Aita päästa koaalade ja kängurude elu!

Tallinna loomaaiaski võib näha Austraalia loomi – Bennetti känguru ja suhkru-liugurpossumeid.

Loodus Keskkond

Aita päästa koaalade ja kängurude elu!

Kai Maran

Tallinna loomaaiaski võib näha Austraalia loomi – Bennetti känguru ja suhkru-liugurpossumeid.

Loomaaia direktori Tiit Marani sõnul on igal soovijal võimalik  toetada Austraalia loomapääste- ja rehabilitatsioonikeskuste tööd, aitamaks sealsetes hiigelpõlengutes kannatanud loomi – et neid ravida ja hiljem turvaliselt tagasi loodusesse saata. "Austraalias toimunu on oma olemuselt ülemaailmne kriis, mida peab püüdma ka globaalselt leevendada," ütles Maran. "Loomaaedade rahvusvaheline kogukond aitab sellele kaasa nii palju, kui suudab. On uhke kuuluda inimeste hulka, kes hoolivad teistest ka siis, kui häda tundub olevat meist kaugel."

Austraalia päritolu loomadega saab tutvust teha ka Tallinna loomaaias. "Bennetti kängurudele sobib siinne kliima päris hästi ja õues saavad nad kenasti hakkama," rääkis loomaaia loodushariduse osakonna juhataja Maris Laja. "Muidugi on neil ka oma soe siseruum. Hea näitaja on, et nad paljunevad loomaaia oludes kenasti."

Paarisentimeetrine kukkurlooma beebi

Kui imetilluke, paarisentimeetrine kukkurloom sünnib, on ta esimene mure ema kukrusse nisa juurde piima jooma roomata. "Seal on ta varjul ja kasvab. Kui noorloom juba suuremana ema kukrust välja tuleb, eelistab ta ikka ema lähedusse jääda," lausus  Laja. "Kui võõras heli või lõhn neid hirmutab, siis esimene reaktsioon on kohe kukrusse tagasi. Isegi siis, kui nad juba üsna suureks on kasvanud. Nii et ema kukrusse pea ees varjule hüpates  jäävad jalad taskust välja rippuma. See on väga naljakas vaatepilt!"

Laste loomaaias saab uudistada omapäraseid Austraalia päritolu ööelukaid suhkru-liugurpossumeid. "Väga toredad suurte silmadega ööloomad, kel lendoravaga sarnased lennunahad – natuke kahe jala vahel," selgitas Laja. "Suhkru-liugurpossumid armastavad ronida ja hüpata, mis neil ka väga hästi välja tuleb. Harjutame neid tasapisi päevase söötmisega, et külastajad neid ikka näeksid. Õnneks on ka need loomad ise küllalt uudishimuliku loomuga."

Väljasuremise äärel

Austraalia maastikupõlengutes on elu kaotanud vähemalt miljard looma, lisaks on hävinud paljude loomade elupaigad. Mitmed liigid on lükatud väljasuremise äärele, nende hulgas vombatid, kukkurkuradid ja koaalad. Tallinna linn andis Austraalia maastikupõlengutes kannatada saanud ja elupaiga kaotanud loomade heaks 15 000 eurot. Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul mõjutavad kliimasoojenemisest hoogustunud Austraalia tulekahjud kogu maailma ning seeläbi meid kõiki.

"Kuna kliimasoojenemise põhjused on globaalsed, on kõigil arenenud riikidel oma roll ja vastutus aidata kaasa sealse looduskriisi leevendamisele. Meist oleneb ka see, mis ootab meid ees tulevikus," lausus Kõlvart. "Austraalia manner on unikaalse loomastikuga ning see on meie kõigi ühine looduspärand. Keegi ei tea täpselt, kui palju liike on tulekahjude tõttu hävimisohus, kuid arvatakse, et paljud ohustatud liigid on sattunud seetõttu veelgi kehvemasse olukorda või lausa väljasuremise äärele."

Toetada võib igaüks

• Tallinna toetuse saadab oma Austraalia partnerorganisatsioonile Tallinna loomaaed.

• Oma panuse saavad anda kõik teisedki soovijad. 23. jaanuari seisuga on 635 Eesti annetajat Austraalia loomade abistamist toetanud kokku juba 20 239 euroga. Tallinna loomaaed saadab toetusraha Austraalia loomaaedade ja akvaariumide assotsiatsiooni looduse alalhoiu fondile, mille abipalvet on vahendanud maailma loomaaedade liit. Fondi on toetanud paljud loomaaiad üle maailma ning raha koguvad ka paljud rahvusvahelised organisatsioonid.

• Tallinna loomaaed jätkab annetuste kogumist vähemalt jaanuari lõpuni, kuid huvi korral võib loomaaed seda aega pikendada. Lähem teave https://tallinnzoo.ee/toeta-meid/

Laadimine...Laadimine...