PARIM KOJANAINE: Mu töö nõuab nutti, muidu tõstan selja paigast

"Kui ma lund loobiks, oleks selg juba ammu läbi ja seda tööd arvatavasti enam teha ei saakski. Tuleb töötada peaga," rääkis kojanaine Enda Treial, kelle linn möödunud talvel tehtud töö eest aasta lumemurdjaks valis.

Pilt: Albert Truuväärt

PARIM KOJANAINE: Mu töö nõuab nutti, muidu tõstan selja paigast (1)

Ivo Karlep

"Kui ma lund loobiks, oleks selg juba ammu läbi ja seda tööd arvatavasti enam teha ei saakski. Tuleb töötada peaga," rääkis kojanaine Enda Treial, kelle linn möödunud talvel tehtud töö eest aasta lumemurdjaks valis.

Linnarahva kiituste põhjal tunnustas linn Õismäe tee 15,17 ja 19 hoovide eest hoolitsevat Treialit tänavuse Tallinna lumemurdja tiitliga. "Treial lükkas talvel hoolsalt lund ja võitles libedusega iga päev ja iga ilmaga," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Ka maju ümbritsevad muruplatsid on aasta ringi hästi hooldatud."

Treial hooldab üsna suurt ala. "Ta teeb silmad ette ka oma meeskolleegidele," nentis Haabersti linnaosa vanem Marek Jürgenson. "Tema peale võib kindel olla."

Töö toob uusi tuttavaid

Treialile tuli lumemurdja tiitel väga suure üllatusena. "Ega ma ei teadnudki, et selline konkurss üldse olemas on," tunnistas ta. "Lihtsalt tegin oma tööd nii nagu õigeks pidasin."

Enda sai oma võidust teada õe käest. "Ühel hommikul, kui ilmus järjekordne Pealinna leht, kus see uudis oli ära märgitud, helistas mulle õde ja ütles, et kuule, sa oled lumemurdja. Tegin suured silmad, et mis asi ma olen, mis imelikku juttu sa nüüd ajad!"

"Inimesed käivad minuga ikka rääkimas, kui ma tööd teen. Soovitakse jõudu. Enamasti on kõik heatahtlikud ja paistab, et neil on ka vaja kellegagi suhelda. Minul ka pole selle vastu ju midagi," rääkis lumemurdja.

Talvel tuleb Endal tõusta juba kell viis, sest enne kui inimesed hakkavad tööle ruttama, peab tee majade ees olema lumest puhas. "Üles tõusma peab ju ikka, olgu ilm milline tahes. Vaatad aknast välja, kas on vaja minna lund ajama või pääseb sel hommikul sellest tööst."

Enda Treial tunnistab, et ega see lumerookimine tõesti kõige kergem töö pole. "Kui sa parajasti lund lükkad, on ikka raske, aga kui lõpetad ja tuppa lähed, oled selle varsti unustanud," rääkis ta.

Nagu iga töö puhul, nii on ka lume koristamisel tähtis kasutada õigeid töövõtteid. "See töö nõuab ikka nutti ka, siis ta konti ei murra," nentis Treial.

Lumepuhuriga ta ei tööta, küll aga laia sahalabidaga. "Lund peabki just lükkama, mitte loopima. Peab lükkama ja kallutama. Kui ma lund loobiks, oleks selg juba ammu läbi ja seda tööd arvatavasti enam teha ei saakski. Minu nipp on, et esimene lumi tuleb lükata tee äärest kaugemale, et saaks ka järgmistel kordadel sinna lund juurde lükata ega peaks hakkama viskama üle teeäärse hange. Olen näinud, kuidas mõned kojamehed on hädas sellega, et kuhi on tee ääres kasvanud nii kõrgeks, et ei jaksa enam sellest üle visata. Peab olema ikka ruumi kogu talve jooksul järgmist ja järgmist lund veel juurde lükata. Tähendab, tuleb töötada ka peaga."

Endine nahaspetsialist

Nahkgalanteriitoodete tehnoloogiks õppinud ning pärast seda väga kaua omal ajal kuulsas Linda-nimelises nahatoodete vabrikus töötanud Treial teab oma tootmisjuhi aegadest, mida tähendab õige töökorraldus. Pensionärina kodus istuda naine ei malda. Paar aastat pidas küll tööga vahet, aga mõtles siis, et miks mitte proovida veel midagi muud teha. "Mitte et kodus oleks igavaks muutunud, mul on viis lapselast, kellega peab tegelema ja kes alalõpmata ka mind vajavad, aga lihtsalt tahtsin end ka mujal rakendada, natuke liigutada. Ja kui ma olen kord kojamehe töö vastu võtnud, siis mulle meeldib, et see oleks korralikult tehtud ja ümbrus puhas. Tähtis on ju see, et meie elukoha ümbrus oleks kena."

Abilinnapealt kingiks saadud uue labida lubas Enda järgmisel talvel kohe kasutusele võtta. "Uut labidat oligi hädasti vaja," mainis Treial. "Käisin ka juba poes vaatamas, aga talv lõppes enne ära, kui osta jõudsin. Selle hea laia labidaga saab trepikodade esiseid lükata. Aga teed puhastan ikka suurema käsisahaga."

Treial ei kavatse loorberitele puhkama jääda ning tema esimene kojamehe talv ei jää kindlasti viimaseks.
Oma tublisid kojamehi ja -naisi said lumemurdjaks esitada kõik linlased. Hea talvise töö eest otsustati tunnustada ka Andrei Trusovit Lasnamäelt ja Maria Sidorovat Mustamäelt.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...