RMK ei luba kontserti mullu pahupidi keeratud Lõhavere linnamäele

Praegu pole kahju näha, aga lume all on sügavad traktorirööpad ning osaliselt äravedamata ja maasse külmunud ehituspraht.

Pilt: Scanpix

RMK ei luba kontserti mullu pahupidi keeratud Lõhavere linnamäele

Praegu pole kahju näha, aga lume all on sügavad traktorirööpad ning osaliselt äravedamata ja maasse külmunud ehituspraht.

Eesti hinnatuim kitarrist Laur Joamets, Ivo ja Robert Linna ning kammerkoor pidid algse kava järgi avama juuni keskel Lõhavere linnamäel Suure-Jaani muusikafestivali, aga riigimetsa majandamise keskus (RMK) ei luba kontserti mulluse "Lembitu" etendustega tagurpidi keeratud platsile, vahendas BNS maakonnalehte Sakala.

Lõhavere linnamägi jääb vähemalt algaval aastal kõikvõimalikele suurüritustele suletuks, sest eelmisel suvel vabaõhulavastuse "Lembitu" tarbeks rajatud lava ja tribüüni koristamine lõppes kogu ala pahupidi pööramisega. Praegu pole kahju näha, aga lume all on sügavad traktorirööpad ning osaliselt äravedamata ja maasse külmunud ehituspraht. Seepärast teatas RMK külastuskorraldusosakonna Lõuna-Eesti külastusala juht Riho Männik Põhja-Sakala vallavalitsusele, et ta ei ole nõus andma 16. juuniks Lõhavere linnuse territooriumile kavandatud muusikafestivali avakontserdile kooskõlastust. Ilma RMK loata aga platsi kasutada ei saa.

Põhja-Sakala vallavanem Tõnu Aavasalu ei lükanud tagasi, et sügise algusesse jäänud linnuse territooriumi koristamine lõppes kehvasti. "See oli halbade asjaolude kokkulangemine," nentis Aavasalu. "Esiteks oli sügis väga vihmane ja teiseks sundis meid tagant kiirus."

Mullu augusti lõpus neljal korral kokku 4000 pealtvaatajale mängitud "Lembitu" tõid lavale peamiselt Viljandi kultuuriakadeemia tudengitest ja vilistlastest koosnev mittetulundusühing Temufi. Lepingu RMK-ga, mis nägi ette ka platsi koristamist ja taastamist, sõlmis aga Suure-Jaani vald, kes võttis vastutuse endale. Riho Männik nentis, et pärast viimase etenduse lõppu vastutus justkui kadus. Pärast mitmekordset meeldetuletamist asuti linnamäele rajatud vabaõhulava lammutama, aga seda tehti üsna rohmakalt ning tulemuseks oli hävitatud haljastus. Lammutamise järel tekkinud materjali loobiti aga Männiku sõnul kõikjale laiali ning osaliselt on see praegugi platsil lume all maasse külmunud. Suure osa prahist vedas lõpuks RMK ise minema.

Männiku sõnul venis seetõttu RMK rahvusvaheline projekt "Tuled peale", mille käigus saab Lõhavere linnamägi parkla, uued jalgteed ning palju muudki, mis peaks kokkuvõttes muutma koha turistide seas populaarseks. "Meil pidi esimene etapp lõppema mais, aga nüüd lükkub see tõenäoliselt edasi," nentis ta.

Et Männiku hinnangul kulub rööbaste silumiseks ja hiljem haljastuse taastamiseks aastaid, siis tänavu Lõhaverre rahvarohkeid üritusi ei lubata. Aavasalu kinnitas, et mõistab RMK otsust ning otsib koos festivali korraldajatega uut kohta, kus suur kontserti pidada.

Laadimine...Laadimine...