Persoon

Suri arhitekt Dmitri Bruns

Suri arhitekt Dmitri Bruns

Lahkunud on tuntud arhitekt ja arhitektuuriteadlane Dmitri Bruns (11.01.1929-21.03.2020), kes Tallinna peaarhitektina valmistas linna ette olümpiaregatiks. 

Suri TV3 tegevjuht Priit Leito

Suri TV3 tegevjuht Priit Leito

"Sügav kaastunne Priidu lähedastele. Tegemist oli hinnatud ja suurte kogemustega juhiga, suurepärase kolleegi ja hea sõbraga, kelle ootamatu lahkumine on šokk meile kõigile," ütles TV3 programmijuht Raimo Kummer.

Tallinn mälestab Arvo Sarapuud

Tallinn mälestab Arvo Sarapuud

"Arvo Sarapuu andis suure panuse meie riigi taasiseseisvumisse ja selle edasisse arengusse. Ta jääb meie mälestustesse särava isiksusena, kelle üdini positiivne ja tulevikku suunatud maailmavaade peegeldusid igapäevaselt tema töös ja suhetes inimestega," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Täna suri kunagine tuntud ajakirjanik Mart Ummelas

Täna suri kunagine tuntud ajakirjanik Mart Ummelas

20. augustil 1953. aastal sündinud Ummelas oli aastatel 1994–1996 Keskerakonna ja 1996-1997 Arengupartei liige, vahendas BNS. 1995. aasta riigikogu valimistel sai ta 805 häält ja pääses kompensatsioonimandaadiga riigikokku, kuid loobus mandaadist. 

ÜKS TAASISESEISVUMISE VÄLJAKUULUTAJATEST TIIT MADE: "Toona ahastuses ja hirmuvärinates tegelased on tänaseks enesekindluse tagasi saanud."

ÜKS TAASISESEISVUMISE VÄLJAKUULUTAJATEST TIIT MADE: "Toona ahastuses ja hirmuvärinates tegelased on tänaseks enesekindluse tagasi saanud." (9)

"Olen uurinud eestlaste elatustaset ja võimalusi enne suurt sõda – taasiseseisvunud Eesti on silmnähtavalt kobedam kui Pätsi-aegne Eesti," räägib peatselt 80. sünnipäeva tähistav tuntud kirjamees ja poliitik Tiit Made. "Kes on viitsinud tööd teha, see elab hästi. Kuid on karm tõde, et pensionäridele on tehtud liiga. Olen mitu korda lausa rahvusringhäälingu saadetes kuulnud, kuidas nooremapoolne saatejuht nimetab eakaid inimesi halvustavalt penskariteks."

JAAN TAMMSALU: Öelge tänusõnu inimese eluajal, mitte peielauas!

JAAN TAMMSALU: Öelge tänusõnu inimese eluajal, mitte peielauas! (5)

"On valikute küsimus, kas ma vahin kogu aeg silm punnis pornot ja nõuan selle mõjul oma partnerilt ei tea mida," ütleb Jaani kiriku õpetaja Jaan Tammsalu. "Kurjus saab toitu ka sellest, millist teavet me tarbime, mida internetist vaatame ja loeme. Kui me anname kurjale muudkui toitu juurde, siis muutume ka ise kurjaks."

DAVID VSEVIOV: Ärge tormake punasega  üle tee, võtke hetk  inimeste vaatamiseks

DAVID VSEVIOV: Ärge tormake punasega üle tee, võtke hetk inimeste vaatamiseks (12)

"Pikad artiklid räägivad paljudest inimestest, kes on kammitsetud oma lähedaste põetamisega. See on kogu nende elu, mille eest mingit toetust ei jagata," räägib oma murest ühiskonna pärast ajaloolane David Vseviov (70). "Me loeme tuhandetest, kes peavad koduvägivalla eest põgenema naiste varjupaikadesse. Aga miks me nende murede lahendamise asemel tegeleme pseudoprobleemidaga?"

Elmo Nüganen: kunst aitab meil olla inimnäoline

Elmo Nüganen: kunst aitab meil olla inimnäoline (3)

"Teatri eesmärk on, et me märkaksime teist inimest ja tema probleeme. Et suureneks inimese empaatiavõime, mitte et igaüks uurib oma naba," räägib lavastaja ja näitleja Elmo Nüganen linnateatri uue tootmiskompleksi ehitamise puhul tehtud intervjuus.

