Persoon

ALEXANDER RYBAK: popmuusika seob eri maade inimesi justkui üheks hingeks

ALEXANDER RYBAK: popmuusika seob eri maade inimesi justkui üheks hingeks

"Inimesed mõtlevad, et õnn on see, kui sa särad laval, kui sul on tohutult poolehoidjaid ja palju sõpru," lausub Norra eurolaulja Alexander Rybak. "Jah, see võib nii olla, kuid alati peab küsima, mis hinnaga see kõik tuleb. See tuleb ainult suurte pingutustega. Ja kõik see vaevanägemine peab sulle meeldima, ainult siis võib sündida hea muusika."

NEEME RAUD: Eestlase silmaring on ameeriklase omast avaram

NEEME RAUD: Eestlase silmaring on ameeriklase omast avaram (2)

"Tallinn on värviline ja seksikas linn ning siin sünnivad suured asjad," ütleb ajakirjanik Neeme Raud (51), kelle sõnul paneb Tallinna imeline panoraam tänu filmile "Tenet" nüüd ka kogu maailmas inimesi ahhetama. Samas pahandab teda Eestis 90ndatest pärit mentaliteet, et on vaja omada suurimat autot ja autojuht on kuningas. "Vahel taban end mõttelt, et kui ma ülekäigurajal jala välja väänaks, kas autod üldse pidurdaks. New Yorgis on alati kuningaks jalakäija."

INGER: Muusika saab olla imerohi, mis aitab haigetel inimestel kurbust võita

INGER: Muusika saab olla imerohi, mis aitab haigetel inimestel kurbust võita

"Laulu loomiseks tuleb mul oma tundeid sõnadesse panna ja muusikasse valada. Need on kõik tunded, mida ma ise olen mingil hetkel läbi elanud," ütles laulja ja laulukirjutaja Inger Fridolin (21), kes Tallinn Music Weekil üllatab publikut mitme oma uue lauluga. "Enda loodud laule esitades tuleb kõige paremini välja, mis inimene sa oled. Üle aegade kestval laulul peab olema sügavust, see peab inimhinge köitma." 

VIDEO: Vaata Vilde muuseumi varjatud aardeid

VIDEO: Vaata Vilde muuseumi varjatud aardeid

"Eduard Vilde oli Eesti diplomaat Taanis, Saksamaal ja mujal ning leidsime ühest kirjast, kuidas ta rääkis Linda armastatud puhkuseasendist, võrkkiiges lamamisest ja lugemisest," rääkis Tallinna Kirjanduskeskuse juhtivkuraator Kadi Kesküla.

Vanim kesklinlane tähistab 105. sünnipäeva

Vanim kesklinlane tähistab 105. sünnipäeva

"Nii kõrges eas inimesele tahaks ennekõike soovida, et tervis muret ei teeks ning lubaks tunda rõõmu igast päevast ja kõigist oma lähedastest," ütles  Kesklinna vanema kohusetäitja Anu Aus lisaks õnnesoovidele.

Kalamaja legendaarne tänavakoer saab mälestusmärgi

Kalamaja legendaarne tänavakoer saab mälestusmärgi

"Kalamaja Žorik oli tabamatu ja suutis inimest alati üle kavaldada ning vältis varjupaika sattumist üle kümne aasta, mis on saavutus omaette. Kohalikud inimesed hoolitsesid nende südameisse pugenud hulkurkoera eest ning täna on juba väga raske aru saada, mis on selle elava legendi staatusesse tõusnud koeraga päriselt juhtunud ja mis muinaslugu," ütles Loomapäästegrupi nõunik Heiki Valner ja lisas, et Žorik on tänaseks kinni püütud ja elab LPG hoiukodus, kus talle tagatakse elu lõpuni parim ravi ja ninaesine.

Suri näitleja Leida Rammo

Suri näitleja Leida Rammo

Leida Rammo on töötanud Draamateatris, Estonias, Endlas, Noorsooteatris, Rakvere teatris. Veel on ta mänginud pea 30 filmis, näiteks "Noor pensionär" (1972) ja "Viini postmark" (1968).

