MEENUTUSED JA FOTOD: Eesti jättis hüvasti armastatud maestro Eri Klasiga

Estonia kontserdisaalis jätsid omaksed, kolleegid, tuttavad ja kõik, kellele on Eri Klas sügavava jälje jätnud, dirigendiga hüvasti. Loe sõprade meenutusi ja vaata fotosid! "Ta kaitses kõiki, ta hoidis kõiki, ta oli meie kõigi eest väljas," lausus Edgar Savisaar. "Ilma Erita ei oska olla, meie muusikaelus on auk," ütles koorijuht Ants Üleoja. "Eri Klas oli päikesepoiss," sõnas Lauluväljaku direktor Riho Rõõmus. "Eri oli aus, otsekohene ja hea huumorimeelega," kirjeldas Vambo Jagodin kauaaegset sõpra.

Pilt: Albert Truuväärt

MEENUTUSED JA FOTOD: Eesti jättis hüvasti armastatud maestro Eri Klasiga (2)

Ragne Jõerand, Kai Maran

Estonia kontserdisaalis jätsid omaksed, kolleegid, tuttavad ja kõik, kellele on Eri Klas sügavava jälje jätnud, dirigendiga hüvasti. Loe sõprade meenutusi ja vaata fotosid! "Ta kaitses kõiki, ta hoidis kõiki, ta oli meie kõigi eest väljas," lausus Edgar Savisaar. "Ilma Erita ei oska olla, meie muusikaelus on auk," ütles koorijuht Ants Üleoja. "Eri Klas oli päikesepoiss," sõnas Lauluväljaku direktor Riho Rõõmus. "Eri oli aus, otsekohene ja hea huumorimeelega," kirjeldas Vambo Jagodin kauaaegset sõpra.

64images


Edgar Savisaar: Eri ütles, et nüüd on meie missioon hakata Virumaa inimeste eest jälle võitlema

"Igal aastal kohtusime Eriga Birgitta festivalil, Mustpeade majas ja ka Hundisilmal," meenutas Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar. "Mälestus Eri Klasist on olnud meil kõigil hinges ja jääb sinna."

"Ta kaitses kõiki, ta hoidis kõiki, ta oli meie kõigi eest väljas."

Klas ütles Savisaarele, et neil on tähtis missioon. "Nüüd on vaja jälle hakata Virumaa ja Virumaa inimeste eest võitlema," kordas Savisaar Klasi sõnu.

Savisaare sõnul tegi Klasile muret fosforiidikaevanduste temaatika. "Ta tuletas meelde esimest võitlust fosforiidikaevanduste vastu."

"Ma lubasin talle ja ma usun, et ka teised inimesed seisavad siin ühes rivis," ütles Savisaar. "Siis oleme Virumaa ja kogu Eestimaa eest üheskoos väljas."

Sõber Vambo Jagodin: Eri oli elu lõpuni naljamees

"Eri oli elu lõpuni naljamees, ka juba viimases lõpus. Ikka läksid tal silmad särama ja ta võttis nagu naljaga seda kõike traagilist, mis toimus, aga ilmselt ühel hetkel ta ei jaksanud enam..., " rääkis Eri Klasi kauaaegne sõber Vambo Jagodin.

Jagodin sai Klasiga tuttavaks ligi 40 aastat tagasi, mil Klasi oli Eestis juba väga populaarne.

"Mina tunnen Erit 1976. aastast. Saime tuttavaks siis, kui mina olin kultuuriministeeriumis tööl ja käisin Eril Riia ooperiteatris pärast etendust järel. Tal oli järgmine päev Eestis etendus ja seetõttu oli vaja ta kiirelt öösel Tallinnasse toimetada. Sellest päevast saigi meie sõprus alguse," meenutas Jagodin.

Eri Klasi puhul tõi sõber Vambo Jagodin välja nii nagu paljudki teisedki inimesed erilise inimlikkuse, õiglustunde ja sooja südame.
"Eri oli väga õiglane inimene kõigi suhtes – polnud suurt vahet, kas ta rääkis suure ülemusega või lihtsa inimesega. Mulle on Eri Klasist kõige enam meelde jäänud tema ausus ja otsekohesus ja lisaks ka  huumorimeel – temaga ei hakanud kunagi igav," lisas Jagodin.

