Voldemar Kuslap: Eino oli suure südamega mees!

"Tal oli eriline võime rahvast naerutada," meenutab laulja Voldemar Kuslap. "Nali ei pruukinudki olla nii väga mahlakas, aga tema esituses oli see tohutult naljakas – see näitab, et tegemist oli oma ala suurmeistriga."

Pilt: Scanpix

Voldemar Kuslap: Eino oli suure südamega mees!

Sirje Rattus

"Tal oli eriline võime rahvast naerutada," meenutab laulja Voldemar Kuslap. "Nali ei pruukinudki olla nii väga mahlakas, aga tema esituses oli see tohutult naljakas – see näitab, et tegemist oli oma ala suurmeistriga."

Voldemar Kuslap iseloomustab Eino Baskinit kui vahvat ja toredat sõpra ning visa hingega meest. "Esimest korda puutusin Eino Baskiniga kokku seitsmekümnendate alguses, kui tegin koos Emil Laansoo bändiga oma esimesi soolokontserte. Eino tegi siis sõnalist poolt ja mul on tõesti vedanud, et sain oma karjääri alustada kahe suure meistri käe all," meenutas Kuslap sõpruse algust.

"Hiljem on meil Einoga olnud tore sõbrasuhe. Vanalinna Stuudios usaldas ta mulle ootamatult mõned rollid, samuti tegin kaasa Vana Baskini Teatri esimeses tükis "Kadrioru vanad", kus mängisin president Arnold Rüütlit. Lisaks – kuna meie suvilad ei ole väga kaugel, siis on ikka saanud tema ja Veera (Eino Baskini abikaasa – toim.+) juurest läbi astuda."

Teatripublik ja laiem avalikkus tunneb Baskinit eeskätt kui naljameest. "Tal oli eriline võime rahvast naerutada," meenutab Kuslap. "Nali ei pruukinudki olla nii väga mahlakas, aga tema esituses oli see tohutult naljakas – see näitab, et tegemist oli oma ala suurmeistriga."

Peale selle oli Baskin Kuslapi sõnul meister nägusid tegema. "Ta oli imegrimasside tegija. Mäletan üht juhust, kus ta Draamateatri laval viis Arno Suuroru oma nägudega naerukrampidesse, nii et Suurorul kadusid kõik sõnad meelest ja ta pidi minema lava taha, et sõnad uuesti üle vaadata." 
Kuid Kuslapi sõnul oli Baskin naljamees ka eraelus. "Ta oli vahva semu, kes viskas alalõpmata nalja. Juudina armastas ta juudianekdoote ning iialgi ei solvunud ühegi juudinalja peale."

Kuigi Eesti on peale kasvanud hulk vahvaid koomikuid, ei vähenda see Kuslapi sõnul Baskini fenomeni. "Teist nii värvikat naljameest mina ei tea," sõnas ta.

"Samas ei tea ma kedagi teist, kes professionaalina on pidanud taluma sellist nööki ja alandust," lisas Kuslap. "Kuidas ta võitles Vanalinna Stuudio eest ja kui ta lõpuks sai teatrile ihaldatud koha Sakala keskuses, siis juba järgmisel päeval, päev pärast juubelit, oli tal kingajälg seljal – see on tohutult alandav ja karjuv ülekohus! Aga tema oma kehva tervisega, nägupidi poris, suutis ikka leida tahtejõudu ja visadust uuesti otsast alustada. See on imeteldav."

Niisamuti on Kuslapi sõnul imetlusväärne, kuidas Baskin oma loendamatute haiguste ja tervishädade üle ikka võitu sai. "See on ju meditsiiniline ime, et ta suudeti peaaegu viiekümnepäevasest koomast välja tuua – milline elujõud peab ühel inimesel olema."
Kuslapi sõnul pidanuks Baskini elutööd oleks enam väärtustama. "On häbiväärne, et meie otsustajad pole pidanud vajalikuks tema tööd ära märkida."

Laulja lisab, et Baskin oli inimesena väga tähelepanelik ja sõbralik. "Alati, kui mul oli mingi probleem, helistas Eino tagasi ja küsis, kuidas asi lahenes," rääkis Kuslap. "Ta oli suure südamega mees! Ma olen rõõmus, et mul oli õnn olla tema sõber ja kamraad."

 

LOE KA:

EINO BASKIN: Linna antud preemia on üks ilus tegu 

EGON NUTER BASKINI TEATRIST: Nali läheb inimestele korda ja see vabastab!

Laadimine...Laadimine...