Kolme aasta pärast võib tramm viia ka sadamasse

Uus trammitee peaks ühendama sadamaga Balti jaama, Viru terminali, bussijaama, lennujaama ja ka tulevase Rail Balticu raudteeterminali.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Kolme aasta pärast võib tramm viia ka sadamasse

Urmas Kaldmaa

Uus trammitee peaks ühendama sadamaga Balti jaama, Viru terminali, bussijaama, lennujaama ja ka tulevase Rail Balticu raudteeterminali.

Tallinna sadamasse viiva trammitee rajamise plaanid hakkavad ilmet võtma. Linnaplaneerija Jaak-Adam Looveeri sõnul võiks see valmis saada 2020. aastal, Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm lisaks sellele siiski hea meelega veel ühe aasta. "Pigem ennustaks, et tramm hakkab sadamasse sõitma aasta hiljem, s.t 2021. aasta lõpus," ütles Tamm. "Kui kõik väga hästi laabub, ei saa välistada ka 2020. aastat, aga siis ikka päris aasta lõpus."

Tihedamad graafikud

Looveeri sõnul on planeerimisel kõige olulisem, et sadamast pääseks trammiga nii Balti jaama, Viru terminali, bussijaama, lennujaama kui ka tulevasse Rail Balticu raudteeterminali. "Sadama trammitee võiks kulgeda näiteks Maneeži, Laikmaa, Hobujaama ja Paadi tänava kaudu," rääkis Looveer. "Sealt edasi jõuaks tramm Laeva tänavat mööda Ahtri tänava ja Mere puiestee ristmikuni ning liiguks siis Kopli poole. Teine võimalus on, et tramm sõidab Laeva tänavalt ümber Admiraliteedi basseini Kai tänavale ja sealt Põhja puiesteele. Põhimõtteliselt võiks Kopli-lennujaama tramm sõita läbi sadamaala."

Tamme arvates saab trammitee trassist rääkida siis, kui paberil on Tallinna peatänava visioon. Kui linn tõepoolest otsustab, et Kopli-lennujaama tramm hakkab sõitma läbi sadamaala, tekiks kesklinna lisaks olemasolevale trammitrassile veel teine trass. Kui ühel neist peaks trammi või trammiteega midagi juhtuma, saaks kasutada teist.

"Ühenduskindlus paraneks," selgitas Looveer. "Viru väljaku ja Maneeži tänava vahelist trammitee lõiku läbivad kõik neli trammiliini ja kui seal midagi juhtub, jääb praegu Tallinna kogu trammiühendus seisma. Siis nii ei juhtuks. Ühtlasi võimaldaks sadamat läbiv trammiliin tihendada sõidugraafikuid ja parandaks eriti Põhja-Tallinna trammiühendust. Viimane on omakorda hädavajalik sealse linnaehitusliku arengu kiirendamiseks."

Mida varem, seda parem

Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsali sõnul on ettevõte vägagi huvitatud, et Vanasadam saaks trammiteega ühendatud. "Trammitee on kogu piirkonna arenguks väga oluline," kinnitas ta. "Mida varem see tuleb, seda parem. Otseühendus lennujaamaga oleks muidugi hea, kuid oluline on ka see, et trammitee ühendaks sadamat ka teiste linna oluliste kohtadega."

Tallinna Linnatranspordi AS on eelkõige tulevasele sadama liinile mõeldes alustanud juba ka uue trammihanke ettevalmistamist. Firma juhatuse esimehe Enno Tamme sõnul plaanitakse 19 miljoni euro eest soetada kaheksa uut trammi ning hiljem optsiooniga veel vähemalt 20 samasugust trammi. Parimal juhul võiksid uued trammid Tamme hinnangul kohale jõuda kolme aasta pärast.

Laadimine...Laadimine...