Europarlament keelas aastast 2021 ühekordsete plastesemete kasutamise

Lisaks peavad liikmesriigid hakkama koguma plastikpudeleid ja suunama need ümbertöötlusesse ning suitsupakid saavad hoiatuse plastikfiltritega sigarettide tänavale viskamise kohta.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Europarlament keelas aastast 2021 ühekordsete plastesemete kasutamise (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

Lisaks peavad liikmesriigid hakkama koguma plastikpudeleid ja suunama need ümbertöötlusesse ning suitsupakid saavad hoiatuse plastikfiltritega sigarettide tänavale viskamise kohta.

Euroopa parlament kiitis kolmapäeval heaks ettepaneku keelata ühekordsete plastesemete, nagu näiteks taldrikud, joogikõrred ja vatitikud, kasutamine Euroopa Liidus aastast 2021, vahendas BNS.

Ettepaneku poolt hääletas 560 saadikut, 35 oli vastu ja 28 jäid erapooletuks, edastas Euroopa Parlamendi pressiesindaja.

Seega keelatakse 2021. aastaks EL-is ühekordsed plastist kahvlid, noad, lusikad ja söögipulgad, ühekordsed plasttaldrikud, plastikust joogikõrred, plastikust vatitikud, õhupallide plastvarred, Oxo-biolagunev plastik, toidukarbid ning vahtpolüstüreenist tassid.

Ka peavad liikmesriigid alustama plastikpudelite 90-protsendilise kogumisega aastaks 2029. Toodetavad plastpudelid peavad sisaldama vähemalt 25 protsendi ulatuses taaskasutatud materjali aastaks 2025 ja 30 protsendi ulatuses aastaks 2030.

Kokkulepe tugevdab „saastaja maksab“ põhimõtet, seda eelkõige tubakatoodete puhul, kehtestades tootjatele laiendatud vastutuse. Uut korda kohaldatakse ka kalapüügivahendite suhtes, et tagada, et tootjad, mitte kalurid, kannaksid merel kaduma läinud võrkude kogumise kulud.

Samuti nähakse eeskirjadega ette, et suitsupakkidel tuleb kohustuslikus korras ära märkida plastikfiltritega sigarettide tänavale viskamisega kaasnev negatiivne keskkonnamõju, samuti ka muudel toodetel, nagu plasttopsid, niisutatud salvrätid ja hügieenisidemed.

Raportöör Frédérique Ries sõnas, et õigusakt vähendab keskkonnale põhjustatud kahju summat 22 miljardi euro võrra, mis on plastiksaaste hinnanguline maksumus Euroopas aastani 2030.

"Euroopal on nüüd seadusandlik mudel, mida kaitsta ja edendada rahvusvahelisel tasandil, võttes arvesse plastjäätmete põhjustatud merereostuse ülemaailmset olemust. See on planeedi jaoks hädavajalik," sõnas Ries.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...