MATVERE JA ZAHHAROV: Georg Ots oli päikseline inimene, kelle musikaalsus ja karisma võluvad meid tänase päevani

MATVERE JA ZAHHAROV: Georg Ots oli päikseline inimene, kelle musikaalsus ja karisma võluvad meid tänase päevani

"Eriolukora ajal hakkasin käima spordiklubis ja avastasin enda jaoks matkamise. Nüüd tahaks igal nädalavahetusel kuhugi minna ja loodusradu pidi käia," ütleb ooperilaulja Jassi Zahharov, kes esitab koosMarko Matverega kontserttuuril peagi Georg Otsa laule. "Omal ajal ikka osati lugusid teha! Need on väga ilusad, meloodilised lood," kiidab Matvere. "Tuleviku muusikat teeb seevastu ilmselt generaator, mis saadab välja suvalisi sagedusi ja hüüatusi nagu "püsti!" või "käed üles!"."

Suri armastatud luuletaja Ain Kaalep

Suri armastatud luuletaja Ain Kaalep

Ain Kaalep õppis Hugo Treffneri gümnaasiumis ja alates 1943. aastast Tartu Ülikoolis, lõpetas 1956. aastal Tartu Riikliku Ülikooli soome-ugri keelte alal. Akadeemiliselt oli ta Eesti Üliõpilaste Seltsi liige.

TAUNO: Annaksin kunstitunde

TAUNO: Annaksin kunstitunde

"Kindlasti annaks edasi kunstitunde, eeskätt skulptuuri modelleerimist, millest olen väga puudust tundnud selle kriisiaja jooksul," rääkis 53-aastane skulptor Tauno Kangro. 

OLEG: Tunnen puudust veekeskustest ja saunadest

OLEG: Tunnen puudust veekeskustest ja saunadest

"Mul on varsti sünnipäev, mida kavatsen tähistada. Praegu ei ole õige aeg, et sõpru kokku kutsuda, kuid pereringis saame ikka hakkama," rääkis 35-aastane Oleg sellest, millest tunneb puudust eriolukorra tõttu. 

Anne Erm: midagi uut võib ju juurde õppida

Anne Erm: midagi uut võib ju juurde õppida

"Kõik Eesti artistid, kes oleks pidanud nüüd aprilli lõpus esinema, esinevadki oktoobris Jazzkaarel ja ka paljud välisartistid on oma nõusoleku esinemiseks andnud," rääkis Jazzkaare korraldaja Anne Erm.

102-AASTANE KUNSTFOTOGRAAF ENDEL UIGA: Eesti probleem on kohapealne väike algatusvõime

102-AASTANE KUNSTFOTOGRAAF ENDEL UIGA: Eesti probleem on kohapealne väike algatusvõime (5)

"Kopli näeb välja suurepärane – tekitab vaimustust, kuidas see on üles ehitatud," kiidab kunagist kodukanti Endel Uiga, kes nüüd elab Ühendriikides New Jersey`s. Kiitus on seda hinnalisem, et Uiga on läbi aegade olnud üks sotsiaalkriitilisemaid väliseestlasi. "See on kohutav varandus, mis riik kaotab iga eestlase kohta, kes välismaale läheb. Kõik sissetulekuallikad on väliskapitali käes. Palgad on vaid pool Euroopa omadest." 

KOIT TOOME: Kui oled eluaeg olnud muusik, siis päevapealt sinust lüpsjat ei saa
Persoon Meedia

KOIT TOOME: Kui oled eluaeg olnud muusik, siis päevapealt sinust lüpsjat ei saa (1)

Kui valus on muusikutele tänavune kontserditest tühi koroonasuvi? Eile õhtul Kanal 11 eetrisse minevas saates Tallinna Panoraam tulid stuudiosse sel teemal arutlema laulja Koit Toome ja Jazzkaare kunstiline juht Anne Erm. "Midagi ei ole teha, kui sa oled elu aeg ikkagi olnud kõrgharidusega muusik, siis päevapealt sinust lüpsjat ei saa," tõdeb Koit Toome.

