VIDEO! Kirjanik Jaan Krossi Tallinn algas Kalamajast

Kalamaja muuseumi ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse töötajad viisid rahvuskirjanik Jaan Krossi 100. sünniaastapäeval kirjaniku mälestuseks lilled tema lapsepõlvekodu juurde Suur-Patarei tänaval.

Pilt: Aleksandr Gužov

VIDEO! Kirjanik Jaan Krossi Tallinn algas Kalamajast

Toimetaja: Õnne Puhk

"Jaan Kross saab loodavas Kalamaja kogukonnamuuseumis vääriliselt ära märgitud ja meenutatud. Krossi lapsepõlvekodu asus Kalamajas, mere ja sadama vahel ning sealt pärineb paljude tema kirjutiste inspiratsiooniläte," sõnas Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi.

Täna, 19. veebruaril möödub 100 aastat kirjanik Jaan Krossi sünnist. Kalamaja muuseumi ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse töötajad viisid rahvuskirjaniku mälestuseks lilled tema lapsepõlvekodu juurde Suur-Patarei tänaval.  

"Kross on oma mälestustes kirjutanud: “Aga minu Tallinn pärises mõttes algas ajas ja ruumis õieti Kalamajast." Pole siis ime, et oma ühes kuulsamas romaanis – "Kolme katku vahel" – rõhutab Jaan Kross, mõeldes kuulsale Liivimaa kroonikule Balthasar Russowile (1535–1600), et ka tema oli just Kalamajast linnavoorimehe poeg,“ ütles Põhja-Tallinna linnaosa vanem Peeter Järvelaid. 

"Kuigi ma tean, et on ajaloolasi, kes pole sellise Jaan Krossi seisukohaga nõus – mõtleme täna Jaan Krossi sajandal sünniaastapäeval meie kuulsa kirjanikuga ühes rütmis ning lootkem, et kunagi leidub jälle mõni tänane Kalamaja poiss, kes saab idee olla kirjanik just Jaan Krossilt. Mina usun sellesse siiralt,” ütles Järvelaid. 

Tema sõnul on kavas koostöös Kalamaja muuseumiga teha algust mälestuspinkide paigaldamisega, millega meenutatakse Kalamajas elanud ja elavaid silmapaistvaid isikuid ja esimese pingi võiks saada just Jaan Kross.

Edaspidi on kavas kutsuda iga aasta 19. veebruaril kõiki Põhja-Tallinna haridusasutuste õpilasi lugema Jaan Krossi loomingut. Muuseum ja linnaosa on arutanud ka Jaan Krossi mälestuse jäädvustamise võimalusi nii kogukonnamuuseumi ekspositsioonis kui ka linnapildis.

Laadimine...Laadimine...