Põhjalik remont hoolitseb ratturite ja jalakäijate eest

"Valdeku tänava kui väga vilka liiklusega tänava ohuks on olnud ikka kõnniteede puudumine," rääkis sealne elanik, näitekirjanik Loone Ots. "Sellepärast on tänava aastaid oodatud kordategemine väga tore uudis."

Pilt: Albert Truuväärt

Põhjalik remont hoolitseb ratturite ja jalakäijate eest

Ivo Karlep

"Valdeku tänava kui väga vilka liiklusega tänava ohuks on olnud ikka kõnniteede puudumine," rääkis sealne elanik, näitekirjanik Loone Ots. "Sellepärast on tänava aastaid oodatud kordategemine väga tore uudis."

Juba sel kevadel hakkavad Valdeku tänaval mürisema teetöömasinad ja läheb lahti suur uuendamine, nagu see käis mõni aeg tagasi sama tänava Männiku poolsel lõigul. "Seni on madalamad kohad, mis peaks olema kõnnitee, lihtsalt suured ja sügavad veeloigud, ning jalakäijad laveerivad oma elu ohtu seades seal autode vahel," rääkis Ots.


"Kuna ümbruskonna lähim pood asub ka Valdeku tänava nurgal, siis on ju olnud aastaid näha, kuidas emad lapsevankritega ukerdavad nende lompide vahel ja kuumaastikuga sarnaneval teeäärsel ribal, kus peaks olema kõnnitee. Ka Valdeku tänaval asuvatele ristmikele kogunevad sajuga väga suured loigud, millest tuleb mööda minna sageli lausa keset sõiduteed, ja see on väga ohtlik. Meil siin käib Valdeku tänavat mööda poodi ja bussipeatusse ka palju vanemaid inimesi, kes on nende kraavi moodi jalakäimise teedega väga hädas. Ja veel – lähedal asub ka Rahumäe põhikool ning paljud lapsed lähevad mööda Valdeku tänavat kooli. Kui nüüd see tänav siin viimaks korda saab, on olukord ikka hoopis teine."


Ots kiitis juba paari aasta eest korda tehtud teist tänavalõiku ning lisas, et kohalikud elanikud ootavad peagi algavate tööde tulemusena sama. "Siitkandi inimesed on tõesti väga tänulikud kõigile, kes selle tööga tegelema hakkavad," ütles ta. "Minu arvates on Valdeku kui väga suure liiklusega tänava kordategemine lausa edasilükkamatu, teised palju väiksema liiklusega tänavad ei ole nii ohtlikud ja küll jõuab ükskord järg ka nendeni."


Ka muruplatsid korda


Valdeku tänavale on kavandatud 3,5 meetri laiune ühesuunaline sõidutee, lisaks rajatakse kuni kolme meetri laiune kergliiklustee. Ehitusega on plaanitud alustada tänavu teises kvartalis.


Tallinna kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik tõdes,  et Valdeku jt sel suvel kavas olevate tänavate remondist võidavad just jalakäijad ja jalgratturid. "Linn peab muutuma jalakäijatele ja jalgrattal liikujatele sõbralikumaks," lausus ta. "Muidugi kaasneb sellega ka olemasolevate sõiduteede remont, sademevee kiire äravoolu tekitamine ning haljastuse korrastamine."


Jalgratturite sõiduvõimalusi hakkab tublisti parandama ka praegu ehitamisel olev Viljandi maantee kergliiklustee, mis saab valmis juba suve alguses. Tegemist on 2,5 km pikkuse ja nelja meetri laiuse teega, millel on mõlemal pool veel lisaks graniitsõelmetest kattega jooksurajad, et jooksjad asfaldi peal oma jalgu ja liigeseid ära ei põrutaks.