AVANDI: Ma pole saanud aastaid lihtsalt kodus olla

AVANDI: Ma pole saanud aastaid lihtsalt kodus olla

Koroonakriisi tõttu on enamik inimesi sunnitud praegu elama sõprade ja lähedastega vahetult suhtlemata. Pealinn küsis tuntud inimestelt, millest tunnevad nad kõige suuremat puudust ja kas on midagi, millega nad just nimelt nüüd tegeleda saavad.

AGUR-LEPP: Õmblesin ise endale kaitsemaski

AGUR-LEPP: Õmblesin ise endale kaitsemaski

Koroonaviiruse haare on juba nädalaid laienenud ja paratamatult jätab see oma jälje ka inimeste mõtetesse ja tunnetesse. Pealinn küsis tuntud inimestelt, mida on neil praegu kõige raskem taluda ja kuidas nad ennast koroonaviiruse eest kaitsevad.

Suri arhitekt Dmitri Bruns

Suri arhitekt Dmitri Bruns

Lahkunud on tuntud arhitekt ja arhitektuuriteadlane Dmitri Bruns (11.01.1929-21.03.2020), kes Tallinna peaarhitektina valmistas linna ette olümpiaregatiks. 

Suri TV3 tegevjuht Priit Leito

Suri TV3 tegevjuht Priit Leito

"Sügav kaastunne Priidu lähedastele. Tegemist oli hinnatud ja suurte kogemustega juhiga, suurepärase kolleegi ja hea sõbraga, kelle ootamatu lahkumine on šokk meile kõigile," ütles TV3 programmijuht Raimo Kummer.

Tallinn mälestab Arvo Sarapuud

Tallinn mälestab Arvo Sarapuud

"Arvo Sarapuu andis suure panuse meie riigi taasiseseisvumisse ja selle edasisse arengusse. Ta jääb meie mälestustesse särava isiksusena, kelle üdini positiivne ja tulevikku suunatud maailmavaade peegeldusid igapäevaselt tema töös ja suhetes inimestega," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Täna suri kunagine tuntud ajakirjanik Mart Ummelas

Täna suri kunagine tuntud ajakirjanik Mart Ummelas

20. augustil 1953. aastal sündinud Ummelas oli aastatel 1994–1996 Keskerakonna ja 1996-1997 Arengupartei liige, vahendas BNS. 1995. aasta riigikogu valimistel sai ta 805 häält ja pääses kompensatsioonimandaadiga riigikokku, kuid loobus mandaadist. 

ÜKS TAASISESEISVUMISE VÄLJAKUULUTAJATEST TIIT MADE: "Toona ahastuses ja hirmuvärinates tegelased on tänaseks enesekindluse tagasi saanud."

ÜKS TAASISESEISVUMISE VÄLJAKUULUTAJATEST TIIT MADE: "Toona ahastuses ja hirmuvärinates tegelased on tänaseks enesekindluse tagasi saanud." (9)

"Olen uurinud eestlaste elatustaset ja võimalusi enne suurt sõda – taasiseseisvunud Eesti on silmnähtavalt kobedam kui Pätsi-aegne Eesti," räägib peatselt 80. sünnipäeva tähistav tuntud kirjamees ja poliitik Tiit Made. "Kes on viitsinud tööd teha, see elab hästi. Kuid on karm tõde, et pensionäridele on tehtud liiga. Olen mitu korda lausa rahvusringhäälingu saadetes kuulnud, kuidas nooremapoolne saatejuht nimetab eakaid inimesi halvustavalt penskariteks."

JAAN TAMMSALU: Öelge tänusõnu inimese eluajal, mitte peielauas!

