Loodus

Merkel: kliimamuutus on fakt

Merkel: kliimamuutus on fakt

"Kliimamuutus ei ole usu küsimus, see on fakt," sõnas Saksa kantsler Angela Merkel, kes kinnitas, et Saksamaa jätkab Pariisi kliimaleppes, kust USA president Donald Trump on otsustanud välja astuda.

Loodusfestivalil uuritakse kodukoha elurikkust

Loodusfestivalil uuritakse kodukoha elurikkust

13.–16. juunini toimuv loodusfestival laieneb tänavu Tartust Tallinna ja Pärnusse. 70 üritusest koosneva programmi lõpetab loodusvaatluste kahepäevane maraton, mis jõuab ka Eesti väikelinnadesse.

Festival algab kolmapäeva varahommikul linnuvaatlusretkega Tähtveres. Koguperefestival avatakse linnalooduse päevaga Tartu kesklinnas, kus enda tegevusi tutvustavad loodus- ja keskkonnaorganisatsioonid. Põnevaid tegevusi ja häid nõuandeid leiavad muu hulgas meisterdamishuvilised, hobiaednikud ja toidukunsti austajad.

Loodusfestivali projektijuhi Andro Truuverki sõnul hakkavad inimesed jääma üha loodusvõõramaks. „Aeg-ajalt on meil kõigil vaja väikest meeldetuletust, et pöörata rohkem tähelepanu keskkonnale, kus me elame,“ selgitas Truuverk festivali vajalikkust.

Sisuka festivali võtab kokku 15. ja 16. juunil üle Eesti toimuv loodusvaatluste maraton, mille jooksul uurivad loodushuvilised oma kodukoha elurikkust. Maratoni eeskuju on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz, mis tähendab, et kindlas paigas ja ajavahemikul tuvastatakse nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Liikide jäädvustamiseks võib kasutada nutiseadet ja fotoaparaati. „Paljusid liike on võimalik vaadelda ka ilma binokli või luubita. Seega ei takista varustuse puudumine vaatlusmaratonil osalemist,” ütles Truuverk. Ta lisas, et osalejatele on abiks kogenud loodusvaatlejad. 

Vaatluste tulemused registreeritakse andmebaasides, mida kasutavad oma teadustöös loodusteadlased üle maailma. „Meie üks suurimaid eesmärke on tuua noored looduse uurimise juurde. Tartu Ülikoolis arendatavad teadusandmete digilahendused annavad festivalile nüüdisaegse raamistiku ja õpetavad kõigile harrastajatele teaduse uurimise tänapäevaseid võtteid,” sõnas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg.

Kolmapäeval tänatakse Tartu kesklinna pargis ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul tehtud kevadiste helipiltide salvestajaid ja tunnustatakse festivali raames toimunud linnalooduse fotokonkursi parimaid. Lisaks linnalooduse päevale ja loodusvaatluste maratonile on festivali kavas põnevad õpitoad, mängud ja loengud, samuti harivad filmiõhtud. Festivali programmiga on võimalik tutvuda festivali kodulehel. Enamik tegevusi on külastajatele tasuta.   Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalana. Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu linn, Eesti Teaduste Akadeemia ja Hasartmängumaksu Nõukogu. Auhinnad on pannud välja paljud organisatsioonid üle Eesti.

MAAILMA LOODUSE FOND: Vahemeri võib muutuda "plastikumereks"

MAAILMA LOODUSE FOND: Vahemeri võib muutuda "plastikumereks"

Maailma Looduse Fondi (WWF) värskest raportist selgub, et läbi toiduahela ka inimese organismi jõuda võiva mikroplasti tase on Vahemeres rekordiline. "Plastik on muutunud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Jäätmekäitlus puudutab ainult kolmandikku Euroopa jäätmekogusest," kirjutati raportis.

