Loodus

Botaanikaaed kutsub ravim- ja mürktaimede näitusele

Botaanikaaed kutsub ravim- ja mürktaimede näitusele

12.-13. augustil toimub Tallinna botaanikaaias näitus, mis on pühendatud ravim- ja mürktaimedele. Lisaks saab 12. augustil kuulata Tartu Ülikooli farmakognoosia professor Ain Raali loengut "Ravimtaimed või tabletid?" ning osaleda hüdrosoolide aurdestillatsioonide töötoas.

Kaheksa sookurepoega said külge uue põlvkonna GPS-GSM saatjad

Kaheksa sookurepoega said külge uue põlvkonna GPS-GSM saatjad

Sel suvel said kaheksa noort sookurge Eesti Maaülikooli teadlaste abiga külge Leedu päritolu Ornitela GPS-GSM päikesepatareidega varustatud satelliitsaatjad, mis võimaldavad lisaks linnu asukohale määrata näiteks tema kõrguse merepinnast, liikumiskiiruse- ja suuna ning õhutemperatuuri.

RMK Sagadi metsakeskus kutsub puupäevadele

RMK Sagadi metsakeskus kutsub puupäevadele

Lääne-Virumaal RMK Sagadi metsakeskuses toimuvad laupäeval ja pühapäeval puupäevad, kus meisterdatakse laastukorve ja tuulelohesid, valmistatakse metsamarjalimonaadi, avastamist ootab ka jahitrofeede näitus ning sügistormis langenud tammest on kavas vormida suur puuskulptuur, edastas RMK Sagadi metsakeskuse muuseum.

Karuputk levib tõrjest hoolimata

Karuputk levib tõrjest hoolimata

Keskkonnaameti Lõuna regiooni kaitsekorralduse spetsialisti Tarmo Niitla sõnul on põhjuseks see, et Lätis ja Venemaal pole putke tõrjele piisavalt tähelepanu pööratud.

TAIMEKAITSEPROFESSOR: Glüfosaadi ohvrid võivad ilmsiks tulla alles talvel

TAIMEKAITSEPROFESSOR: Glüfosaadi ohvrid võivad ilmsiks tulla alles talvel

"Probleem on selles, et glüfosaadi kogused on pidevalt tõusnud," tõdes Eesti Maaülikooli taimekaitseprofessor Marika Mänd. Meil kasutatav glüfosaati sisaldav taimekaitsevahend Roundup Quick jääb peale kasutamist Männi sõnul enam kui kolmeks aastaks mulda reostama. "On mitmeid andmeid selle kohta, et glüfosaadi mürgistust ei näe kohe. Näiteks mesilased surevad alles talvel ja sa ei tee mitte kuidagi kindlaks, et see on kunagi glüfosaadist tingituna olnud."

Loomus: karusloomafarmide keelustamine Tšehhis näitab Eestile teed

Loomus: karusloomafarmide keelustamine Tšehhis näitab Eestile teed

Loomade eestkosteorganisatsiooni Loomus hinnangul on peatne karusloomafarmide keelustamine Tšehhis oluline suunanäitaja Eestile. Uuringu järgi, mille Kantar Emor detsembri lõpus läbi viis, ei poolda 69 protsenti Eesti inimestest loomade kasvatamist ning hukkamist farmides karusnaha saamise eesmärgil.

FOTOD ARUTELULT! Tamm: taimekaitse ja mesinduse vahel peab valitsema tasakaal

FOTOD ARUTELULT! Tamm: taimekaitse ja mesinduse vahel peab valitsema tasakaal (2)

"Eestis ei peaks olema ühtki sellist juhtumit, kus mesilased saavad mürgi läbi hukka," sõnas maaeluminister Tarmo Tamm tänasel ümarlaual, kuhu olid kohale kutsutud nii mesilas- kui põllumajandusorganisatsioonide esindajad. "Taimekaitse ja mesinduse vahel peab valitsema tasakaal. Ainult seaduste karmistamisest pole kasu, kui osapooled koostööd ei tee." 

Eestis kulub aastas pea miljon kilogrammi taimekaitsevahendeid

Eestis kulub aastas pea miljon kilogrammi taimekaitsevahendeid

Eestis kulub aastas pea miljon kilogrammi taimekaitsevahendeid. Valdavalt leiavad taimekaitsevahendid rakendust põllumajanduses, kuid herbitsiide ehk soovimatute taimede hävitamise vahendeid kasutatakse ka maantee- ja raudteeservade korrashoiuks. Näiteks viimase nädala jooksul on seda umbrohu tõrjumiseks teinud raudteid haldav Edelaraudtee. 

Marek Strandberg: umbrohutõrje glüfosaat jääb veel 250 päevaks raudteeäärseid alasid reostama

Marek Strandberg: umbrohutõrje glüfosaat jääb veel 250 päevaks raudteeäärseid alasid reostama (1)

"Kas me oleksime väga õnnelikud, kui me teaksime, et me sööme koos meega sisse märkimisväärset hulka glüfosaati?" küsib keskkonnaekspert Marek Strandberg, kelle sõnul võib raudteelaste poolt kasutatav taimemürk reostada ka ümbritsevad alad. "Vihma ajal loomulikult uhutakse see edasi põldudele ja seal võib ta kontsentratsioon olla oluliselt kõrgem kui põllumajanduses lubatud või ette nähtud."

