FOTOD JA VIDEO! Sinine retrotramm Konstantin sõidutab Kadriorgu jalutama

Vanaaegse välimusega trammidel on tegelikult nüüdisaegsed küte ja konditsioneer, videokaamerad ja ukse sulgumise kontrollerid.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

FOTOD JA VIDEO! Sinine retrotramm Konstantin sõidutab Kadriorgu jalutama (1)

Urmas Kaldmaa/ Video: Dmitri Povilaitis

Vanaaegse välimusega trammidel on tegelikult nüüdisaegsed küte ja konditsioneer, videokaamerad ja ukse sulgumise kontrollerid.

63images

Hiljuti esitles Eesti Rahvusballett Kadriorus otse tänaval oma veel lavale jõudmata balletti "Tramm nimega Iha". Põhjust selliseks etteasteks andis Kadrioru 3. liinil esimese sõidu teinud retrotramm Konstantin, mis on saanud oma väljanägemise 1930ndatel Dvigateli tehastes toodetud trammidelt ja nime esimeselt Eesti presidendilt Konstantin Pätsilt.

Retrotramm sõidab 3. liinil iga päev tavalise graafiku järgi ja peatub samades peatustes, kus teisedki trammid. Peagi liitub Konstantiniga veel viis retrotrammi, mis kõik kannavad Eesti iseseisvuse heaks suure panuse andnud inimeste nimesid. Järgmisele retrotrammile otsustas Tallinna Linnatranspordi AS panna Jaan Poska auks nimeks Jaan, nimelise trammi saavad veel Johan Laidoner, Julius Kuperjanov, Jüri Vilms ja Ernst Jaakson.

Igale trammile paigutatakse neid inimesi tutvustavad info-kleebised.

Tšehhi trammidele uus kuub

"Seni, kuni kestavad ühiskonda lõhestavad debatid Pätsi monumendi püstitamise otstarbekuse üle, otsustasime jäädvustada Eesti Vabariigi 100. aastapäeva eel esimese presidendi mälestuse, andes Kadri-orus sõitvale ajaloolisele trammile tema nime," ütles Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm.

Retrotrammid on ümber ehitatud pikki aastaid tallinlasi teeninud Tšehhi päritolu vanadest KT-4 trammidest. "Neist jäid alles vaid alusvankrid ja osaliselt ka põhjakonstruktsioon," selgitas Tamm. Renoveeritud tramm sarnaneb disainilt, väliskujult ja ka istmete paigutuse poolest 1930ndate trammile. Vanaaegsele trammile omased puidust istmed on paigutatud piki seina nii, et reisijad ei istu mitte sõidusuunas, vaid seljaga akna poole. Reisijate salong meenutab üldjoontes vanu aegu, kuid on mõõtmetelt suurem kui oli 1930ndate trammil. Samas on retrotrammis nüüdisaegsed kütte- ja konditsioneeriseadmed ning trammijuht istub oma kabiinis, mitte ei pea püsti seisma, nagu see kunagi 1930ndatel oli.

"Ohutusparameetrid tulevad samad mis kõige uuematel Hispaania trammidel, s.t paigaldatakse videokaamerad, ukse sulgumise kontrollerid jne," mainis Tamm.

Esialgu saavad juhid selga tavalise trammijuhtide vormiriietuse, kuid Tamme sõnul on mõlgutatud ka mõtteid, kuidas teha selles muudatusi, et riietus retrotrammi imidžiga paremini kokku sobiks.

"Idee panna käima retro-tramm sündis Tallinna Linnatranspordi AS-i töötajatel," lausus Tamm. "Selliseid võib leida teisteski Euroopa linnades. Kadriorg on puhkamiskoht, kus käivad ka külalised ja turistid. Retrotramm rikastab linnapilti, teeb seda huvitavamaks ja ilusamaks ja tõmbab ühistranspordile tähelepanu."

Uuendamine jätkub

Läinud aasta oktoobris sõlmitud lepingu järgi Ühinenud Depood AS-ga pidi firma ehitama Kadrioru liini jaoks kuus nüüdisaegset, kuid möödunud sajandi esimese poole välisilme ja interjööriga trammi. Retrotrammide projekteerimine ja ehitus läks maksma 4 452 000 eurot. "Koos Inekon Group AS-iga disainiti trammi sise- ja väliskujundus," ütles tegevlinnapea Taavi Aas. "Samuti koostati tööjoonised, renoveeriti kere ja raamid, paigaldati uued interjöörielemendid, elektroonika, kaabeldus, aknad ning küttesüsteem. Valmimisjärgus on ka ülejäänud viis retrotrammi, mis lähiajal linlasi ja linna külalisi sõidutama hakkavad."

Retrotrammide Kadriorgu sõitma panemine on osa Tallinna tramminduse uuendamise ja renoveerimise kavast. Täielikult on uuendatud 3. ja 4. liini rööbastee ning Kopli trammitee, avatud trammiliiklus lennujaama ning võetud kasutusele 20 CAF Urbos trammi. Jätkub KT-4 ja KT-6 trammide põhjalik renoveerimine Tšehhi Vabariigis ning kohapeal oma jõududega. Pärast renoveerimist saavad 24 KT-4 ja 12 KT-6 sama hästi kui uut trammi jätkata linlaste teenindamist. Ettevalmistamisel on hange kaheksa uue trammi soetamiseks ning 20 trammi ostule optsiooni seadmiseks.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...