TARMO SOOMERE: Läänemeri võib lähitulevikus Tallinnas või Pärnus kriitilise piirini tõusta

TARMO SOOMERE: Läänemeri võib lähitulevikus Tallinnas või Pärnus kriitilise piirini tõusta

Mereteadlase Tarmo Soomere sõnul võivad kliimamuutused meie rannikutele tuua üleujutamise ohu. "Järjest aktuaalsemaks muutub hoiatus, et kodu ega muid ehitisi ei maksa rajada päris mere või ka jõgede lähedale," ütles teadlane. "Tugevate ja pikkade ühesuunaliste tormituulte puhul võib kogu Läänemere tase tõusta meetri võrra, mis on juba üsna palju. Tallinnas või Pärnus võib see tõsta vee kriitilise piirini."

ÜRO: Maailm lämbub plasti

ÜRO: Maailm lämbub plasti (1)

"Meie ookeane kasutatakse prügimäena, lämmatades mereloomi ja muutes mõned merepiirkonnad plastsupiks," ütles ÜRO keskkonnaameti juht Erik Solheim. "Linnades üle maailma ummistab minemavisatud plast äravoolutorusid, põhjustab üleujutusi ja sigitab haigusi. Seda söövad ka kariloomad ning seekaudu leiab see tee toiduahelasse."

Kopsakas toetus hoiab mesilased tervemana
Loodus Ajalugu

Kopsakas toetus hoiab mesilased tervemana

"Olen näinud, kuidas mesilaspered surid südasuvel mesikapõllul nälga," viitas kogenud mesinik Antu Rohtla liigse väetamise kahjulikkusele. "Eesti asub Euroopa Liidu absoluutses põhjaosas, kus mesilaste pidamise tingimused on raskemad kui Lõuna-Euroopas. Talve söödakulud ja mesilaste kaod on siin suured. Toetus aitab lõunapoolsete maadega konkureerida," lisas Eesti mesinike liidu juhatuse liige Aleksander Kilk.

Eesti territooriumil kehtestati suure tuleohuga aeg
Loodus Eesti

Eesti territooriumil kehtestati suure tuleohuga aeg

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu käskkirjaga kehtestati alates 31.05.2018 kogu Eesti territooriumil suure tuleohuga aeg. Suure tuleohuga ajal on metsas keelatud küttekoldevälise tule tegemine, grillseadme kasutamine ja suitsetamine. Tuleohtlikuks on seoses erakorraliselt kuumade ja kuivade ilmadega muutunud on ka kõik Tallinna pargid, parkmetsad ja koduaiad.

FOTOD! METSAKAITSJA: Mets ei ole taastuv ressurss, liigid kaovad jäädavalt

FOTOD! METSAKAITSJA: Mets ei ole taastuv ressurss, liigid kaovad jäädavalt

"Kõik saavad aru, et päike ja tuul on taastuvad ressursid, aga metsa kasutamine on hoopis keerulisem küsimus," tõdes kodanikuühenduse Eesti Metsa Abiks koordinaator Linda Väli. "Elurikkuse kontekstis tähendab see, et liigid surevad välja ja mets on taastumatu ressurss. Ka meie metsade liigid on suure lageraiemajandamise tõttu üha halvemas olukorras." EMA kogunes täna Riigikogu esisele platsile, et juhtida tähelepanu kitsaskohtadele teisele lugemisele mineva elektrituruseaduse muudatuses, mis võib avada võimaluse puidu masspõletamiseks.

Lohusalu metsade kaitseks asutati loodusselts

Lohusalu metsade kaitseks asutati loodusselts

Kohalike eestvedajate sõnul on MTÜ Lohusalu Poolsaare Loodusselts loomine ajendatud tõsiasjast, et hetkel puudub Lohusalus looduskeskkonna säästva arengu eest seisev jõud, mis esindaks poolsaare elanike ning kinnisvaraomanike muresid seoses ümbritsevas looduskeskkonnas toimuvaga.

Lapsed istutasid Nõmmele iluõunapuid

Lapsed istutasid Nõmmele iluõunapuid

Loodusmuuseumi loodusringi õpilased istutasid Nõmmele 14 iluõunapuud ´Rudolph´ kampaania #ISTUTANPUU raames, mille eesmärk on juhtida tähelepanu linnapuude ning metsade vähenemisele ning selle mõjule.