Postimehe aasta inimene Tanel Toom: auhind tuli mulle suure üllatusena
Persoon Meedia

Postimehe aasta inimene Tanel Toom: auhind tuli mulle suure üllatusena

"See tuli mulle suure üllatusena, loomulikult ei osanud ma seda oodata," kommenteerib Tanel Toom Postimehe aasta inimese tiitli saamist. "Igasugune tunnustus on tore, aga... kujutasin ette, et aasta inimeseks võiks saada mõni teadlane, kirurg või tuletõrjuja või keegi, kes teeb rohkem mingit päris asja või on ühiskonnale kasulikum."

Suri akadeemik Ilmar Koppel

Suri akadeemik Ilmar Koppel

Ta on avaldanud üle 300 teaduspublikatsiooni, sh viis monograafiat, olles üks enim tsiteeritud Eesti teadlasi. Ühtlasi oli ta juhendajaks enam kui 30-le edukalt kaitstud doktori- ja magistritööle.

LINNAPEA MIHHAIL KÕLVART: Vabaduse õhk peaks meid ühendama, mitte lahutama

LINNAPEA MIHHAIL KÕLVART: Vabaduse õhk peaks meid ühendama, mitte lahutama

"Juba keskajal öeldi, et linnaõhk teeb vabaks. Tähtis on, et see vabaduse õhk inimesi ühendaks, mitte lahutaks," lausub aastalõpuintervjuus Pealinnale linnapea Mihhail Kõlvart, kelle uusaastasoov on, et poliitikud ei õhutaks enam ühiskonnas vastasseise ja negatiivsust. "Et ei otsitaks süüdlasi ja inimeste vahel poleks pidevat konflikti lähtuvalt nende erakondlikust kuuluvusest, rahvusest või vanusest."

LUTERLIKU MAAILMALIIDU PEASEKRETÄR: Patt on isekus, suutmatus näha ligimest

LUTERLIKU MAAILMALIIDU PEASEKRETÄR: Patt on isekus, suutmatus näha ligimest (1)

"Ei ole normaalne, et kogu maailma jõukus koondub üha enam väheste kätte, samas kui suur hulk inimesi lihtsalt vaatab pealt," ütles oktoobri lõpus ka Tallinna külastanud luterliku maailmaliidu peasekretär Martin Junge. "See on õigluse, võrdsuse, jagamise ja osalemise küsimus. Oleme oma isiklike unistustega nii hõivatud, et ei saa aru, kuidas nii jätkates variseb inimkond kokku, sest ka loodus ei püsi sellisena."

AASTA LINNAKODANIK: Muusika muudab inimese paremaks

AASTA LINNAKODANIK: Muusika muudab inimese paremaks

Tiitli andis volikogu Kalale just neljaköitelisena kavandatud suurteose "Tallinna ajalugu" tubliks peatoimetajaks olemise eest. Kaks köidet ajaloost on juba ilmunud ning ülejäänud kaks ilmuvad järgmisel aastal. Aasta linnakodanikku valinud komisjoni otsus oli üksmeelne ning Kala osutus valitust kokku 24 kandidaadi seast. Pealinn tegi ajaloolasega intervjuu.

ELS HIMMA: Ametnikud ei suutnud fantastilist jazzi keelata

ELS HIMMA: Ametnikud ei suutnud fantastilist jazzi keelata (1)

"Õues olid välismaa lõhnad, kõik olid eufoorias ja terve Tallinn oli maailmanimega muusikuid täis," meenutab armastatud laulja Els Himma pealinnas 70ndatel toimunud fantastilist džässifestivali. "Siis aga löödi meile laksti luugiga vastu pead. Ministeeriumi ametnikud tulid lava taha ja küsisid, et kes lubas teil improviseerida."

Suri karikaturist Hugo Hiibus

Suri karikaturist Hugo Hiibus

Hiibus on olnud aktiivne eksliibrise- ja plakatikunstnik ning raamatuillustraator. Tema karikatuure on avaldatud praktiliselt kõikides Eestis ilmunud väljaannetes.

TIIT PRUULI: Olen näinud vaalade saluuti ja ehtsat pingviinide paraadi

TIIT PRUULI: Olen näinud vaalade saluuti ja ehtsat pingviinide paraadi

"Minu kõige ilusam uusaasta saluut oli see, kui Antarktikas olid laevatekil lauad kaetud ning vaalaparv hakkas ümber laeva vett purskama," meenutab Tiit Pruuli. "Teisel reisil olime jälle Antarktikas vabariigi aastapäeval 24. veebruaril. Ja sõna otseses mõttes pingviinide paraad toimus meie laeva juures. Vägev!"