Uus bussirada


Suurematest tänavate uuendamistest rääkides tõi Vesiallik esile veel mitu objekti, kus samuti esikohal jalakäijate ja ratturite huvid. Näiteks Herne ja Türi tänaval ning Vabaõhukooli teel on tööd juba alanud ja peaksid suve algupoolel valmis saama. Siis võetakse ikka sama eesmärgi nimel käsile Koidu, Raja, Nisu ja Tähetorni tänav.


Muidugi jätkuvad hoogsad tööd linna kõige suuremal tee-ehitusel Reidi teel, mis peab tänavu jõuludeks valmis saama.


Linn on hakanud välja ehitama ka bussiradasid, et tipptunnil saaksid ühissõidukid liikuda üldisest autovoolust kiiremini.


Parajasti on käsil bussiraja ehitamine Paldiski maanteel linna siseneval suunal Mõisa tänava ja Nurkliku tänava vahel. Sealgi ei unustata jalakäijaid ja jalgrattureid, neile valmib koos kolme meetri laiune kergliiklustee.

 

 

 

Juba praegu on ehitamisel või parandamisel mitu teed


• Herne t Staadioni–Magasini lõigu remont 1,9 miljoni euro eest, mis lõpeb 31. mail.


• Türi t remont 1,8 miljoni euro eest, valmis 5. juuniks.


• Paldiski mnt ühistranspordiraja ehitus, mis maksab 1,2 miljonit eurot ja valmib 3. juuniks.


• Viljandi mnt kergliiklustee Pärnu mnt–Valdeku t 2,6 km pikkuse ja 4 m laiuse, mõlemast küljest jooksuradadega ääristatud lõik, mis läheb maksma 1,7 miljonit eurot ja valmib 28. juuniks.


• Vabaõhukooli tee Rahvakooli tee–Hunditubaka tee lõigu remont 627 000 euro eest, valmis peab olema  31. juulil.


• Ees ootab Valdeku t Pärnu mnt–Vabaduse pst lõigu, Koidu t Paldiski mnt–Endla lõigu, Nisu t Sõle–Ristiku lõigu, Pinna t, Tähetorni t Kadaka pst–Paldiski mnt lõigu, Raja t Akadeemia tee–Raja 15 lõigu ja Mäepealse t Raja–Mäepealse 5a lõigu remont


• Tänavu on kavas ka Laagna tee kohal asuva Varraku viadukti remont ja sellele kõnniteede rajamine.

 

 

 

Tantsupeol pääseb Kalevi staadionile paremini ligi

 

Filtri tee 8 elumaja juurde tuleb 12-kohaline parkimistasku ning kalmistu juurde reisibusside peatumisala.


Et meie esindusstaadionile oleks kergem pääseda, laseb linn praegu remontida Toonela teed.


Mugav ja ohutu juurdepääsutee on oluline just tänavuse tantsupeo ajal, aga loomulikult ka edaspidiste suurürituste korral. Ehituse käigus lammutati töödele ette jäävad amortiseerunud garaažid. Nii valmib Filtri tee ja Võistluse tänava juurde 6,5 meetri laiune kahesuunaline sõidutee. Filtri tee 8 elumaja poolsele küljele tuleb 12-kohaline parkimistasku ning kalmistupoolsele küljele reisibusside peatumisala. Toonela tee ja Võistluse 6 juurdepääsutee ristmikule rajatakse kolmeharuline ringristmik. Võistluse 6 juurdepääsule rajatakse 5,5 m laiune sõidutee ning Siselinna kalmistu juurdepääsul 5 m laiune sõidutee.


Toonela tee mõlemasse serva tuleb lai kõnnitee. Bussipeatustes laienevad kergliiklusteed koguni nelja meetrini. Lisaks rajatakse Filtri teele 3 m laiune kergliiklustee Toonela tee ja Võistluse tänava vahele. Ülekäigurajad saavad erivalgustuse ning vaegnägijad braikivid. Tänavad saavad uue säästliku leedvalgustuse.


Ehitus algas 19. märtsil, see läheb maksma 440 000 eurot ja kestab 30. juunini. Tööd peavad valmis saama tantsupeoks.

Laadimine...Laadimine...