Eestlased on ühed suurimad Euroopa plastjäätmete tootjad
Loodus Eesti

Eestlased on ühed suurimad Euroopa plastjäätmete tootjad

Eestlased tootsid 2015. aastal 46 kilo plastprügi ühe inimese kohta, meist enam plastjäätmed toodavad vaid iirlased ja Luksemburgi kodanikud. Plastprügi satub lõpuks merre, kus on seda pea võimatu kätte saada. "Samuti laguneb prügi meres väiksemateks osadeks, mis liigub edasi mereelustikku ja sealtkaudu meie toidulauale," ütles keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna juhataja Rene Reisner.

FOTOD! Lapsed istutasid Nõmmele iluõunapuid

FOTOD! Lapsed istutasid Nõmmele iluõunapuid

Loodusmuusemi ringitöös osalevad lapsed on istututustöödele kaasatud #ISTUTANPUU kampaania raames, mille eesmärk on juhtida tähelepanu linnapuude ning metsade vähenemise probleemile ning selle mõjule meie elukeskkonnale.

Keset Tallinna nähti põtra

Keset Tallinna nähti põtra

Tähelepanelik Pirita elanik teavitas Facebookis, et nägi Lillepi pargis põtra. Metslooma nägemisest andsid teada ka teised kohalikud elanikud. Postituse tegija kirjutas, et kohtas põtra Lillepi pargi rulluisuraja kõrval. 

ÖKOLOOG ASKO LÕHMUS: Kompensatsiooni saavad vaid need omanikud, kes lasevad metsa tühjaks raiuda

ÖKOLOOG ASKO LÕHMUS: Kompensatsiooni saavad vaid need omanikud, kes lasevad metsa tühjaks raiuda (1)

"Kindlasti on palju ebaõiglust metsaomandi kaitsmisel ja metsaomanike kompenseerimisel," tõdes Tartu Ülikooli ökoloog Asko Lõhmus. "Eelistatakse neid, kes raiuvad metsa nii, et  ei jäta midagi järgi. Aga need, kes säilitavad meile metsas olevaid väärtusi, ei saa kompensatsiooni. Mulle tundub et lemmiklooma pidamisel ollakse kaitsemistega kaugemale jõudnud kui metsa pidamise juures."

RMK korraldab metsasektorit tutvustava päeva

RMK korraldab metsasektorit tutvustava päeva

Eesti metsasektor avab eeloleva nädala reedel oma uksed, et pakkuda huvilistele võimalust osaleda RMK metsaistutustalgutel, käia erametsaomanikega metsamatkadel ning külastada metsa- ja puidutööstusettevõtteid kolmes Eesti kohas.

Tallinna Botaanikaaia suvehooaeg on avatud!

Tallinna Botaanikaaia suvehooaeg on avatud!

"Botaanikaaia selleaastane suvehooaeg on kantud juubeliaasta meeleoludest – avame Eesti Vabariigi esimesele presidendile Konstantin Pätsile kuulunud Kloostrimetsa talu tutvustava stendi ning tutvustame vabariigi algusaastatel hinnatud suvelilli," ütles botaanikaaia direktor Urve Sinijärv.

Sindis avatakse "Eesti 100 tamme" parkide istutamishooaeg
Loodus Eesti

Sindis avatakse "Eesti 100 tamme" parkide istutamishooaeg

"EV100 tammeparkide rajamist on pikalt ja hoolikalt ette valmistatud. On imeline olla tunnistajaks sellele, kuidas laste istutatud tammetõrudest saavad EV100 tammikud, kus tähistatakse järgmisi suuri juubeleid," märkis riigikantselei EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa.

Loomaaias tähistatakse konnapäeva

Loomaaias tähistatakse konnapäeva (1)

Täna on tähelepanu keskpunktis kahepaiksed – loomaaias tähistatakse konnapäeva. Kohal on Eestimaa Looduse Fondi projekti "Konnad teelt!" meeskonna liikmed, saab meisterdada, mängida ja uudistada konnade toitmist.

Leiuta keskkonda puhastav seade!

Leiuta keskkonda puhastav seade!

Keskraamatukogu ja MTÜ Uuskasutus esitavad leiutamisväljakutse "Vanast uus", osalema oodatakse 7-16-aastasi lapsi üksi, meeskonnaga või terve klassiga.

Laadimine...Laadimine...