LAURI LEESI: Heal õpetajal peab olema võime vaimustuda ja märgata ümbritsevat

LAURI LEESI: Heal õpetajal peab olema võime vaimustuda ja märgata ümbritsevat (2)

"Kui parteide üleselt oleme kokku leppinud, et kaitsekulutuseks kulutame kaks protsenti, siis lepime ka kokku, et haridusele läheb alati kaheksa protsenti. Siis saaksime rääkida õpetajate pealekasvust – muidu ei ole meie haridusel tulevikku," ütleb kauaaegne Tallinna prantsuse lütseumi direktor ja kogenud õpetaja Lauri Leesi, kellele haridusminister Mailis Reps andis hiljuti üle elutöö preemia.

IVO LINNA: Eesti keel on maailmas kõige ilusam

IVO LINNA: Eesti keel on maailmas kõige ilusam (1)

"Artistil ei ole kunagi õigust vabandada, et tal on nohu või pruut jättis maha või auto ütles üles," räägib armastatud laulja Ivo Linna. "Inimesed tulevad kontserdile, et oma jamad unustada, saada sealt midagi muud. Kui publik saab kontserdilt hea tuju või sügavama elamuse, kannab ja aitab see mind tükil ajal. Iga artist peaks selle poole püüdlema. Mul on suur au laulda Eesti publikule!"

Edgar Savisaar taastub insuldist

Edgar Savisaar taastub insuldist (3)

Keskerakonna kauaaegne juht ja endine Tallinna linnapea Edgar Savisaar sai hiljuti järjekordse insuldi, millest ta taastub enda kodus Lääne-Virumaal asuvas Hundisilma talus. 

Heinz Valk: Laulva revolutsiooni käivitasid ju meie lapsed ja armastus

Heinz Valk: Laulva revolutsiooni käivitasid ju meie lapsed ja armastus (2)

"Vaba inimene aga rõõmustab, kui teistel läheb hästi, sest siis on ka temal parem elu. Tänaval kõndides tuletan vahel meelde, millised olime 30 aastat tagasi – mornid, hallid, allasurutud. Nüüd on eestlane aga aval, rõõmsameelne ning viskab nalja. Vaba inimese hoiak on see, mis mind eestlaste juures praegu köidab."

Suri Kostel Gerndorf

Suri Kostel Gerndorf

Ööl vastu neljapäeva suri Rahvarinde üks asutajatest ja selle esimese eestseisuse liige, majandusteadlane Kostel Gerndorf.

PEETER PERENS: Laulupidu on eesti rahva sünnitunnistus – igast laulust ootavad inimesed õpetussõnu, mis aitaks elada!

PEETER PERENS: Laulupidu on eesti rahva sünnitunnistus – igast laulust ootavad inimesed õpetussõnu, mis aitaks elada! (1)

"Koorilaulja on natuke teistsugune inimene kui teised – temas on mingi sotsiaalne närv, ta tundeelu on rikkam," lausub tänavuse juubelilaulupeo muusikaline juht Peeter Perens (47), kelle sõnul on koorid nagu väikesed ühiskonna mudelid. "Koor annab ka demokraatia rakendamise kogemuse. Koor õpetabki inimesed elama, annab isegi elamise mõtte ja inimesele sisu."

MAI MURDMAA: Tants algab oskusest väljendada oma tundeid

MAI MURDMAA: Tants algab oskusest väljendada oma tundeid

"Õige oleks mõelda, kuidas vanemad lapse painduvust ja liikuvust õigel ajal märgata oskaksid," ütles tantsu-uuendaja  Mai Murdmaa, kes hiljuti võttis linnapealt vastu teeneka kultuuritegelase preemia. "Tõsine murekoht ongi praegu see, et tantsulembestel lastel, kel balletieeldused puuduvad, pole  kuskil edasi õppida."

Politoloog Anu Toots peaministri kõrgest reitingust: üldise hüsteeria taustal hinnatakse Ratase rahulikkust

Politoloog Anu Toots peaministri kõrgest reitingust: üldise hüsteeria taustal hinnatakse Ratase rahulikkust (5)

"Koalitsioonikaaslased rikuvad mängu, aga niikaua kui ta suudab nende eest vabandada, senikaua Ratas ilmselt püsib," arvas uuringut juhtinud Juhan Kivirähk Ratasest. Seevastu politoloog Rein Toomla sõnul ei ole EKRE esimehe Mart Helme retoorika olnud alati kõige mõistlikum. "Peaminister on seda suutnud vaos hoida – ilmselt seda ongi Ratase puhul hinnatud," lisas Toomla.