JAAN TAMMSALU: Öelge tänusõnu inimese eluajal, mitte peielauas! (6)

"On valikute küsimus, kas ma vahin kogu aeg silm punnis pornot ja nõuan selle mõjul oma partnerilt ei tea mida," ütleb Jaani kiriku õpetaja Jaan Tammsalu. "Kurjus saab toitu ka sellest, millist teavet me tarbime, mida internetist vaatame ja loeme. Kui me anname kurjale muudkui toitu juurde, siis muutume ka ise kurjaks."

DAVID VSEVIOV: Ärge tormake punasega  üle tee, võtke hetk  inimeste vaatamiseks

DAVID VSEVIOV: Ärge tormake punasega üle tee, võtke hetk inimeste vaatamiseks (12)

"Pikad artiklid räägivad paljudest inimestest, kes on kammitsetud oma lähedaste põetamisega. See on kogu nende elu, mille eest mingit toetust ei jagata," räägib oma murest ühiskonna pärast ajaloolane David Vseviov (70). "Me loeme tuhandetest, kes peavad koduvägivalla eest põgenema naiste varjupaikadesse. Aga miks me nende murede lahendamise asemel tegeleme pseudoprobleemidaga?"

Elmo Nüganen: kunst aitab meil olla inimnäoline

Elmo Nüganen: kunst aitab meil olla inimnäoline (3)

"Teatri eesmärk on, et me märkaksime teist inimest ja tema probleeme. Et suureneks inimese empaatiavõime, mitte et igaüks uurib oma naba," räägib lavastaja ja näitleja Elmo Nüganen linnateatri uue tootmiskompleksi ehitamise puhul tehtud intervjuus.

Postimehe aasta inimene Tanel Toom: auhind tuli mulle suure üllatusena
Persoon Meedia

Postimehe aasta inimene Tanel Toom: auhind tuli mulle suure üllatusena

"See tuli mulle suure üllatusena, loomulikult ei osanud ma seda oodata," kommenteerib Tanel Toom Postimehe aasta inimese tiitli saamist. "Igasugune tunnustus on tore, aga... kujutasin ette, et aasta inimeseks võiks saada mõni teadlane, kirurg või tuletõrjuja või keegi, kes teeb rohkem mingit päris asja või on ühiskonnale kasulikum."

Suri akadeemik Ilmar Koppel

Suri akadeemik Ilmar Koppel

Ta on avaldanud üle 300 teaduspublikatsiooni, sh viis monograafiat, olles üks enim tsiteeritud Eesti teadlasi. Ühtlasi oli ta juhendajaks enam kui 30-le edukalt kaitstud doktori- ja magistritööle.

LINNAPEA MIHHAIL KÕLVART: Vabaduse õhk peaks meid ühendama, mitte lahutama

LINNAPEA MIHHAIL KÕLVART: Vabaduse õhk peaks meid ühendama, mitte lahutama

"Juba keskajal öeldi, et linnaõhk teeb vabaks. Tähtis on, et see vabaduse õhk inimesi ühendaks, mitte lahutaks," lausub aastalõpuintervjuus Pealinnale linnapea Mihhail Kõlvart, kelle uusaastasoov on, et poliitikud ei õhutaks enam ühiskonnas vastasseise ja negatiivsust. "Et ei otsitaks süüdlasi ja inimeste vahel poleks pidevat konflikti lähtuvalt nende erakondlikust kuuluvusest, rahvusest või vanusest."

LUTERLIKU MAAILMALIIDU PEASEKRETÄR: Patt on isekus, suutmatus näha ligimest

LUTERLIKU MAAILMALIIDU PEASEKRETÄR: Patt on isekus, suutmatus näha ligimest (1)

"Ei ole normaalne, et kogu maailma jõukus koondub üha enam väheste kätte, samas kui suur hulk inimesi lihtsalt vaatab pealt," ütles oktoobri lõpus ka Tallinna külastanud luterliku maailmaliidu peasekretär Martin Junge. "See on õigluse, võrdsuse, jagamise ja osalemise küsimus. Oleme oma isiklike unistustega nii hõivatud, et ei saa aru, kuidas nii jätkates variseb inimkond kokku, sest ka loodus ei püsi sellisena."

