Linna abi vähendas kaupluste parklates liiklusõnnetusi

Ahtakesed parkimiskohad takistavad turvahälli kinnitamist, toovad mõlkis autouksi ning takistavad poekotiga autole ligi pääsemist. Linn kutsus suurpoode korrale.

Pilt: Scanpix

Linna abi vähendas kaupluste parklates liiklusõnnetusi

Kai Maran

Ahtakesed parkimiskohad takistavad turvahälli kinnitamist, toovad mõlkis autouksi ning takistavad poekotiga autole ligi pääsemist. Linn kutsus suurpoode korrale.

Eesti liikluskindlustuse fondi analüüsi kohaselt on liiklusõnnetuste arv laiemaks joonitud parkimiskohtadega kaubanduskeskuste juures tänavu mullusega võrreldes keskmiselt veerandi võrra vähenenud. Kitsaste parkimiskohtadega kaubanduskeskustes on aga juhtumite arv endiselt kasvutrendis.

Liikluskindlustuse fondi juhatuse esimehe Mart Jesse sõnul on koostöö Tallinna transpordiametiga kaubanduskeskuste parklate ohutumaks muutmisel olnud edukas. "Tegime kindlaks nõuetele mittevastavad parkimiskohad kaubanduskeskustes ja teavitasime neist parklaomanikke," ütles Jesse. "Mitmed kaubanduskeskused on tänavu parkimiskohad nõuetele vastavaks jooninud. Näiteks Kristiine keskus, Mustamäe keskus, Mustika ostukeskus ja Rocca al Mare kaubanduskeskus. Mõned kaubanduskeskused on aga parkimiskohtade ümberjoonimisest keeldunud."

Mõned poed on ka keeldunud

Linna transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa sõnul tekitavad kitsad parkimiskohad palju probleeme. "Mahuka poekotiga on raske autole ligi pääseda, samuti on kitsas vahes keeruline lapse turvahälli kinnitada. Varitseb oht autouksega teist autot mõlkida või sügisese poriga mantlit ära määrida," rääkis ta. "Paraku on esinenud juhtumeid, kus kaupluste juures olid parkimiskohad joonitud kitsamaks isegi endisi norme arvestades, eks seegi näita suhtumist ostjatesse. Kutsume kauplejaid üles suhtuma kõigisse hoolivalt! Kui ostja kogeb tähelepanelikku suhtumist, leiab ta ka tee kaubaletini ja parklates pole vaja karta liiklusõnnetusi. Suur osa kaubanduskeskusi on õnneks probleemi mõistnud ning inimeste ohutuse ja mugavuse nimel parklakohad uute normidega vastavusse viinud."

Vähem õnnetusi

Tänavu maist septembrini juhtus suuremates kaubanduskeskustes kokku neli protsenti vähem õnnetusi kui möödunud aasta sama ajaga. "Esimest korda on kaubanduskeskuste juhtumite koguarv varasema aastaga võrreldes väiksem," ütles liikluskindlustuse fondi geoinfosüsteemide valdkonna juht Ülli Reimets. "Varasematel aastatel on kaubanduskeskuste õnnetuste arvu kasv olnud kiirem kui liikluskindlustusjuhtumite kasv Eestis tervikuna."

Mullu oli 37% kõikidest liikluskindlustusjuhtumitest ehk ligi 13 000 juhtumit seotud parkimisega. 70% parklates toimunud juhtumitest oli seotud parkimiskohale liikumisega või sealt äraliikumisega.

Eelmisest aastast kehtiv linnatänavate standard soovitab kaubanduskeskuse parkimiskoha laiuseks vähemalt 2,7 meetrit. Linnatänavate standardi eelmine versioon kehtis 2003. aastast. Selle ajaga võrreldes on aga Eestis liiklevad sõiduautod keskmiselt 8 cm laiemad ja 15 cm pikemad. "Kümmekond aastat tagasi loodud parkimiskohad ei vasta nüüdsetele vajadustele," lausus Reimets. "Jätkame teavitustööd, et kõik kaubanduskeskused jooniksid parkimiskohad vastavalt nõuetele laiemaks ja parklad muutuksid ohutumaks."

Laadimine...Laadimine...