 

Teatriliidu esimees Ain Lutsepp: lahkunud on suur mees!

"Me oleme jäänud ilma tema poolt jagatud rõõmust ja see on suur kaotus kõigile meile, kes me sellest oleme osa saanud," tõdes Eesti Teatriliidu juht ja näitleja Ain Lutsepp.

Lutsepp oli maestro Eri Klasi lahkumisest meie hulgast sügavalt liigutatud ega varjanud oma pisaraid. "Maailm oli teistsugune, kui Eri oli meiega – maailm ilma Erita on teistsugune. Rahu tema hingele!"     

Kultuuritegelane Jaak Allik: Eri julges olla iga võimu ajal tema ise!

"Eri Klasi endaks jäämine kõigil aegadel ja võimudel oli imetlusväärne. Ta ei loobunud mitte kunagi oma põhimõtetest ei elus, kunstis ega poliitikas," ütles Allik.  

Jaak Allik hindas maestro Eri Klasi juures väga tema põhimõttekindlust ja endale kindlaks jäämist ka siis, kui paljud seda teha ei julgenud.
"Eri Klas oli väga tore inimene ja tema alati endaks jäämine kõigil aegadel ja võimudel oli imetlusväärne, mitte kunagi oma põhimõtetest loobumine ei kunstis, ei elus ega poliitikas," ütles Allik.

Lisaks tugevale selgroole oli Eri Klas Alliku sõnul ka väga inimlik inimene.

"Eri Klasil oli haruldane suhtlemisoskus – see oli vaba ja mitte oma tähtsust tunnetav. Ta oli üks inimlikumaid inimesi ja suuremaid kunstnikke, kellega mul on olnud au elada ühel ajal," lisas Allik. 

 

 

Lagle Parek: talle oli Jumalast antud soojus ja suur süda

"Mulle on kõige rohkem südamesse läinud see, kui me saime Pirita kloostri varemed enda valdusesesse. Ma kutsusin siis Eri Klasi enda juurde ja ütlesin talle, et vaata, millised kontserdivõimalused siin on. Ma näitasin talle kloostrivaremete tagumist osa, mis on nagu loodud lava jaoks – ees on jõgi ja seal on saar, kus on publikule ruumi. Me arutasime seda plaani ja naljatasime, et siin on nii palju ruumi, et siia võiks isegi loomaaiast elevandid tuua ja laevad ka taustale sõitma panna – aga sellest naljast ja naerust kasvas välja Birgitta festival. Selle festivali tegemine oli meile iga-aastane suur rõõm," meenutas Parek.

Parek rõhutas, et lisaks sellele, et Eri Klas oli silmapaistev muusik, oli ta ka inimesena väga eriline.
"Eri inimlikkus- ega  seda tänapäevases toimlevas, kiires maailmas, kus igaüks võitleb oma koha eest päikese all, enam ei kohta – eriti just sellist südamlikkust nagu Eril oli.  Jumalast oli talle selline võime lihtsalt antud – olla soe ja suure südamega. Eri ei teinud kunagi sellist vahet, et "see" on tähtis onu ja tädi ja "see" on tähtsusetu inimene. Eri puhul jääb just see väga meelde – talle olid kõik inimesed tähtsad," rääkis Parek.

Parek loodab, et kuigi maestro Eri Klasi enam meie hulgas pole, jääb Birgitta festival endiselt kestma tegusa järeltuleva põlvkonna abil.

 

Koorijuht Ants Üleoja: ilma Erita ei oska olla!

"Ma ütlen, et ilma Erita ma ei oskagi olla. Meie muusikaelus on igal juhul auk sees. Kuna Eri armastas väga Heino Ellerit ja Mozartit, siis ma usun, et talle meeldiks tänagi neid kuulda," tõdes koorijuht Ants Üleoja, keda sidus maestro Eri Klasiga aastakümnete pikkune sõprus ja koostöö.

"Mina olen Eri Klasiga oma elus nii palju kokku puutunud. Meie tutvus sai alguse konservatooriumi õpinguteaegadest, kus me mõlemad olime üliõpilased," ütles Üleoja.