Euroopa keskkonnaministrid: peame loobuma keskkonnale koormavatest majandusmudelitest

Euroopa keskkonnaministrid: peame loobuma keskkonnale koormavatest majandusmudelitest (1)

"Jätkusuutlik rahastamine tähendab keskkonna, majanduse ja ühiskonna samaaegset väärtustamist. Rohelistesse lahendustesse ei saa investeerida lihtsalt sellepärast, et need on rohelised; need peavad olema ka tulusad ja kasulikud," rõhutas keskkonnaminister Siim Kiisler. Täna proovivad Euroopa keskkonnaministrid kliimamuutuste ja Pariisi kliimaleppega seotud väljakutsetele lahendusi leida. 

TARMO TAMM:  Ka üks mesilaste hukkumise juhtum on liiga palju

TARMO TAMM: Ka üks mesilaste hukkumise juhtum on liiga palju

"Kuna hukkunud mesilasi on niivõrd palju, on probleem tõsine," ütles maaeluminister Tarmo Tamm. "Selleks, et teemat mesinike ja põllumeestega arutada ning selgitada seni tehtut, olen palunud Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsleril Toomas Kevvail kokku kutsuda ümarlaua."

ALEKSEI TUROVSKI: Mesilaste hävimine oleks globaalne katastroof

ALEKSEI TUROVSKI: Mesilaste hävimine oleks globaalne katastroof (1)

Nii terves maailmas, kui ka Eestis hävitab agar taimekaitsevahendite kasutamine miljardeid mesilasi. "Tänapäeva uurimused näitavad, et putukamürgid ja taimehaiguste tõrjevahendid mõjutavad oluliselt mesilaste käitumist ja füsioloogiat," ütles Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik, kelle sõnul jääb mürk mulda mitmeks aastaks. "Ma ei imestaks, kui see oleks täiesti ökoloogiline katastroof, kui mesilased kaoksid," sõnas zooloog Aleksei Turovski.

Seeneaasta kogub visalt tuure

Seeneaasta kogub visalt tuure

Kuigi ilmad on olnud seentele sobivalt vihmased, pole söögiseened massiliselt kasvama hakanud - metsas leiab küll üksikuid puravikke ja pilvikuid, kuid väga vähe kukeseeni.

Kodanikuühendus: hoolimatu ja jõhker raietegevus lindude pesitsusperioodil vajab suuremaid piiranguid

Kodanikuühendus: hoolimatu ja jõhker raietegevus lindude pesitsusperioodil vajab suuremaid piiranguid

Viimsi vallas hekipuude langetamise tagajärjel massilise lindude hukkumise juhtum näitab, kuivõrd oluline on karmistada lindude pesitsusperioodil toimuvat raietegevust käsitlevat seadusandlust, leiab Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks. Viimsi juhtum on keskkonnaaktivistide sõnul vaid pinnapealne osa igapäevaselt teistel ehitusobjektidel ja Eesti metsades toimuvast, kus intensiivse raietegevuse käigus hukkub igal kevadsuvisel perioodil tuhandeid abituid linnu- ja loomapoegi. 

VIDEO! Euroopa Regioonide Komitee raportöör: EL pole kliimaküsimustes piisavalt ambitsioonikas

VIDEO! Euroopa Regioonide Komitee raportöör: EL pole kliimaküsimustes piisavalt ambitsioonikas (1)

"Kui vaatame praktikat, siis näeme, et linnad ja regioonid on palju ambitsioonikamad. Ma arvan, et see on sellepärast, et linnad ja omavalitsused töötavad koos oma elanikega ja näevad, mida saab ära teha, " nentis Euroopa Regioonide Komitee raportöör energiatõhususe teemal Michiel Rijsberman. "Me tahaks näha, et Euroopa Liit oleks oma energiatõhususe eesmärkides ambitsioonikam."

Markku Markkula: Tallinn on jätkusuutliku arengu lipulaev

Markku Markkula: Tallinn on jätkusuutliku arengu lipulaev (2)

"Meil ei ole lõputut energiavaru, me peame muutma oma suhtumist ja otsima uusi lahendusi, et luua ka meie lastele tulevik. Tallinn on jätkusuutlike arengu lipulaev," rääkis Euroopa regioonide komitee esimees Markku Markkula, kiites nii Tallinna ühistransporti, haljastust kui ka taaskasutust. Vaata siit otseülekannet, kus Euroopa tippeksperdid arutavad Kultuurikatlas keskkonnaküsimusi.