AASTA LINNAKODANIK: Muusika muudab inimese paremaks

AASTA LINNAKODANIK: Muusika muudab inimese paremaks

Tiitli andis volikogu Kalale just neljaköitelisena kavandatud suurteose "Tallinna ajalugu" tubliks peatoimetajaks olemise eest. Kaks köidet ajaloost on juba ilmunud ning ülejäänud kaks ilmuvad järgmisel aastal. Aasta linnakodanikku valinud komisjoni otsus oli üksmeelne ning Kala osutus valitust kokku 24 kandidaadi seast. Pealinn tegi ajaloolasega intervjuu.

ELS HIMMA: Ametnikud ei suutnud fantastilist jazzi keelata

ELS HIMMA: Ametnikud ei suutnud fantastilist jazzi keelata (1)

"Õues olid välismaa lõhnad, kõik olid eufoorias ja terve Tallinn oli maailmanimega muusikuid täis," meenutab armastatud laulja Els Himma pealinnas 70ndatel toimunud fantastilist džässifestivali. "Siis aga löödi meile laksti luugiga vastu pead. Ministeeriumi ametnikud tulid lava taha ja küsisid, et kes lubas teil improviseerida."

Suri karikaturist Hugo Hiibus

Suri karikaturist Hugo Hiibus

Hiibus on olnud aktiivne eksliibrise- ja plakatikunstnik ning raamatuillustraator. Tema karikatuure on avaldatud praktiliselt kõikides Eestis ilmunud väljaannetes.

TIIT PRUULI: Olen näinud vaalade saluuti ja ehtsat pingviinide paraadi

TIIT PRUULI: Olen näinud vaalade saluuti ja ehtsat pingviinide paraadi

"Minu kõige ilusam uusaasta saluut oli see, kui Antarktikas olid laevatekil lauad kaetud ning vaalaparv hakkas ümber laeva vett purskama," meenutab Tiit Pruuli. "Teisel reisil olime jälle Antarktikas vabariigi aastapäeval 24. veebruaril. Ja sõna otseses mõttes pingviinide paraad toimus meie laeva juures. Vägev!"

LAURI LEESI: Heal õpetajal peab olema võime vaimustuda ja märgata ümbritsevat

LAURI LEESI: Heal õpetajal peab olema võime vaimustuda ja märgata ümbritsevat (2)

"Kui parteide üleselt oleme kokku leppinud, et kaitsekulutuseks kulutame kaks protsenti, siis lepime ka kokku, et haridusele läheb alati kaheksa protsenti. Siis saaksime rääkida õpetajate pealekasvust – muidu ei ole meie haridusel tulevikku," ütleb kauaaegne Tallinna prantsuse lütseumi direktor ja kogenud õpetaja Lauri Leesi, kellele haridusminister Mailis Reps andis hiljuti üle elutöö preemia.

IVO LINNA: Eesti keel on maailmas kõige ilusam

IVO LINNA: Eesti keel on maailmas kõige ilusam (1)

"Artistil ei ole kunagi õigust vabandada, et tal on nohu või pruut jättis maha või auto ütles üles," räägib armastatud laulja Ivo Linna. "Inimesed tulevad kontserdile, et oma jamad unustada, saada sealt midagi muud. Kui publik saab kontserdilt hea tuju või sügavama elamuse, kannab ja aitab see mind tükil ajal. Iga artist peaks selle poole püüdlema. Mul on suur au laulda Eesti publikule!"

Edgar Savisaar taastub insuldist

Edgar Savisaar taastub insuldist (3)

Keskerakonna kauaaegne juht ja endine Tallinna linnapea Edgar Savisaar sai hiljuti järjekordse insuldi, millest ta taastub enda kodus Lääne-Virumaal asuvas Hundisilma talus. 

Laadimine...Laadimine...