80% KIIDAVAD ÜHISTRANSPORTI: Iga teine sõitja on hakanud bussi, trolli või trammi tihedamini kasutama

"80 protsenti tallinlasi on rahul linna ühistranspordi korraldusega ja lõviosale meeldib, et see on tasuta," ütles Turu-uuringute aktsiaseltsi uuringujuht Hella Kaldaru, kommenteerides värsket ühistranspordi rahuloluküsitlust. Kui nii suur osa linlasi kasutab pidevalt ühissõidukeid, siis väärib ka märkimist, et ligi pooled nendest on hakanud kas bussi, trolli või trammiga tihedamini sõitma.

Pilt: Tallinna Linnatranspordi AS

80% KIIDAVAD ÜHISTRANSPORTI: Iga teine sõitja on hakanud bussi, trolli või trammi tihedamini kasutama (3)

Ivo Karlep

"80 protsenti tallinlasi on rahul linna ühistranspordi korraldusega ja lõviosale meeldib, et see on tasuta," ütles Turu-uuringute aktsiaseltsi uuringujuht Hella Kaldaru, kommenteerides värsket ühistranspordi rahuloluküsitlust. Kui nii suur osa linlasi kasutab pidevalt ühissõidukeid, siis väärib ka märkimist, et ligi pooled nendest on hakanud kas bussi, trolli või trammiga tihedamini sõitma.

"Tallinlaste küsitlus näitas juba mitmendat aastat häid tulemusi ja inimeste üha suuremat rahulolu ühistranspordi korraldusega," nentis uuringut juhtinud Kaldaru. "Kõigis linnaosades on ühistranspordi kasutajaid üle poole, isegi Nõmmel ja Pirital. Üldse on see protsent linnas kokku 80."

Kui nii suur osa linlasi kasutab pidevalt ühissõidukeid, siis väärib ka märkimist, et ligi pooled nendest on hakanud kas bussi, trolli või trammiga tihedamini sõitma.

Uuringust selgub ka, et suurema osa tallinlaste hinnangul on ühistransport muutunud viimasel aastal varasemast meeldivamaks. Transpordi korraldusega on täiesti või üsna rahul 80% linlastest, rahulolematuid on ainult 5%. Linlaste hinne ühistranspordile viie palli skaalal on 4,08. Kõige kõrgem hinne anti trammidele, järgnesid bussid ja trollid. Kõigile kolmele sõidukiliigile antud hinnang on paari aasta taguse ajaga võrreldes paranenud.

"Eks elanikud on märganud, et oleme ühissõidukite puhtuse nimel tööd teinud, ning seda hinnatakse ka kõrgemalt kui eelmistel aastatel," ütles tegevlinnapea Taavi Aas.

Enamikule reisijatest meeldib sõita bussiga, mis on linna kõige populaarsem ühissõiduk. Lõviosa linlastest ehk 88% pooldab tasuta ühistransporti, 10% on erapooletuid ja vaid 2% ei poolda seda.

Kõige olulisemaks peavad inimesed sõiduplaanist kinnipidamist, seda hindavad ühtviisi tähtsaks igas vanuses inimesed. Seejärel hinnatakse sõiduki puhtust ja liikumise sagedust. Kõige rohkem on ühissõidukitega rahul Lasnamäe ja Põhja-Tallinna linnaosa elanikud.

"Enamik linlasi arvab, et infot ühistranspordi liikluse kohta on saada piisavalt," mainis Aas.

Põikpäised autojuhid

Rahul ollakse ka sõidukijuhtide käitumisega – inimestele meeldib see, kui nad kannavad soliidset vormiriietust ning mõjuvad väärikalt. Ainukesed sõitjate märkused olid, et juhid ei sõida alati sujuvalt ning mõne sohvri eesti keele oskus võiks olla parem.

Pooled vastajatest väitsid, et nad on hakanud rohkem ühistransporti kasutama pärast seda, kui ei pea enam sõidu eest maksma. See tähendab, et inimesed on hakanud sagedamini ja rohkem busside, trollide ja trammidega sõitma, samas kasutajate hulk polegi vast palju kasvanud. Üle poole vastajatest olid seda meelt, et pigem tasub tihendada liiklust juba olemasolevatel liinidel selmet avada uusi.

Tallinna Linnatranspordi AS-i (TLT) juht Enno Tamm kommenteeris värsket uuringut väga heatujuliselt: "See on kõigi nende aastate jooksul teine kord, mil hinnang meie tööle on juba üle nelja viiepallisüsteemis. Need kiretud numbrid on muidugi üks asi, aga ma tean, missugune suur töö on inimeste rahulolu taga olnud – selle eest eriline tänu kogu meie tarmukale kollektiivile."

 

HEINZ VALK: Ummikus istuvad autojuhid võiks bussiga sõita

"Tallinna tänavad on autodest pungil. Kella kolme ajal on autode joru nii pikk, et ulatub Nõmme keskuse ristmikust poole Mustame mäeni. Need autojuhid võiksid kõik bussiga sõita," ütles kunstnik ja ühiskonnategelane Heinz Valk.

"Tallinna tasuta ühistransport on väiksema sissetulekuga inimestele ja lasterikastele peredele suureks abiks. Olen ka ise selle igapäevane kasutaja ja pean ütlema kiidusõnu. Uued bussid on ruumikad, mugavad ja puhtad, vanu logusid enam ei kohtagi ja üldse jääb päevinäinud busse kogu aeg vähemaks. Ma kasutan kõige rohkem bussi, kesklinnas aga tuleb ka trammiga sõita. Trammide kohta jätkub mul samuti ainult kiidusõnu. Samas on ilmselge, et Tallinna tänavad on autodest pungil. Selle linna tänavad polnud üldse mõeldud nii suure autohulga jaoks, nagu me neid praegu siin näeme. Juba keskpäeval on kesklinna valgusfooride taga pikad autorivid ja parem pole lugu ka Nõmmel, kus mina elan. Kella kolme ajal on autode joru nii pikk, et ulatub Nõmme keskuse ristmikust poole Mustamäe mäeni. Need autojuhid võiksid kõik bussiga sõita, eriti kui graafikud tihedamaks muutuksid."

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...