Netanyahu peatas ÜRO-ga Aafrika migrantide osas saavutatud leppe

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu peatas eile vaid mõni tund varem ÜRO-ga saavutatud kokkuleppe Aafrika asüülitaotlejate ümberasustamisest.

Pilt: Scanpix

Netanyahu peatas ÜRO-ga Aafrika migrantide osas saavutatud leppe (6)

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu peatas eile vaid mõni tund varem ÜRO-ga saavutatud kokkuleppe Aafrika asüülitaotlejate ümberasustamisest.

"Ma olen otsustanud peatada selle leppe jõustamise ja vaadata läbi leppe tingimused," kirjutas Netanyahu oma Facebooki lehel. Peaministri büroo teatas eelnevalt, et ÜRO pagulasametiga (UNCHR) on jõutud kokkuleppele Aafrika asüülitaotlejate väljasaatmise kava tühistamises, et asendada see plaaniga, mis võimaldab paljudel migrantidel lääneriikidesse elama asuda, vahendas BNS.

Lepe võimaldanuks tuhandetel peamiselt Eritreast ja Sudaanist pärit migrantidel vähemalt ajutiselt Iisraeli jääda.

Netanyahu sõnul kohtub ta teisipäeval Tel Avivi lõunaosa elanikega, kes nimetasid oma avalduses uut kokkulepet häbiks Iisraeli riigile.

Ka mitmed ministrid teatasid, et on vastu leppele ÜRO pagulasametiga UNCHR, millest neid ei informeeritud enne Netanyahu büroo teadet.

Netanyahu märkis varem, et uue plaani alusel saadab Iisrael vähemalt 16 250 migranti lääneriikidesse, kes on nõus nad vastu võtma. Teiste seas nimetas ta Kanadat, Saksamaad ja Itaaliat.

"Lepe sätestab, et iga riigist lahkuva migrandi kohta kohustume andma ajutise elamisloa teisele," lausus ta telepöördumises.

Saksamaa ja Itaalia on teatanud, et ei ole sellisest ümberasustamisleppest teadlikud.

Jaanuaris teatas Iisrael, et hakkab rakendama kava, mille alusel antakse riiki ebaseaduslikult sisenenud migrantidele valik - lahkuge vabatahtlikult või teid pannakse tähtajatult trellide taha ja lõppastmes saadetakse sundkorras välja.

Kuna väljasaadetuid võis koduriiki naasmisel ähvardada surm või vangistus, siis tegi Iisrael ettepaneku toimetada nad seniteadmata Aafrika riiki. Väljasaadetavate sõnul oli riik kas Rwanda või Uganda.

Netanyahu sõnul pidi Iisrael plaanist loobuma, sest nende kolmandasse riiki saatmise võimalust "enam ei ole".

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...