AIVAR POHLAK: Metsade rahaks tegemine on labane oma laste käest laenamine

AIVAR POHLAK: Metsade rahaks tegemine on labane oma laste käest laenamine

"Pere ja loodus on need, mis kõige rohkem kaitset vajavad. Ja küllap vajab seda ka lihtne eestlane ja üldse lihtne inimene," lausub intervjuus Pealinnale Eesti jalgpalliliidu president ja viie lapse isa Aivar Pohlak (56). "Ennast paremaks pidava ja teiste kulul elava eliidi tekkimine on üks taasiseseisvumise järgseid halbu üllatusi. Mõistan ühiskonna kihistumise paratamatust, aga tahaksin, et see tekiks mitte privileegide, vaid vastutuse võtmise kaudu."

Vaata, kuidas Kelly Sildaru ja Reket lugesid ette Tallinna päeva etteütlust!

Vaata, kuidas Kelly Sildaru ja Reket lugesid ette Tallinna päeva etteütlust!

"Eesti keel on eriline. Mulle meeldib kõige rohkem, et see ei ole nagu inglise keel, mida kõik inimesed üle maailma oskavad," kinnitas täna kell 13 Vabaduse väljakul Eesti suurimat etteütlust ette lugev suusasportlane Kelly Sildaru. "Mu enda õigekirjaga võib rahule jääda. Kokku-lahku kirjutamine on mulle ehk kõige raskem, kõige lihtsam on aga vast komade panek."

ALEKSEI TUROVSKI: Inimese ahnus võib hukutada elu Maal

ALEKSEI TUROVSKI: Inimese ahnus võib hukutada elu Maal

"Loomad õpetasid mulle, kui tähtis on laste kasvatamine ja nende juhendamine," ütleb tuntud zooloog Aleksei Turovski, lisades, et tema enda ema oli kuldse südamega. "Ükskord ronis minu toodud siil ema voodisse, ema heitis väsinult magama ja maandus siili peale. Ema ei karjunud ega teinud üldse häält, et mind, last, mitte üles äratada. Ka ei teinud ta mulle ühtegi etteheidet. Vaat selline ema oli minul." Linn annab Turovskile tema teenete eest loomade ja loodushoiu populariseerimisel vapimärgi.

Tanel Kiik: tagame sooliselt võrdse kohtlemise!

Tanel Kiik: tagame sooliselt võrdse kohtlemise!

„Tõsi on, et meediasse on jõudnud keerulisi juhtumeid ja retoorika ei ole alati olnud läbi mõeldud,“ vastas värske sotsiaalminister Tanel Kiik Riigikogu infotunni raames Kaja Kallase küsimusele, milline on ministri seisukoht oma koalitsioonipartneri naisi ja laste- ning võrdõiguslikkuse kaitsjaid solvavate sõnavõttude suhtes.

JÜRI KUUSKEMAA TALLINNA JUUBELIST: Olgem uhked, et kuulume siin elades juba 800 aastat eurooplaste hulka!

JÜRI KUUSKEMAA TALLINNA JUUBELIST: Olgem uhked, et kuulume siin elades juba 800 aastat eurooplaste hulka!

"Hansaliit oli keskaja NATO, mis kaitses Tallinna laevu nii sõja korral kui ka mereröövlite eest," nendib Tallinna 800 aasta juubeli lävel Eesti parim keskaja ekspert Jüri Kuuskemaa, kelle sõnul moodustasid linlaste enamuse alati eestlased. "Juba keskajal oli tublidel eestlastel võimalik Tallinnas karjääri teha, tallinlased olid toona rikkad. Ühe tavalise naise ehete müügist saadud raha eest võis kaks aastat rahulikult elada."

KOKAMÄGI: Meie haridus on liialt täppisteaduste poole kaldu – kunst õpetab lapsi elu nägema!

