Maailma vabatahtlike etendus innustab noori muusikat looma

Kõikjalt üle maailma pärit noorte ühine etendus kutsub Eesti noori teisi aitama, leidma välismaalt sõpru ning avastama oma muusikuoskusi ja juhiandeid.

Pilt: Albert Truuväärt

Maailma vabatahtlike etendus innustab noori muusikat looma

Kairi Ervald

Kõikjalt üle maailma pärit noorte ühine etendus kutsub Eesti noori teisi aitama, leidma välismaalt sõpru ning avastama oma muusikuoskusi ja juhiandeid.

3. detsembril kell 14 algab Nordea kontserdimajas kogu perele mõeldud kontsertetendus  "The Journey" ehk  "Reis", mille toob lavale ülemaailmne noorteorganisatsioon Up with People (UWP).  "UWP tähistas äsja oma 50. sünnipäeva," ütles organisatsiooni esindaja Britt van Rozendaal.  "Selleks puhuks loodigi  "The Journey", kus laval võib näha 21 riigist pärit saja noore andeid. Kahetunnine etendus pakub nii UWP originaalmuusikat kui ka tuntud popmuusikalugusid. Etendus on segu soolodest, terve trupi energilistest lauludest ja tantsudest, popist, ägedast koreograafiast ja värvilistest kostüümidest."


Suhtlemine koolides


Up with People pakub 17-29-aastastele noortele oma õppeprogrammi abil võimalust leida välismaal sõpru ning teostada ennast kultuuridevahelise suhtluse, vabatahtliku töö ja muusika kaudu. Igal aastal reisib umbes 20 riigist pärit ligi sajast noorest koosnev trupp pool aastat mööda maailma, enamasti USA-s, Kanadas, Euroopas ja ka Aasias. Igas linnas elavad noored umbes nädala peredes, suheldes kohalike noortega ning korraldades ka suure etenduse.
Selle nädala jooksul on programmi noored viibinud Tallinnas. Nad on andnud juba väiksemaid etendusi Viru keskuses, Solarises ja Raekoja platsi jõuluturul.  "Muusikaga saame inimestega suhelda ja neid inspireerida," lausus van Rozendaal.
Lisaks käisid organisatsiooni noored Pae, Laagna, Läänemere ja Kuristiku gümnaasiumis ja Viimsi keskkoolis minietendusi korraldamas, õpilastega suhtlemas ning töötubasid läbi viimas.  "Töötubades lähevad noored lihtsalt klassi ette, räägivad õpilastega ja jagavad eri arvamusi," selgitas programmis osalev 18-aastane Belgia õpilane Charlotte Villers.  "Tundi alustame tavaliselt tutvumismänguga – lihtsalt sellepärast, et saaksime omavahel vabalt suhelda. Me ei ole ju tegelikult õpetajad ja ei taha, et meist niiviisi arvataks. Järgmisena teeme lihtsalt noortega eri asju, näiteks esitame maade kohta küsimusi. Me pigem tahame õpilastega samastuda ja nende maailmavaadet avardada."


Kõik saavad panustada


Programmis saavad osaleda 17-29-aastased noored, kes on gümnaasiumi lõpetanud. Kuigi muusikaline anne ja tantsuoskused tulevad kasuks, pole need liitumise eelduseks.
 "Õpime suurt etendust peaaegu kuu aega järjest," rääkis Villers.  "Mõned inimesed ei oska tantsida, mõned laulda, aga me võtame kõik vastu ja lubame neil areneda. Mõned meist on väga andekad, aga piisavalt kaua selles keskkonnas viibides saavad needki, kes end andetuks peavad, väga edukalt etenduses hakkama. Meil on peakontoris inimesed, kes panevad programmi kokku, ja mõned loovad ka laule. Praegu on meie rühmas üks väga andekas tüdruk Kanadast, temagi teeb seda. Nii et kõik saavad panustada."
Etenduses teeb kaasa ka bänd.  "Mulle meeldib, et ei pea olema professionaal, aga lõpuks õpid sellegi ära," rääkis Villers.
Üle maailma on organisatsioonis osalenud enam kui 22 000 noort.
______________________


Pärast etendust saavad Eesti noored teada, kuidas UWP-ga liituda

2. detsembril avastavad UWP trupp ja Eesti noored Tallinna ja Eesti põnevaid paiku.

3. detsembril kell 14 etendus Nordea kontserdimajas. UWP noored kohtuvad kohalike noortega, tutvustades neile oma  õppeprogrammi, väärtushinnanguid ning võimalusi programmis osalemiseks. Pärast etendust toimuvad intervjuud kohalike noortega, kes sooviksid tulevikus UWP trupiga reisida.

4. detsembril veedavad UWP trupi noored vaba päeva oma võõrustajaperega, õppides tundma üksteise kultuure ning külastades vaatamisväärsusi.

5. detsembril toimub UWP trupi pooleaastase ringreisi lõpuõhtu.

6. detsembril lahkub UWP trupp Eestist.

Laadimine...Laadimine...