Aleksander Laane: USA väljumine Pariisi kliimakokkuleppest ei ohusta leppe täitmist

"Ameerika Ühendriikide ostus astuda välja Pariisi kliimakokkuleppest ootamatu ei ole. President Donald Trump on ju lubanud seda teha. See oli tema valimiskampaanias üks olulisi lubadusi," lausus erakond Eestimaa Rohelised aseesimees Aleksander Laane. 

Pilt: Scanpix

Aleksander Laane: USA väljumine Pariisi kliimakokkuleppest ei ohusta leppe täitmist (1)

"Ameerika Ühendriikide ostus astuda välja Pariisi kliimakokkuleppest ootamatu ei ole. President Donald Trump on ju lubanud seda teha. See oli tema valimiskampaanias üks olulisi lubadusi," lausus erakond Eestimaa Rohelised aseesimees Aleksander Laane. 

Laane rääkis raadio Kuku saates "Ilmaparandaja", et oli oodata, et Ameerika Ühendriigid Pariisi kliimakokkuleppega midagi ikkagi teevad. "Kui vaadata, kes kliimakokkulepet rahastasid, oleks rahastajate nõudmise mittetäitmine tegelikult kummaline. Juhul, kui see pole muidugi ette kokku lepitud, et see on lihtsalt selline retooriline sõnaseadmine.  Et see otsus jõudis aga n-ö väljaastumiseni oli võib olla natukene siiski üllatus. Mõtlesin, et tehakse mingisuguseid muid käike, karjutakse natuke aega ja jäetakse siis järgi. Samas, ma pole üldsegi kindel, et USA väljaastumine kliimakokkuleppele kuidagi kahjulikult mõjuks."

Pariisi kliimakokkuleppe formaal-juriidilisest küljest rääkides märkis Laane, et leppe artikkel 28 ütleb, et esimene teoreetiline võimalus leppest välja tulema hakata on novembris 2019. "Tuleb saata sellekohane kiri ja siis läheb veel aasta, mil see soov jõustub. Seega 2020 novembris. On teada, et siis on Ameerika presidendi valimise aasta. Kas Pariisi kliimakokkuleppest väljaastumine saab valimiste põhiküsimuseks? Ilmset saab, sest see on ikkagi oluline küsimus. Kas Trumpil on sellest kaotada või võita, eks seda näeme. Vabariiklased on sosistanud sellisest võimalusest, et astutakse välja ÜRO kliimakonventsioonist ja sellega on n-ö väljaastumine ka lõpule viidud. Kuidas see täpselt välja näeb, seda keegi jällegi ei tea. USA kohtusüsteem on ju selles mõttes kõikvõimas, sealt võib tulla igasugu üllatusi. Ilmselt asuvad erinevad grupid väljaastumise otsust vaidlustama. Seda on demokraatidel ka poliitiliselt mõistlik ärakasutada."

Kõige rohkem oodatakse Laane sõnul aga seda, et Trumpi administratsioon lihtsalt ignoreerib Pariisi kliimakokkulepet. "Neil on selles mõttes lihtsalt ükskõik, sest keegi ei saa sundida Ameerika Ühendriike kliimakokkulepet täitma. Vastupanu Pariisi leppest taganemisele on majanduslikust küljest aga äärmiselt tõsine. Paar päeva tagasi teatasid Ameerika erinevate linnade juhid, milledes elab kokku 51 miljonit inimest, et nemad peavad Pariisi kliimaleppest kinni ning kavatsevad seda maksudega toetada. Need on 180 suhteliselt suur linna, millede hulgas ka tuntud New York, Los Angeles, Chicago jt. Tundub, et see liikumine laieneb üha. Ka kolme osariigi kubernerid on öelnud, et nemad peavad Pariisi kliimakokkuleppest kinni."

Laane juhtis saates tähelepanu sellele, et Pariisi kliimakokkulepe toob juurde  väga palju töökohti. "Üleminek söesektorilt taastuvenergia sektorile toob oluliselt rohkem töökohti kui neid kaob. See toimib praegugi nii. USAs on taastuvenergia sektoris töökohtade juurdekasv suurim. Lõpuks paneb majandus asjad paika. Näiteks Hiina seisab väga suure probleemi ees. Ühelt poolt elatustase tõuseb, teisalt linnades, kus elab enamus rahvast, sealhulgas haritud rahvas, kelle eluiga tõuseb, on  rahulolematus õhukvaliteediga suur. See rahulolematus on nii suur, et ohustab Hiina praegust korda. Muidu ei oleks hakanud seal keegi tegelema keskkonnaküsimsutega, kui need sügavad protsessid ühiskonnas ei tõukaks seda takka.  Rahulolematust ei saa lõpmatuseni maha suruda. Hiinlased on seda taibanud ja investeerivad taastuvenergiasse ja see annab neile maailmas ressursi hõivamise mõttes väga hea positsiooni. Raha ja mõjuvõim liigub Hiina. See on väga läbimõeldud poliitika. See ei ole juhuslik, kellegi ühepäevane mõte."

Eelkirjeldatud võistluses jääb USA Hiinale alla. "Hiina on suuteline ülesostma igasugust tehnoloogiat ja seda kiiresti paljundama. Neile ei saa n-ö kätt ette panna. See, mida Trump teeb, on USA majandusele lihtsalt kahjulik. Kui USA väljub Pariisi kliimakokkuleppest ei ohusta see aga leppe täitmist. Ohustaks, kui ka Hiina väljuks, aga Hiina ei kavatse väljuda, kuna temale on lepe konkurentsieelis. Ühendriigid kaotavad selles konkurentsis.  Kui sulle tuuakse päikesepaneelid Hiinast, tuleb sinna järgi ka muu tehnoloogia toomine. See on läbimõeldud protsess."

Pariisi kliimakokkulepe, sh kliima soojenemise peatamine, on Laane kinnitusel saavutatav.  "See eeldab suurte kokkulepe täitmist ning uute eesmärkide võtmist. See, et Pariisi kliimakokkulepe sündis, on suurepärane, küll pole see piisav. Iga kell saab aga uuesti kokku tulla ja leida uusi lahendusi, kuna tehnoloogia ja poliitika pakub uusi lahendusi."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...