Keskkonnamet kutsub loodusesse kaitsealade päeva tähistama

"Uuringute järgi võib juba aktiivsem 30-minutiline kõnnak vähendada südameataki, insuldi ja depressiooni tekkimise riske. Looduses liikumine aitab üle saada unehäiretest ning vähendada stressi," kinnitas keskkonnaameti looduskaitse osakonna projektikoordinaator Nele Sõber.

Pilt: Albert Truuväärt

Keskkonnamet kutsub loodusesse kaitsealade päeva tähistama

Toimetaja: Sandra Lepik

"Uuringute järgi võib juba aktiivsem 30-minutiline kõnnak vähendada südameataki, insuldi ja depressiooni tekkimise riske. Looduses liikumine aitab üle saada unehäiretest ning vähendada stressi," kinnitas keskkonnaameti looduskaitse osakonna projektikoordinaator Nele Sõber.

Keskkonnaamet kutsub täna peetaval kaitsealade päeval inimesi eelkõige just  looduskaitsealadele liikuma, vahendas BNS. 

Euroopa kaitsealade päeva tunnuslause "Tervis loodusest" rõhutab liigirikka ja terve looduskeskkonna positiivset mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele. "Uuringute järgi võib juba aktiivsem 30-minutiline kõnnak vähendada südameataki, insuldi ja depressiooni tekkimise riske. Looduses liikumine aitab üle saada unehäiretest ning vähendada stressi," ütles Sõber. Samuti aitab kontakt loodusega parandada tuju ja enesehinnangut. Siiski ei tohi praegu looduses liikudes unustada kahemeetrise vahe hoidmist teistega.

Kuna iga-aastased keskkonnaameti looduskaitsekuu matkad lükkusid tänavu augustisse, pakuvad sel korral kaitsealade päeval enam kui 30 kaitsealal eriprogramme ja üritusi üle 60 loodusturismi ettevõtte üle Eesti. Sündmusi toimub lisaks kõikidele rahvusparkidele ka Kõrvemaal, Luitemaal, Endlas, Silmal, Vormsil, Haanjas ja mitmel pool mujal. Üritused on tasulised, vajalik on eelregistreerimine ning ürituste korraldajad tagavad külastajatele kehtestatud ohutusreeglite täitmise.

Väikeste gruppidena saab külastada paljusid kaitsealasid kohalike giidide juhendamisel, tutvuda kultuuripärandiga rahvusparkides ning külastada kohalikke söögikohti.

Kepikõnniretked ja kanuumatkad

Näiteks toimuvad Lahemaa rahvuspargis kümmekond matka lühematest kultuuriloolistest jalutuskäikudest pikemate kepikõnniretkedeni. Lisaks tutvustatakse mõisakultuuri, filmikunsti pärandit, poollooduslike koosluste hooldamist, ravimtaimi ja söödavaid lilli. Avatud on kohalikud söögikohad, mõned neist pakuvad piknikupakke kaasa võtmiseks.

Matsalu rahvuspargis toimuvad Kasari jõel kanuumatkad, kus saab kohata kobraste tegevusjälgi ja nautida luhtade ilu. Hea õnne korral võib kohata põtra, kobrast, jäälindu ja kuulda hüüpi ning rukkirääku.

Soomaa rahvuspargis toimuvad matkad ja palju muud nii rahvuspargi piires kui ka väljaspool. Jõgedel saab matkata kanuudega ja traditsiooniliste ühepuulootsikute haabjatega. Kohalikud giidid aitavad lahti mõtestada ajaloolisi külamaastikke ning jalutada toimekates külades.

Kaitsealade päeva programm on leitav siit.

Kaitsealade päev on osa Eesti looduskaitse 110. aasta ja looduskaitsekuu tähistamisest, mille eestvedajad on Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium. Ülevaate kõikidest looduskaitsekuu ja -juubeliaasta sündmustest saab Keskkonnaameti kodulehelt.

Esmakordselt tähistati kaitsealade päeva Euroopa Kaitsealade Liidu eestvedamisel 1999. aastal, mil möödus 90 aastat Euroopa esimeste rahvusparkide asutamisest Rootsis. Lahemaa rahvuspark sai Euroopa Kaitsealade Liidu liikmeks 1991. aastal, nüüd on liige keskkonnaamet.

Kaitsealade päeva tähistamise koostööpartnerid on MTÜ Lahemaa Turismiühing, MTÜ Soomaa Turism, MTÜ Loodusturismiühing, PuhkaEestis, RMK, Eesti Maaülikool, MTÜ Eesti Matkaliit, MTÜ Eesti Maaturism, kaitsealadel tegutsevad ettevõtjad ja kohalikud MTÜ-d.

Laadimine...Laadimine...