Mihkelson: vabal maailma puudub praegu selge liider

Rahvusvaheliselt surve alla sattunud liberaalsete riikide olukorda raskendab veelgi asjaolu, et vabal maailma puudub praegu selge juht, leiab riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Pilt: Scanpix

Mihkelson: vabal maailma puudub praegu selge liider

Rahvusvaheliselt surve alla sattunud liberaalsete riikide olukorda raskendab veelgi asjaolu, et vabal maailma puudub praegu selge juht, leiab riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

"Veel 2007. aastal näis kõik liikuvat vaba maailma võidukäigul. Freedom House’i indeks viitas, et maailma kõikidest riikidest olid 48 protsenti vabad. Autoritaarsete ja suletud ühiskondade osakaal oli langenud viiendikuni. Kuid siis see kõver murdus ning alates sellest ajast iga aastaga on vaba ühiskonna väärtusruum aina ahenemas. Selle tulemusena on üle maailma rünnaku all vabad ja ausad valimised, vähemuste õiguste kaitse, sõnavabadus ja õigusriigi põhimõtted. Kõige kriitilisem on asjaolu, et tänases vabas maailmas puudub selge liider ja eestkõneleja," rääkis Mihkelson teisipäeval riigikogus peetud välispoliitika arutelul, vahendas BNS.

"Pikki aastaid vaieldamatul liidripositsioonil olnud Ameerika Ühendriigid on taanduvaid samme teinud juba enne president Trumpi valimisvõitu. Siin on mitmeid põhjuseid, kuid kindlasti on oma rolli mänginud väsitavad sõjad Afganistanis ja Iraagis ning 2008. aastal lahvatanud finantskriis," leidis Mihkelson.

"Paraku ei ole suutnud demokraatliku väärtusruumi eest piisavalt jõuliselt seista ka Euroopa Liit. Ühenduse välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini on olnud selles osas väga tagasihoidlik. Samas oleks just Euroopa Liidu tasand see, mis võimaldaks liikmesriikidel mõjusamalt maailmas oma väärtusruumi kaitsta," märkis riigikogu väliskomisjoni juht.

"Euroopa Liidu tulevikuaruteludes peaks olema rohkem ruumi sellele, mis tegelikult ühendab vabatahtlikku liitu astunud liikmesriike ning mis on see idee, mille nimel oleksid Euroopa rahvad ühenduse eest valmis väljas olema. Mida vähem on bürokraatlikkust Euroopa Liidu välissuhetes, seda usutavam ja jõulisem on ka ühenduse sõnum rahvusvahelisel tasandil," lisas Mihkelson.

Riigikogus toimus teisipäeval tähtsa riikliku küsimusena välispoliitika arutelu, kus ettekande tegid välisminister Sven Mikser ja riigikogu väliskomisjoni esimees Mihkelson.

Välissuhtlemisseaduse kohaselt arutab riigikogu teise täiskogu töötsükli jooksul välisministri ettekande põhjal riigi välispoliitikat ja selle elluviimist.

Laadimine...Laadimine...