VIDEO! TIIT MARAN: Astangu tänava öine sulgemine päästab konnade elu

"Konnad on massliigid, mille peal püsivad väga paljud teised liigid. Kui nende arvukus alla läheb, hakkab teistegi liikide arvukus kahanema," põhjendas loomaaia direktor Tiit Maran, miks peab rändavaid konni ka linnas kaitsma. "Näiteks kured, saarmad, naaritsad, tuhkrud – väga paljud pisikiskjad toituvad nendest. Kõik on omavahel seotud!"

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO! TIIT MARAN: Astangu tänava öine sulgemine päästab konnade elu

Kai Maran

"Konnad on massliigid, mille peal püsivad väga paljud teised liigid. Kui nende arvukus alla läheb, hakkab teistegi liikide arvukus kahanema," põhjendas loomaaia direktor Tiit Maran, miks peab rändavaid konni ka linnas kaitsma. "Näiteks kured, saarmad, naaritsad, tuhkrud – väga paljud pisikiskjad toituvad nendest. Kõik on omavahel seotud!"

 

Astangu tänaval asub Eesti üks suurimaid kahepaiksete rändepaiku. Öösel võib seal üle tänava minemas näha lausa tuhandeid konni, kärnkonni ja vesilikke. Tänavu kevadel sai tänav nende loomakeste kaitseks öise sissesõidukeelu. "Kahepaiksed on Eestis kaitsealused liigid. Ökosüsteemide seisukohalt on oluline, et nende arvukus oleks suur, kuna nad on oluline toit väga paljudele teistele liikidele," ütles Tallinna loomaaia direktor Tiit Maran, kelle sõnul on inimeste ehitatud teed kahepaiksetele sageli barjääriks, kus kaotatakse elu. "Eriti ohtlikud on need lõigud, kus tihe liiklus muudab konnade teekonna kudeveekogudele surmalõksuks."

Konnad tähtsad ka aednikule

Zooloog Aleksei Turovski sõnul algab konnade kevadine massränne veekogude soojenedes. "Konnad talvituvad veekogude põhjas, ja et talve kenasti üle elada, sobivas sügavuses," rääkis Turovski. "Kevadel, kui veetemperatuur tõuseb, tulevad nad talveunest ärgates põhjamudast välja. Konnamari vajab soojust ja hapnikku ja nii tuleb neil leida veekogu, kus veetase ja kvaliteet on sobiv. Teine sama tähtis moment – tuleb leida partner. Emased on reeglina suuremad kui isased ja ühe emase kude saab viljastatud mitme-mitme isase marjaga. Järelikult lapsed on geneetiliselt küllalt mitmekesised!"

Linnaveekogudesse satub konnakude Turovski sõnul reeglina partide jalgadel, kellele madalad veekogud väga meeldivad.

"Kui me endast lugu peame, peame teistest eluvormidest ka lugu pidama," rõhutas Maran. "Konnad on massliigid, mille peal püsivad väga paljud teised liigid. Kui nende arvukus alla läheb, hakkab teistegi liikide arvukus kahanema. Näiteks kured, saarmad, naaritsad, tuhkrud – väga paljud pisikiskjad toituvad nendest. Kõik on omavahel seotud!"

"Konnad on ülitähtsad," kinnitas ka Turovski. "Konnad söövad aednike vaenlasi röövikuid, lehetäisid ja tigusid, samuti usse ja mardikaid. Kuid tolmeldajad – nagu mesilased – jätavad nad puutumata."

"Konnade liikumise aktiivsus sõltub väga palju ilmast," ütles Maran. "Pruunid konnad hakkavad kevadel liikuma varem ja kärnkonnad pisut hiljem. Pruunid konnad, nagu rohukonn ja rabakonn hüppavad, kärnkonnad käivad. Astangu tänavalõigu sulgemine on linna poolt väga oluline tegu, märgiliselt väga oluline samm."

Piirang lähtub Tallinna linna, Eestimaa Looduse Fondi ja Haabersti linnaosa elanike ühisest soovist kaitsta looduskaitse all olevaid kahepaikseid neile eluohtlikul rändeteel. "Tee ajutine sulgemine tekitab küll sealt liikuma harjunud inimestele ebamugavusi, kuid säästab sadade, kui mitte tuhandete kudealadele suunduvate kahepaiksete elu," lausus Maran. "Selline ajutine piirang on suurepärane märk meie inimeste hoolivast suhtumisest teistesse eluvormidesse."

Aprillis kurameerivad oravadki

Marani sõnul peaksid autojuhid olema õhtustel soojematel ja  hämaratel aegadel tähelepanelikumad mujalgi: "Eriti siis, kui ühele poole teed jääb veekogu, on konnade liikumise tõenäosus suur."  

Konnad pole ainukesed linnaloomad, kes kevadel aktiveeruvad. "Küllalt suurel territooriumil liiguvad tänavu jänesed, ka kortermajade vahel," mainis Turovski. "Tihti näeb liikumas rebaseid, kes talvituvad igaüks omaette. Kevaditi saavad paarid kokku, nende monogaamia on hooajaline. Ühel isasel võib olla mitu armupartnerit, kuid reeglina varustab ta ühtainsat."

Kui mõne linnaaedniku kodu juures elab mügri, viitab seegi veekogu, kasvõi kraavi lähedusele. "Mügri on suur kaevaja ja teda ei peleta nagu mutte, keda on meie linnas murdu ja kes tegutsevad talv läbi," ütles Turovski. "Pehmel talvel ei muutu muld kõvaks ja jääb niiskeks, käikude seinad hakkavad varisema ja vajavad kuivendamist. Aprillikuus on kurameerimisega väga kiire oravatel, kes muidu on suhteliselt vaiksed loomad ja heade elutingimuste juures kuigivõrd ei liigu."

"Rohealadel on eri liike päris palju, kes respekti väärt," lisas Maran. "Läbi aegade on metsarebased küll olnud loomaaia territooriumil isegi kerge nuhtlus, sest millegipärast armastavad nad kõige haruldasemaid veelinde."

Tänavu ei saa vabatahtlikud palju aidata

• Linn kehtestas Astangu tänava ühel lõigul mai alguseni konnade kaitseks kella 21-6 öise sissesõidukeelu.

• Kui varasemal viiel aastal on vabatahtlikud Tallinna elanikud kahepaikseid ise ohutult üle Astangu tänava aidanud, siis koroonakriisist tingitud eriolukord tänavu inimestel koguneda ja kahepaikseid abistada ei lubanud. 

Laadimine...Laadimine...