KOKAMÄGI: Meie haridus on liialt täppisteaduste poole kaldu – kunst õpetab lapsi elu nägema! (2)

"On ettevõtlikke inimesi, kes suudavad maal oma ettevõtte püsti panna, aga ülekaalus on ikkagi maalt linna põgenejad," nendib täna 60. sünnipäeva tähistav maalikunstnik Epp Maria Kokamägi, kes on ka ise maale elama asunud ja tõestanud end tubli ettevõtjana. Tema meelest peaks maaelu rohkem toetama. "Näiteks ähvardatakse meil kinni panna postkontor. Maainimesed aga on sedavõrd tagasihoidlikud, et nad ei teegi häält, kannatavad vaikselt."

MART SANDER: Kõigile meeldida tahtev inimene on lits

MART SANDER: Kõigile meeldida tahtev inimene on lits (1)

"Kohati tunnen, et ma ei ole Eesti patrioot, aga jään alati Tallinna patrioodiks. Siin on igal kivil oma lugu rääkida ja üheski teises linnas ei teki sellist kokkukuuluvuse tunnet," nendib multitalent Mart Sander Pealinnale antud intervjuus. "Filmist "Verekivi" tuleks uus versioon teha. See näitaks maailmale, et Tallinnas on demokraatlikud traditsioonid, mida mujal maailmas annab otsida."

Liina Oja: Savisaarest näidati ainult ühte poolt

Liina Oja: Savisaarest näidati ainult ühte poolt (10)

"Kogu saade oli üles ehitatud toetudes suuresti vaid võimujanule ning pigem ebaõnnestumistele," rääkis Edgar Savisaare pikaaegne nõunik Liina Oja, et "Pealtnägija" dokumentaalist jäi välja Savisaare positiivsed omadused ning edukad projektid.

BARUTO: Eesti on olnud aegade algusest tugevate meeste maa

BARUTO: Eesti on olnud aegade algusest tugevate meeste maa (1)

"Meil on soodsaid sportimisvõimalusi juurde tulnud, ja kui veel tasuta treeningud sinna kõrvale panna, oleks spordisaalide täituvus parem kui Elroni rongides," ütles hiljuti Keskerakonna ridades poliitikasse läinud Kaido Höövelson ehk Baruto (34). "Mulle on väga oluline maainimeste eest seismine.  Et oleks transport, mis viib inimesed sinna, kuhu neil on vaja minna, et oleks kauplus, postkontor ja kool. Et oleks töö."

KIKU: Sport tegi minust sõdalase, kes õppis nautima veremaitset suus

KIKU: Sport tegi minust sõdalase, kes õppis nautima veremaitset suus (1)

"Sa pead õppima nautima valu, nautima nn veremaitset suus," kirjeldab äsja Reformierakonnaga liitunud kauaaegne suusakuulsus Kristina Šmigun-Vähi (41) spordis kehtivat võiduretsepti. Poliitikas soovib ta seista selle eest, et lapsed ja kogu rahvas liiguks rohkem. Lisaks peab ta oluliseks tublide tunnustamist. "Mulle tundub, et me teeme ühiskonna lödiks, kui püüdlemist ja pingutamist ei väärtusta," lisas ta.

AASTA LINLANE AIN JÄRVE: Kadrioru park on kogukonna tagahoov, kus võib näha kulli ja kuulata ööbiku laksutamist

AASTA LINLANE AIN JÄRVE: Kadrioru park on kogukonna tagahoov, kus võib näha kulli ja kuulata ööbiku laksutamist

"Kes on siin andnud esimese musi, kes nutnud südamevalu pärast. Kadrioru park on kogukonna tagahoov, mis on täis mälestusi," rääkis 28 aastat Kadrioru pargi direktorina töötanud Ain Järve, kes sai äsja linnalt aasta linnakodaniku tiitli. "Puuliike on siin tänu jaapani aiale kindlasti 140 kanti,  samas kui Eesti keskmine pargi liigirikkus jääb 20-40 liigi piiresse."

ANNE VESKI: Liikuvast rongist ei saa välja hüpata, sest nii võib surma saada!

ANNE VESKI: Liikuvast rongist ei saa välja hüpata, sest nii võib surma saada!

"Mu austajad sõidavad minuga igale poole eri riikidesse kontsertidele kaasa," räägib legendaarne laulja Anne Veski. "Sellised austajad on juba nagu sõbrad. Üks neist, Pihkvast pärit Jekaterina, olles ise inglise keele õpetaja, õppis minu lauludest arusaamiseks ära eesti keele ja praegu õpetabki ta Pihkvas eesti keelt. Teine austaja, Maša, oskab samuti juba eesti keeles algtasemel suhelda. Nii võib öelda, et olen olnud oma fännidele eesti keele õpetaja."

Laadimine...Laadimine...