Põllumajanduskoda: olge liikluses traktorite suhtes tähelepanelik

Sõiduteedel liigub tavalisest rohkem põllumajandusmasinaid ja maapiirkondade teedel tuleks olla eriti tähelepanelik, samuti tuleks mõistev olla sõnnikuhaisu suhtes.

Pilt: Scanpix

Põllumajanduskoda: olge liikluses traktorite suhtes tähelepanelik

Sõiduteedel liigub tavalisest rohkem põllumajandusmasinaid ja maapiirkondade teedel tuleks olla eriti tähelepanelik, samuti tuleks mõistev olla sõnnikuhaisu suhtes.

Põllumajandus-kaubanduskoda tõdeb, et praegusel põllutööde kõrgajal liigub sõiduteedel tavalisest rohkem põllumajandusmasinaid ja maapiirkondade teedel tuleks olla eriti tähelepanelik, samuti tuleks mõistev olla sõnnikuhaisu suhtes, vahendas BNS.

Jätkub sõnnikuvedu ja toimub põldude väetamine ning tehakse kevadkülvi, ütles põllumajandus-kaubanduskoja keskkonnavaldkonna juht Ann Riisenberg. Saabunud on põllumeeste jaoks üks kõige aktiivsemaid hooaegu, mistõttu võib ka sõiduteedel üsna tihti kohata traktoreid ja mitmesuguseid põllumajandusmasinaid.

"Suured ja aeglaselt liikuvad põllumajandusmasinad võivad häirida kaasliiklejaid, mistõttu tuleks maapiirkondades liigeldes olla tavapärasest veelgi tähelepanelikum. Sõnnikuvedu ja -laotamine toob paratamatult kaasa lõhnahäiringu, kuid küllap on mõistetav, et sõnnikuhais on toidutootmise loomulik osa," ütles Riisenberg.

Tema sõnul on põllumehed palju investeerinud kaasaegsesse tehnoloogiasse, et laotatud sõnnik saaks kiiresti mulda viidud. See omakorda aitab vähendada sõnnikus sisalduvate toitainete kadu ja viia miinimumini põldude läheduses elavate inimeste häirimise ebameeldiva haisuga.

Siiski on tema sõnul vaja veel palju investeerida põllumajandusettevõtete sõnnikumajandusse, sest vedelsõnniku laotamise sügisesed tähtajad muutuvad sellel ja järgmisel aastal veelgi lühemaks. Alates sellest aastast on vedelsõnniku laotamistähtaega lühendatud kahe nädala võrra 15. novembrini, 2019. aasta sügisel peab vedelsõnnik olema laotatud aga juba 1. novembriks. Sügiseste laotustähtaegade lühendamine tähendab ka seda, et suurem osa sõnnikust tuleb laotada juba kevadel ja suvel.

Põllumajanduskoda juhib sõnnikuhaisu pärast muretsevate inimeste tähelepanu keskkonnaministri lõhnaainete esinemist käsitlevale määrusele, mille kohaselt ei käsitleta sõnniku laotamisest tekkivat lõhnaaine lühiajalist esinemist häirivana, kui sõnniku laotamisel on järgitud sõnniku hoidmise ja laotamise parima võimaliku tehnika nõudeid.

Laadimine...Laadimine...