MILJON PUDELIT MINUTIS: 2050. aastaks on ookeanides rohkem plastikut kui kalu

MILJON PUDELIT MINUTIS: 2050. aastaks on ookeanides rohkem plastikut kui kalu

Hiigelkogustes plastiku tootmine ja tarbimine on muutnud plastjäätmed keskkonnale sama ohtlikuks kui kliimamuutus ning ümbertöötlemispingutused ei suuda ookeaneid hävitava pakendikultusega sammu pidada, ütlevad teadlased. Juba praegu söövad inimesed kalatoodetega igal aastal keskmiselt 11 tuhat mikroplastiku osakest ning 2050. aastaks on ookeanides rohkem plastikut kui kalu.

Keskkonnaühendused: tselluloositehasega võivad kaasneda suured ohud

Keskkonnaühendused: tselluloositehasega võivad kaasneda suured ohud

Keskkonnaühenduste hinnangul kaasnevad ligi miljard eurot maksva puidurafineerimistehase rajamisega märkimisväärsed ohud. Tõenäoliselt halveneb Eesti metsade olukord ning Emajõe ja Peipsi järve vee seisundid, tõid ühendused muu hulgas välja. Lisaks teeb muret riigi viimaste aastate sage praktika aidata majandusraskustesse sattunud suurettevõtteid, leevendades oluliselt keskkonnanõudeid või -makse, sealjuures sageli mõjusid hindamata. Näiteks Taavi Rõivase valitsus otsustas vähendada põlevkivi kaevandamisõiguse tasu ja CAN Europe hindas seda räpaseks maksukingituseks.

Pomerants nimetas USA kliimaleppest taganemist kahetsusväärseks

Pomerants nimetas USA kliimaleppest taganemist kahetsusväärseks (1)

Keskkonnaminister ning Isamaa ja Res Publica Liidu poliitik Marko Pomerants taunis USA presidendi Donald Trumpi taganemist Pariisi kliimakokkuleppest, nimetades seda "kahetsusväärseks". Trumpi otsust kliimaleppest taganeda kritiseeris reedel esimese Eesti valitsuse liikmena sotsiaaldemokraadist tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, kelle sõnul hakkab USA nüüd arengumaastuma.

Kotka-Repinski: tsirkus läinud, loomad terved

Kotka-Repinski: tsirkus läinud, loomad terved

Riigikogu liikme Siret Kotka-Repinski sõnul on vaja seaduseelnõud, mis kehtestab loetelu, milliseid loomaliike on lubatud tsirkustes, loomalaatadel, -näitustel ja muudel avalikel üritustel meelelahutuslikul eesmärgil kasutada, kuna paljud loomapidajad ei suuda tsirkustes ja muudel avalikel üritustel tagada loomade kaitset ja heaolu.

Joonas Laks: kliimakatastroofi on kohalikel tasanditel võimalik juba oma silmaga näha

Joonas Laks: kliimakatastroofi on kohalikel tasanditel võimalik juba oma silmaga näha

"Näeme, kuidas on sagenenud tormide esinemine ning meretaseme tõusust on väikesaared juba meeleheitel. Kliimamuutuse järelmeid saame juba hakata vaikselt nägema, aga keegi veel siiamaani täpselt ei tea, mis juhtub, kui ületame tagasitee künnise ehk selle, et kliimasoojenemine läheb juba nii käest ära, et enam ei ole võimalik seda kuidagi tagasi keerata," ütles erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Joonas Laks.

Looduskaitsekuul arutatakse Euroopa Liitu kuulumise eeliste üle

Looduskaitsekuul arutatakse Euroopa Liitu kuulumise eeliste üle

Pühapäeval algaval looduskaitsekuul arutletakse selle üle, milline on Eesti osa Euroopa loodushoius, mis on meie riigis need erilised loodusväärtused, mida mujal ei leidu ja mille säilimise eest peame hoolt kandma, samuti selle üle, mida on meie loodushoiule andnud Euroopa Liitu (EL) kuulumine.

Ain Järve: Kadrioru park on Eesti esimene botaanikaaed

Ain Järve: Kadrioru park on Eesti esimene botaanikaaed

"Kadrioru park kuulub Euroopas 500 pargi hulka, mida inimene peaks oma elu jooksul külastama," ütles Kadrioru pargi juhataja Ain Järve. "Loomulikult ei suuda ükski inimene nii palju parke ära vaadata, aga vaieldamatult on Kadrioru pargi eelis see, et sellel väikesel territooriumil on ju tegelikult kogu tema ajalugu talletatud."

Fotokonkurss ärgitab linnast loodust otsima

Fotokonkurss ärgitab linnast loodust otsima

Kuni 20. maini saab esitada fotosid linnalooduse fotokonkursile "Metsik linn". Konkursi eesmärgiks on suunata inimesi märkama ja väärtustama loodust linnaruumis ning inspireerida seda jäädvustama.

Izmailova: puupõllud ei asenda päris metsa

Izmailova: puupõllud ei asenda päris metsa (2)

Eestimaa Roheliste esimees Züleyxa Izmailova ütles kommentaariks Erametsakeskuse korraldatud puuistutustalgute kohta, et uute puude istutamine on küll tore, kuid monokultuursed samavanuseliste puude rivid ei suuda asendada päris metsa.

Laadimine...Laadimine...