Politseinik: endiselt leidub autojuhte, kes ei tea, et telefoni kasutamine roolis on keelatud

"Telefoni kasutamisel autoroolis enam konkreetset eapiiri välja ei joonistu, see on jõudnud juba igasse vanusegruppi," tõdes Tartu politseijaoskonna välijuht Sander Kullamaa. Turvavöö jätavad kinnitamata vanema inimesed ja toovad põhjendusena välja, et unustasid või oli lihtsalt kiire.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Politseinik: endiselt leidub autojuhte, kes ei tea, et telefoni kasutamine roolis on keelatud (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Telefoni kasutamisel autoroolis enam konkreetset eapiiri välja ei joonistu, see on jõudnud juba igasse vanusegruppi," tõdes Tartu politseijaoskonna välijuht Sander Kullamaa. Turvavöö jätavad kinnitamata vanema inimesed ja toovad põhjendusena välja, et unustasid või oli lihtsalt kiire.

Tartus toimus eile politsei nutireid, mille eesmärgiks oli tuvastada autoroolis kõrvaliste tegevustega ametis olevad juhid, rääkis Kullamaa KUKU Raadios. 

"Lõpptulemus oli, et nelja tunni jooksul tuvastasime üle 40 rikkumise. Enamus olid sõidu ajal ametis telefoni või tahvelarvuti kasutamisega, mõned ei olnud kinnitanud turvavööd," kommenteeris Kullamaa. 

Hoiduda tuleks kõikidest kõrvalistest tegudest

Eilse reidi ajal kirjutati välja ka trahvikviitungeid, kuna antud liiklusalastele rikkumistele on juba kaua tähelepanu juhitud. Samuti on halvenemas ilmastikutingimused. "See aeg, mille juht kulutab roolis telefoni kasutamisele, läbib ta teest mingi osa pimesi ning suureneb tõenäosus, et satutakse liiklusõnnetusse."

Telefoni kasutamine roolis tähendab seda, et üks käsi on selleks hõivatud kas telefoni kõrva ääres hoidmiseks või pannakse telefon valjuhääldi peale ja hoitakse seda enda ees. "Osad inimesed arvavad, et nad kompenseerivad sellega hands free varianti, aga ka see võtab piisavalt palju tähelepanu ära."

Isegi hands free süsteemi kasutamine sõidu ajal, kui juht peab kõne vastamiseks tegema kõigest ühe nupuvajutuse, tõmbab sõiduki juhtimiselt liiga palju tähelepanu kõrvale. "See variant on kindlasti ohutum kui niisama rääkimine, kuid soovitatav on sõidu ajal tegeleda mitte ühegi kõrvalise tegevusega," tõi Kullamaa näiteks ka rooli taga söömise. 

Teiseks suureks probleemiks on sõidu ajal telefonis kirjutamine ehk internetikeskkondades käimine. 

Probleem on kasvav

"Telefoni kasutamisel autoroolis enam konkreetset eapiiri välja ei joonistu, see on jõudnud juba igasse vanusegruppi," tõdes Kullamaa.  

Turvavöö jätavad kinnitamata vanema generatsiooni esindajad. "Nad kas lihtsalt unustavad või ei jõua õigel ajal panna või on kiire," märkis Kullamaa, et põhjuseid on erinevaid. 

Üldjoontes ollakse selliste rikkumiste puhul kursis, et teguviis on keelatud ja tunnistatakse oma eksimust. "Siis tuuaksegi vabanduseks, et ei jõutud hands freed veel ühendada või oli hädasti vaja helistada või soovitigi just öelda helistajale, et praegu ei saa rääkida." 

Hoolimata erinevatest kampaaniatest ja meedia suurest kajastatavusest antud tegevuste ohtlikkusest on siiski juhte, kes ei teadnudki, et nende teguviis üldse rikkumine oli. 

"Probleem on kasvav ja meie saame seda mõjutada suhteliselt vähe, sest see peab inimesele endale ikkagi kohale jõudma," nentis Kullamaa, et nende ohtlike tegevustega seatakse ohtu nii enda kui ka teiste elud, mistõttu ei tuleks roolis kõrvaliste tegevustega tegeleda. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...