Volitustest ilma jäänud Kaja Kallas riigikogus: me kõik teame, et minust ei saa täna peaministrit

"Mõne päeva pärast teatatakse siit puldist valitsemise algusest − mina teatasin just meie vastuseisu algusest," rääkis riigikogus Reformierakonna liider Kaja Kallas, kes ei saanud saadikutelt volitust moodustada valitsust. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

Pilt: Scanpix

Volitustest ilma jäänud Kaja Kallas riigikogus: me kõik teame, et minust ei saa täna peaministrit (10)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Mõne päeva pärast teatatakse siit puldist valitsemise algusest − mina teatasin just meie vastuseisu algusest," rääkis riigikogus Reformierakonna liider Kaja Kallas, kes ei saanud saadikutelt volitust moodustada valitsust. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

"Minust ei saa täna peaministrit, me kõik teame seda," alustas Kallas oma kõnet.

Ta rääkis, et uus koalitsioon süüdistab hüsteerias rahumeelseid meeleavaldajaid, et Reformierakonna eestvedamisel on inimesed kirjutanud artikleid, osalenud meeleavaldustel jne.

Samuti heitis ta ette, et Eestis on muutunud vihkamine normaalsuseks ning võim on saanud eesmärgiks, mitte pole vahend.

Palju on veel teha

"Jutustajad võime me kõik olla, aga vähesed suudavad midagi ära teha," rääkis ta. "Eesti ühiskond ei ole veel valmis, meil on veel palju teha, aga meid asub juhtima seisakuvalitsus."

Naine tahab lapsi siis, kui ta on õnnelik.

Kallas tõi välja, et just meespoliitikud on arutanud naiste laste saamist. "Millal naine tahab lapsi saada? Naine tahab lapsi siis, kui ta on õnnelik ja ta on veendunud, et ka tema lapsed on õnnelikud."

Kallase hinnangul tänane Eesti ühiskond ei arvesta piisavalt naistega. "Naised ei kõlba ei isegi selle laua taha, kus härrad arutavad abordiküsimusi. Seisakuvalitsuse jaoks on naine vaid sünnitusmasin."

Kallas rääkis, et Eesti vajab reformi. "Palgatõus, ettevõtluse arendamine, tööjõu puudus, konkurentsivõime kasvatamine, maailma majanduses toimuvate arengutega kaasas käimine, keskkond, targa majandusmudeli arendamine, kaasaegne haridussüsteem − need on vaid mõned väljakutsetest, millest on minuga kõnelenud ettevõtjad ja riigiametnikud, analüütikud ja tippjuhid. Need on probleemid, millele on vaja lahendust, kuid mida teie ei paku. Selle asemel kõnelete kulutamisest ja laenamisest ning seda olukorras, kus riigi rahanduslik seis on täbar − ja ma ei hakka isegi küsima, kuidas lähevad kokku teie ideed kõigist teistest täiesti sõltumatust Eestist ja laenuorjusest?"

Lisaks heitis Kallas ette, et kolmikliit ei tegele kliimasoojenemise küsimusega.

Kallas palus enne hääletamist igal riigikogulasel mõelda, kas tema lapsed oleksid selle otsuse üle uhked.

Ka uue koalitsiooni valijaid peab kuulda võtma

"Head valijad üle Eesti. Tahan kinnitada teile, et Eesti on endiselt demokraatlik riik. Uut koalitsiooni võib süüdistada sisutühjuses, aga ta on demokraatlik. Ja palun ärge süüdistage milleski uue koalitsiooni valijaid. Nende hääl peab kuulda olema, nende vajadused peavad saama kaetud, nende mured vastatud − ärge vaigistage ega sildistage neid. Meie riigis on veel väga palju teha ja kuigi uus koalitsioon on selle vajaduse suhtes ükskõikne, siis paljud inimesed tunnevad ennast kõrvalejäetuna. See on reaalne ja päris, ning nende muredega tegelemine peab olema samuti reaalne ja päris. Siis on meil lootust. Sest meil on lootust." 

Kallase sõnul ei olnud see kõne siin teade alistumisest ja hüvastijätust. "Mõne päeva pärast teatatakse siit puldist valitsemise algusest − mina teatasin just meie vastuseisu algusest. Ma olen endiselt valmis enamikega teist võrdsetel alustel Eestit valitsema, aga kuni seda ei juhtu, ei lase me Eestit hävitada. Me ei lase meie riiki vihkamisse ja seisakusse juhtida," ütles ta.

Viktoria Ladõnskaja-Kubits (Isamaa) küsis Kallaselt, kes on need Ratase valitsusse kõhklevalt suhtuvad inimesed, kellega ta on suhelnud. Kallas vastas, et ta ei mõista küsimust ja et ta on suhelnud Isamaa juhi Helir-Valdor Seederiga.

Jaak Madison (EKRE) küsis, millise koalitsioonilepingu punkti poolt oleks Kallas nõus hääletama. Kallas vastas, et nende punktide poolt, mis on üle võetud Reformierakonna programmist.

Riigikogu ei toetanud tänasel istungil peaministrikandidaat Kaja Kallasele volituste andmist valitsuse moodustamiseks. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

10 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...