ÜRO pagulasteemade kõrge ametnik tunnustab Eesti toimetulekut

ÜRO pagulasameti (UNHCR) Põhja-Euroopa esindaja Pia Prytz Phiri tunnustas Eesti toimetulekut pagulaste vastuvõtmisel Euroopa Liidu rändekava raames ning leiab, et Euroopa Liit võiks Eestilt õppida.

Pilt: Scanpix

ÜRO pagulasteemade kõrge ametnik tunnustab Eesti toimetulekut (3)

ÜRO pagulasameti (UNHCR) Põhja-Euroopa esindaja Pia Prytz Phiri tunnustas Eesti toimetulekut pagulaste vastuvõtmisel Euroopa Liidu rändekava raames ning leiab, et Euroopa Liit võiks Eestilt õppida.

"Te peaksite olema uhked! Minu arvates on Eesti teinud oma ausa osa ja tal on põhjust olla uhke. Mudel, mille järgi turvakontrollid tehakse juba enne ümberpaigutamist ära ja vaadatakse, et tulevad inimesed vastaksid pagulasstaatuse kriteeriumitele, on järgmine samm, mille peaks ka EL astuma. Usun, et leidub riike, kes vaatavad, kuidas Eesti oma asju on ajanud," rääkis Phiri usutluses Postimehele, vahendas BNS.

"[Euroopa Liidus kokku lepitud] Ümberpaigutamine oli mõeldud varjupaigataotlejatele, aga Eesti võtab kohe vastu pagulased, mis tähendas, et neid saab kohe integreerima hakata. See on väga positiivne asi EL-i sisesolidaarsuses – teil on kvoot ja te paigutate ümber inimesi, kes on juba tunnustatud pagulastena, neile on tehtud turvakontroll ja nad on registreeritud ühisesse süsteemi. Tänu sellele saab teada, kes on EL-is ja pagulased," lisas UNHCR-i ametnik.

Samas kutsus Phiri Eestit üles jätkama EL-i kokkulepitud pagulaste vastuvõtu kvootide täitmist.

"Arvude mõttes peate jätkama sisesolidaarsuse kvootidega. Põhimõtteliselt on see teie endi huvides. Kõik riigid – mitte ainult Eesti – peaksid seda tegema iseenda huvides, sest mitte kunagi ei tea, mis järgmisena juhtub. Ka teie olete piiririik. Ka teil võib vaja olla Euroopa tuge samamoodi nagu praegu Itaalial, Kreekal ja Hispaanial. Seepärast ütlemegi, et heade standarditega ühine Euroopa süsteem viib edasi," rääkis Phiri.

Ametnik tunnustas ka Eesti arengut pagulaste vastuvõtukeskuste rajamisel ja ülesehitamisel.

"Nende viie aasta jooksul, mil ma UNHCR-i Põhja-Euroopa esindaja ametit olen pidanud, olen Eestis näinud väga palju positiivset arengut," kinnitas Phiri tuues esile oma kogemuse Illuka ja Vao keskuste külastamisest.

Phiri tõstis esile ka Eesti toetuse märkimisväärset kasvu UNHCR-ile, mis on tema sõnul kasvanud aastate jooksul "peaaegu eimillestki täiesti tuntavate summadeni, kui arvestada teie seisu".

"Te olete ju väike riik väikse rahvaarvuga. Te olete andnud abi Ukraina kriisi haldamiseks, et aidata sealseid sisepõgenikke, aga ka Süüria ja isegi Kesk-Aafrika Vabariigi jaoks. Me näeme, kuidas Eesti, kes on väike riik, on rahvusvaheliselt üsna nähtav ja aktiivne. Ning nüüd taotleb ka kohta ÜRO Julgeolekunõukogus – see on suur asi väiksele riigile! Ja ka suur märk sellest, et Eesti tahab endale ruumi rahvusvahelises kogukonnas," rääkis ÜRO pagulasameti Põhja-Euroopa esindaja Postimehele.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...