Raivo Vare: ärimees Ülo Pärnits oli ka suur poliitik, kes tõi turumajanduse Eestisse

"Ülo Pärnits oli  üks suurkuju meie vanema kooli majandusmeeste seas ja samas ka suur poliitik, kes sai tegelikult nõukasüsteemi hauakaevajaks," ütles Mainor Ülemiste aktsiaseltsi nõukogu liige Raivo Vare, kelle sõnul oli Pärnits hoolimata kõrgest east väga aktiivne ja heas mõttes ebatüüpiline.    

Pilt: Scanpix

Raivo Vare: ärimees Ülo Pärnits oli ka suur poliitik, kes tõi turumajanduse Eestisse

Ivo Karlep

"Ülo Pärnits oli  üks suurkuju meie vanema kooli majandusmeeste seas ja samas ka suur poliitik, kes sai tegelikult nõukasüsteemi hauakaevajaks," ütles Mainor Ülemiste aktsiaseltsi nõukogu liige Raivo Vare, kelle sõnul oli Pärnits hoolimata kõrgest east väga aktiivne ja heas mõttes ebatüüpiline.    

"Pärnitsal täitus möödunud suve hakul küll kaheksakümmend eluaastat, kuid ta oli vaatamata sellele väga aktiivne, üks täiesti ebatüüpiline vanem inimene," meenutas Vare.

Tänapäeval teatakse Pärnitsat  kinnisvaraettevõtjana, kes on arendanud välja moodsale majandusele peavarju pakkuva Ülemiste City ehk nn targa linna, aga tegelikult sai Vare kinnitusel tema puhul kõik alguse palju varasemal ajal.

Ülo Pärnitsa teeb Vare väitel suureks just see, mida ta tegi, et Eesti võiks sujuvalt omaks võtta turumajandust. "Tuletame meelde Mainori lugu, mis võibolla tänastele noorematele inimestele midagi erilist ei ütle, aga mis mängis olulist osa Eesti vabanemisel," rääkis Vare. "See firma oli kunagi Nõukogude Liidu lõpupäevil ju täiesti pioneerirollis, sest seal hakati julgelt tegelema majanduse reformidega. See oli nõukogude süsteemis muidugi äärmiselt keeruline," meenutas Vare.

Kui algas nn üleminekuaeg, siis kujunes Mainor Rahvarinde baasiks ja Ülo Pärnitsal kui Mainori juhil oli julgust võtta tööle inimesi, kes olid sattunud oma edumeelsete vaadete tõttu poliitilisse ebasoosingusse. "Üks hea näide selle kohta on Plaanikomitee osakonnajuhataja kohalt poliitilistel põhjustel lahti lastud Edgar Savisaar, kes sai tööd Mainoris," tõi Vare näite.

Pärnitsa selja taga ja Pärnitsa ettevõtte poolt kinni makstuna toimus Isemajandava Eesti ehk IME arendustegevus. "Seegi on väga tähelepanuväärne, kuna raha oli ju tol ajal ikkagi riigi käes, kes seda selliseks kahtlaseks tegevuseks ju ei andnud. Aga Mainori raha eest töötati välja Eesti esimene majandusprogramm ja võib öelda, et tehti ka esimesed sammud meie majandusliku iseseisvuse suunas." 

Vare meenutas ka, et Ülo Pärnits oli kõva tegija eestimeelsete töökollektiivide mobiliseerimisel tol ajal pead tõstnud Interrinde vastu võitlemisel.

Ülo Pärnitsa tegevus lõi laineid üle terve suure Liidu. "Need, kes said aru majanduse loogikast, hakkasid ka Venemaalt ja mujalt Mainori abil oma ettevõtteid tegema, sest mujal impeeriumis polnud võimalik seda teha. Pärnits oli leidnud viisi, kuidas pugeda seaduse auku niimoodi, et midagi ei juhtunud."  Seegi näitab Vare kinnitusel, et Ülo Pärnits oli ikka väga palju ette võtta julgenud inimene.

Juhina oli Ülo Pärnits  selline, kes tahtis kõikide detailidega kursis olla. "Ta pidi alati teadma kõiki üksikasju, et otsuseid teha. See oli niimoodi kuni lõpuni. Kui ta oli nõukogu liige, siis tegi ta samuti endale ikka kõik selgeks. Mitte et keegi seda oleks nõudnud, vaid ta oli selline inimene," rääkis Vare ja võrdles Pärnitsat selle suhtes Aadu Luukasega. "Ka Luukas ei otsustanud midagi, enne kui oli endale kõik üksipulgi selgeks teinud." Väikeste ja pealtnäha võibolla tühiste detailide hea tundmine aitas teha õigeid otsuseid suurte asjade puhul.

"Pärnitsal oli ikka päris kõvasti ka ärivaistu. Ta ei olnud kuiv administraator," kiitis Vare. 
"Need inimesed, kes juba kaugel nõuka ajal suutsid nii kõva haardega tegutseda, pidid omama ka head ärivaistu. Muidugi oli tol ajal selle ärivaistu realiseerimine hoopis midagi muud kui tänapäeval, see pidi olema ikka klassi võrra kangem, et niisugustes oludes, kus kõik on keelatud ka seaduslikult tegutseda ja raha teenida," arutles Vare ja kiitis veel kord Pärnitsat selle eest, et seda teenitud raha kasutas Pärnits selleks, et  arendada eesrindlikku majandusmõtet.

"Pärnits ei aidanud mitte ainult sünnitada Eesti ettevõtlust, vaid me ei tea, kuidas asjad üldse oleks läinud, kui Mainor poleks IME programmile õlga alla pannud ja hakanud toetama Rahvarinnet. Tõenäoliselt oleks kõik ilma selleta olnud palju keerulisem. Aga me ju maandusime üpris pehmelt ühest süsteemist teise."

Ülo Pärnits sai ainult majandusega tegelema hakata alles siis, kui Eesti oli juba vaba, enne tuli tal võidelda selle nimel, et vabaks saada. "Seepärast võimegi öelda, et Ülo Pärnits ei olnud sugugi ainult majandusmees, ärimees, vaid ta oli ka suur poliitik. Isegi suurem mõnestki, kes elus on ainult poliitikaga on tegelenud," lõpetas Vare.  

 

Laadimine...Laadimine...