbi ei loe!"

Võlanõustaja sõnul tuleks esmalt läbi mõelda kõik teised võimalused majandusraskustest välja tulla.

"Kõigepealt peaks reaalselt läbi mõtlema, kas mul ikka on seda laenu vaja," lausus Simm. "Laenuvõtt peaks olema viimane võimalus, kui tõesti teisi võimalusi raskest majanduslikust olukorrast välja tulla pole. Võlanõustajana ütlen, et laenuvõtt pole majandusliku olukorra parandamine. Tuleks läbi kaaluda kõik teised variandid. Alustuseks tuleks oma sissetulekud ja väljaminekud kirja panna."

Pere reaalset eelarvet aitavad koostada linna võlanõustajad, kelle poole on Simmi sõnul tark pöörduda juba enne laenulõksu sattumist.

"Tihti ei teata kõiki oma õigusi, paljudel juhtudel on hädasolijail sotsiaalhoolkande kliendina õigus saada abi linnalt ja riigilt," lausus Simm. "Linna võlanõustajad aitavad ka toimetulekutoetusi taotleda ja abistavad näiteks erakorralistel juhtumitel ette nähtud toetuste saamisel. Alustada tuleks sellest, et kõik teised võimalused üle vaadata. Inimesed tihti ei adu, mis laenu võtmisel edasi saab. Ehk ei prognoosi seda, kas ma suudan oma laenu tagasi maksta. Paljud ei suudagi, nii võetakse järgmine laen."

Võlalõksu sattumist aitab edukalt vältida lisatöö leidmine

"Võlaringi sattumist ennetades võiks töövõimeline inimene kõigepealt läbi mõelda lisatöö leidmise võimalused, näiteks tööampsudena nädalavahetustel," soovitas Simm. "Ehk siis suurendada sel viisil oma sissetulekut. Teenitud lisaraha aitab kõige lihtsama vastupanu teed vältida, kus ei mõelda korralikult läbigi, kui kalliks tegelikult see lõbu maksma läheb. Kas ma üldse olen laenu tagasimakseks võimeline?"

Simm ennustab võlaringide kasvu hilissügiseks.

"Kui võrrelda tänast perioodi aastataguse perioodiga, siis hüppelist klientide arvu kasvu me ei näe. See kõik ootab meid aga ees!" sõnas Simm. "Mina prognoosin hättasattunute arvu kasvu hilissügisel-talvel. Sest seni said paljud taotleda maksepuhkust, mis aga hakkavad oktoobris lõppema. Otsustav on, kas laenuvõime on taastunud, kas töö on alles ja ressurss tagasimakseteks säilinud. Sealt alles hakkavad asjad liikuma! Makseraskuste puhul võib kuude möödudes laenuasi edasi minna inkasoofirmale, mis muudab olukorra juba palju hullemaks."

Simmi sõnul on linna võlanõustajate unistuste klient see, kes pöördub nõu saama juba enne võlakeerisesse sattumist.

Abi peaks otsima enne võlakeerisesse sattumist

"Enamasti pöördutakse meie poole siis, kui võlad laes!" rääkis Simm.

 "Ikka ennetavalt peaks meie poole pöörduma! See on iga võlanõustaja unistus," soovitas Simm. "Võetud kohustused hakkavad võlaks muutuma siis, kui tagasimakseid pole. Võlanõustaja juurde tuleks tulla nõu pidama juba enne seda. Muidugi tuleb olla aus ja kõigepealt endale pilt selgeks teha, kui palju on laene kokku võetud, palju neist tagasi makstud ja mis on minu võimalused. Ükski laenuandja pole huvitatud sellest, et kohe kohtumenetlusega edasi minna ja kohtu kaudu võlgu sisse nõudma hakata. Kompromissi soovivad kõik osapooled. Võlgadesse sattudes ei tohiks pead liiva alla peita. Tuleb asjad selgeks teha!"

Tallinna elanikke abistab majandus- ja võlanõustamisel neli linna sotsiaaltöö keskuse üksust.

"Meil on eri linnaosades eelneva registreerimise alusel neli tasuta nõustamiskohta," ütles Simm. "Võtame vastu Mustamäel, Koplis, Nõmmel ja Lasnamäel. Pere eelarve ehk kulude – tulude koostamine on üks võlanõustamise osa. Eelduseks on aus suhtumine sissetulekute –väljaminekute kirja panekul. Soovitame hakata pidama igapäevast väljaminekute tabelit, mis annab pere tegelikust majandusolukorrast reaalse pildi ette."

Professionaalset võlanõustamist osutab linna sotsiaal- ja tervishoiuameti  hallatav sotsiaaltöö keskus Männiku tee 92 (ligipääs ka liikumispuudega inimestel), Tuulemaa tn 6, Akadeemia tee 34 ja Mahtra tn 44. Info ja registreerimine  võlanõustamisele tööpäeviti kell 9-16 telefonil 666 0886, e-posti aadressil volanoustaja@swcenter.ee

Linna ettevõtlusamet koostöös töötukassa, tööinspektsiooni ning linna sotsiaal-ja tervishoiuametiga  kutsuvad osalema Mustamäele kultuurikeskusse Kaja 27. oktooberil kell 10 tööotsijaid tasuta infotunnile. Infotund <Millest alustada, kui oled kaotanud töö?> annab ülevaate nii tööotsingu esimestest sammudest, lepingulisest töösuhtest kui linna uutest tugimeetmetest toimetulekuraskuste leevendamiseks. Võlanõu saamisest räägib pikemalt linna sotsiaaltöö keskuse võlanõustaja Heete Simm.

Tarbijakaitseamet soovitab enne laenu, järelmaksu või liisingu võtmist või krediitkaardi kasutama hakkamist kaaluda erinevate krediidiandjate pakkumisi.

Näiteks võtta enne otsuse tegemist pakkumine paarilt-kolmelt eri firmalt ja küsida tingimuste võrdlemiseks koos pakkumisega teabelehte laenutingimustega. Lisaks võiks küsida lepinguprojekti koopia, et sellega  enne allkirjastamist põhjalikult tutvuda.

Tarbijakrediidilepingust võib taganeda põhjust avaldamata 14 päeva jooksul. Elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu korral võib tarbija tarbijakrediidilepingust taganeda seitsme päeva jooksul. Lepingust taganemist krediidiandjale põhjendama ei pea.

 

 

Laadimine...Laadimine...