Soome 100 kontsert toob Eesti ja Soome artistid koos lavale

Soome 100 kontsert toob üksteise laule laulma näiteks Tõnis Mägi, Chalice’i, Irise, Lenna, Villu Tamme ning Vesa-Matti Loiri ja Saara Aalto.

Pilt: Scanpix

Soome 100 kontsert toob Eesti ja Soome artistid koos lavale

Soome 100 kontsert toob üksteise laule laulma näiteks Tõnis Mägi, Chalice’i, Irise, Lenna, Villu Tamme ning Vesa-Matti Loiri ja Saara Aalto.

10. juunil kl 18 toimub Vabaduse väljakul Soome Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud sündmuste peaüritus Eestis – suur kontsert, mil lavale astub esinduslik valik kahe riigi muusikuid, kes esitavad kolme tunni jooksul eri aastakümnete hitte. "Soome 100 teema on "Üheskoos". Eestis on väga tugev muusikatraditsioon, seepärast teeme siin suure tasuta kontserdi," ütles kontserti korraldava Soome Instituudi juhataja Anu Laitila. "Soome ja Eesti artistid esinevad koos ja tõlgendavad üksteise laule, on ka ühiseid palasid. Me tahame ju tähistada ka Eesti sünnipäeva." 

Õhtut juhib Jan Uuspõld

Esinevad Eesti muusikud Chalice, Iiris, Mari Kalkun, Lenna, Jaan Pehk, Jüri Pootsmann, Stig Rästa ja Villu Tamme, Soomet esindavad Saara Aalto, Petri Laaksonen, Paleface, Ronya, Scandinavian Music Group, Tuomo ja Ailu Valle. Muusikuid saadab Soome bänd Räjähtävä Nyrkki.

"Viimastel aastatel püüavad Eesti ja Soome artistid rohkem suuri välismaa kuulajaskondi, mistõttu teineteist eriti ei tunta," ütles Laitila. "Samas 1980ndate lõpus kuulasid soomlased ja eestlased samu lugusid. Tahame tekitada muusikute vahele uusi kontakte. Praegu on Eesti ja Soome organisatsioonidel ühine projekt, mille eesmärk on viia mõlema riigi muusikat Aasiasse."

Teiste seas toob Vabaduse väljaku kontsert kokku Soome ja Eesti popmuusika legendid Tõnis Mägi ja Vesa-Matti Loiri. Eestlastele on näitleja, koomik ja muusik Loiri tuntud juba 1970.-80ndate Soome TV-st.

Saara Aalto on rahvusvahelise kuulsuse saavutanud artist, kes kirjutab ise muusikat. Ta on esinenud paljudel galakontsertidel, telesaadetes ja muusikalides ning jaganud lava Jose Carrerase, Andrea Bocelli ja Adam Lambertiga. "Esimest korda käisin Eestis aastal 2001," meenutas lauljanna. "Külastasin siis koos laulukooriga Tallinna ja Tartut. Elasime peredes ja reisist jäid väga toredad mälestused ning soov kindlasti tagasi tulla."

Õhtut juhivad tuntud näitlejad Sanna Stellan ja Jan Uuspõld. Kontserdist teevad otseülekande nii ETV kui ka Soome Yle Areena. Tallinn linn kingib Soome juubeliaasta puhul 9. ja 10. juunil kõigile soomlastele võimaluse sõita linna ühistranspordis tasuta.

Klassikaline muusika Eestis tugevam

Laitila sõnul on Eestis Soomega võrreldes tugevam klassikaline muusika ja eriti koorilaulud. Ka on eestlastel isamaalisuse tunne tema meelest palju tugevam. "Seda tunnet on nii palju, et teised võivad suisa tunda, kuidas eestlased oma maasse suhtuvad," rääkis Laitila. "Eestis on palju iseseisvusele pühendatud üritusi, nagu Veteranirokk, taasiseseisvumispäev, küüditamise aastapäevad. Nende tõttu on minust endast saanud heas mõttes rohkem patriootlik inimene, austan rohkem ka Soome iseseisvust."

Soome 100 ürituste raames toimub 10. juunil ka tänavatoidufestival, kus saab maitsta põnevat Soome tänavatoitu. "Festivalil pakuvad tavapärasest erilisemat toitu Soome väikesed firmad," lausus Laitila.

 

Suur Soome päev Tallinnas

• 10. juunil kell 15 esinevad Vabaduse väljaku ääres Jaani kirikus noorte Eesti ja Soome muusikute kammeransamblid.

• Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi tallihoones avatakse samal päeval näitus "100 Soome asja", mis jääb avatuks 20. augustini. Info www.100objects.fi

• Tallinna tänavatoidufestivalil saab maitsta põnevat Soome toitu ja Tadaa! festivalil esinevad Soome tänava-artistid. Festivalid toimuvad Telliskivi loomelinnakus 10. ja 11. juunil. Info tallinnstreetfoodfest.ee ja tadaafestival.org

• Samal päeval peavad Eesti ja Soome jalgpallimeeskonnad vähemalt sada jalgpallimatši mitmel pool Eestis ja Soomes, mõlemal pool lahte on vastamisi vähemalt sada Eesti ja Soome võistkonda. Info 100games.eu

• Kell 18 algab Soome 100 kontsert Vabaduse väljakul. Info www.100games.eu

 

Mari Kalkun: Kahe riigi muusikud pole varem niimoodi kohtunud

Eesti muusikud peavad väga heaks mõtteks, et kahe vennasrahva muusikud laval kokku saavad.

Pärimusmuusik Mari Kalkun esineb Soome 100 kontserdil koos Saami räppari Ailu Vallega. "Meil on hästi põnev koostöö," rääkis Kalkun. "Minu meelest on väga-väga intrigeeriv, et keegi loob räppi keeles, mida kõneleb nii vähe inimesi. Tahtsin sellise pöörase inimesega kohtuda. Esitame kaks lugu, neist üks on saami- ja teine võrukeelne, väikese saami lisandiga. Sellist asja ei ole varem vist tehtudki." Kalkuni hinnangul on Soome 100 juba ainuüksi seepärast väga eriline kontsert, et kahe riigi muusikuid pole varem niimoodi kokku pandud. "See on hästi ilus mõte, sest Eesti on läbi aegade Soomega väga tihedalt seotud olnud," lisas ta.

Tuntud bändimees Jaagup Kreem ütles, et sellise ühiskontserdi korraldamine on igal juhul väga tore mõte. "Soome 100 on üldse väga tore," lisas Kreem. "Olen olnud oma elus Soomega väga lähedalt seotud. Sellist head naabrit tuleb sünnipäeva puhul kindlasti meeles pidada.

Laadimine...Laadimine...