Ka edasine elu viis mehed töiselt kokku ja Üleojal on meenutada nendest aegadest ainult häid seiku. "Edasises elus töötasime koos kõikidel tasanditel – omaaegse raadiokooriga sai palju suurvorme tehtud, mida Eri juhatas. Enneolematud mäletused on sellest, kuidas me koos Tartu ülikooli naiskoori ja tollase Polütehnilise ülikooli meeskooriga kandsime Eri juhatusel ette kantaati "Carmina Burana" ja kõik muugi, kuni laulupidudeni välja," meenutas Üleoja.

Üleoja tõdes, et Eri Klasi lahkumine jätab Eesti muusikaellu suure augu, aga nagu elus ikka peavad kõik asjad edasi minema.
"Ja eks meie muusikaelu läheb ka edasi, aga seda kahjuks ilma Erita." 

Mati Põldre:  Eri Klas kutsus mind hauale istuma!

"Eri helistas mulle ja kutsus mind vana-aasta õhtuks Metsakalmistule Raimond Valgre hauale istuma, kuhu ta oli koos Tallinna linnavalitsusega pingi pannud. Lubas mulle veel oma autogi järgi saata. Kümme päeva hiljem, kui Erile uuesti helistasin, ei võtnud ta enam telefonitoru...." meenutab oma viimast jutuajamist maestro Eri Klasiga filmimees Mati Põldre.

"Detsembri alguses Eri helistas mulle ja nuttis suure häälega ning  ütles, et ta on nii kurb pärast Raimond Valgre filmi "Need vanad armastuskirjad" vaatamist. Kui tavaliselt on see film vana-aasta õhtul, siis seekord oli see kuskil detsembri alguses ja pärast selle filmi vaatamist Eri heldis ning ütleski mulle: "Mati lähme ja istume tema mälestuseks seal koos."

Oma viimases telefonikõnes filmimees Põldrele rääkis Eri Klasi, et tal on elus olnud kaks heliloojat, kellest ta väga lugu peab – üks neist on Arvo Pärt ja teine Raimond Valgre. "Eri lisas, et kummagi juurde jõudis ta väga pika vinnaga ega saanud neist kohe aru, aga hiljem hakkas väga armastama," meenutas Põldre.

"Ta veel ütles, et saadab mulle oma auto järele... ja kui ma talle helistasin kümme päeva hiljem, siis ta enam telefonile ei vastanud... "   

Muusikaärimees Riho Rõõmus: Eri Klas oli päikesepoiss!

"Eri Klas oli nii elus kui ka dirigeerimismaastikul vaieldamatult päikesepoiss – kas nii päikselist inimest meile Eestisse veel tuleb – ehk kunagi jah, aga vahel läheb selleks ikka väga kaua aega vaja," ütles Lauluväljaku direktor Riho Rõõmus.

Rõõmuse sõnul oli Eri Klasil lisaks geniaalsusele muusikamaailmas ka haruldane oskus inimestega suhelda.  

"Ükskõik kellega Eri kokku puutus, oli see lihtne muusik või keegi väga tähtis inimene, ta suhtus kõigisse võrdselt. Eri oli hästi lahke inimene ja pärast seda, kui sa olid temaga kasvõi ükskord kokku puutunud  jäi alati mulje, et sa oled tema kõige suurem sõber ja talle lähedane ning tähtis inimene. Mõnele inimesele on selline geniaalne oskus lihtsalt antud," nentis Rõõmus.

Riho Rõõmus tõdes, et kuigi ütlus "loodus tühja kohta ei salli" peab paika, võtab selle täitumine vahel kaua aega. "Ühtepidi  jah, öeldakse, et ega loodus tühja kohta ei salli ja kindlasti on noori ja säravaid ning andekaid altpoolt tulemas, aga kas meile sellist päikesepoissi nagu Eri tuleb, seda näitab vaid aeg."     

 

Ööl vastu 26. veebruari lahkus 76-aastasena Eesti üks tuntumaid muusikuid, dirigent Eri Klas. Klas suri raske haiguse tagajärjel, ütles rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe.

Eri Klas on olnud Estoniaga seotud alates 1965. aastast, dirigendina, kunstilise juhina ja peadirigendina aastail 1975–1994, aastast 1994 audirigendina ja aastast 2004 ühtlasi Rahvusooperi nõukogu esimehena. Estonias on ta juhatanud üle viiekümne ooperi.

Estonia teater avaldab kaastunnet Eri Klasi lähedastele ja mõtleb tänutundega armastatud dirigendile.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...