Epp Mäe: naistel on võidutahet küll ja veel!

"Kõige suuremaks innustajaks on ikka perekond," ütleb Eesti üheks silmapaistvamaks sportlaseks kujunenud maadleja Epp Mäe. Tema pingutusi ja edu Euroopa meistrivõistlustel tunnustas Tallinn äsja 2500 euroga.

Pilt: Scanpix

Epp Mäe: naistel on võidutahet küll ja veel!

Kai Maran

"Kõige suuremaks innustajaks on ikka perekond," ütleb Eesti üheks silmapaistvamaks sportlaseks kujunenud maadleja Epp Mäe. Tema pingutusi ja edu Euroopa meistrivõistlustel tunnustas Tallinn äsja 2500 euroga.

Mäe ise on sügavalt töö-usku inimene. Teed tööd, küll siis tulevad medalid ja ilmselt ka armastus spordi vastu, leiab ta. "Jõud, vastupidavus, tehnika ja kiirus on treenitavad," ütleb maikuus Serbias Novi Sadis Euroopa meistrivõistlustel naiste raskekaalus pronksmedali vastu võtnud naismaadleja.

Rakveres sündinud ja seal ka sportlasteed alustanud Mäele on see juba teine naiste vabamaadluse tiitlivõistluste medal – 2015. aastal võitis ta Las Vegases maailmameistrivõistlustel samuti pronksi. Samal aastal valiti Mäe nii Eesti kui ka Tallinna parimaks naissportlaseks. Nüüd treenib ta Viljandist pärit maadleja ja treeneri Ahto Raska käe all Soomes.

Pani vanemad palderjani otsima

Kehalist osavust treenima ärgitasid Mäed mängud vennaga. "Lapsena käis kogu aeg vennaga igasugustel aladel võistlemine," meenutab Mäe. "Kord võitis üks, kord teine. Üldse sai siis sageli poistega mõõtu võetud, nüüd võistlen ainult naistega."

Mäe kõige suuremad innustajad on olnud tema pereliikmed. Lähedased elavad talle alati innukalt kaasa, ka Novi Sadi võistluse ajal saatis isa tütre treenerile sõnumi, et otsivad koos naisega palderjani. Kodust sai neiu kaasa tahtejõulise iseloomu ja kõva tööharjumuse – teha tuli kõike alates küttepuude riita ladumisest ning lõpetades muruniitmisega. Juba põhikooli ajal kasutas ta ära kõik treenimisvõimalused, kaks korda päevas hakkas aga trenni tegema pärast õpingute jätkamist Tallinnas Audentese spordigümnaasiumis.

Pisut õrritav küsimus, kas naissportlastel ikka jagub meeste kõrval piisavat võidutahet, on Mäe arust liigne. "Kes väidab, et naistel tahet pole?" küsib ta vastu. "Kas teie arvates Erika Salumäel, Kristiina Šmigun-Vähil või Svetlana Tširkoval see puudus? Naistel on võidutahet küll ja veel!"

Linna toetusega saab lisatreeningpartnereid

Eestis ei ole just palju naisi, kes maadlusega tegeleksid, mujal maailmas tuleb neid aga järjest juurde. Mäe arvates ei peaks tüdrukuid kuidagi kampaania korras matile meelitama – kes tahab, leiab ise tee selle ala juurde. "Arvan, et igaüks jõuab selleni, mis kutsub ja meeldib," lisab ta. "Päris igaühel ma siiski ei soovita maadlemist proovida. Et saada heaks maadlejaks, peavad sul olema teatud eeldused. Kui sul puudub igasugune koordinatsioon ja taju, kuidas inimene liigub, siis suure tõenäosusega sinust head maadlejat ei tule. Jõud, vastupidavus, tehnika, kiirus jne on aga treenitavad."

Suve kavatseb Mäe veeta enamjaolt Soomes, et valmistada end ette augusti lõpus toimuvateks maailmameistrivõistlusteks Pariisis. Tallinna linna rahaline toetus on talle kindlasti abiks, sest on vaja leida lisa-treeningpartnereid, keda Soome tuua. Massaažikooli lõpetanud Mäel on kavas ka neid õpinguid jätkata, sinnagi kulub toetus marjaks ära.

 

Epp Mäe on saavutanud muljetavaldavaid võite

• Ta on kaheksakordne Eesti meister naiste vabamaadluses (2007, 2009-2015), neljakordne Eesti meister sumos, kolmekordne Eesti meister rannamaadluses ja Eesti meister judos.

• Üliõpilaste maailmameistrivõistlustel aastal 2014 riputati Mäele kaela hõbemedal. Aasta hiljem jäi ta rahvusvahelistel maadlusliidu Golden grand prix' finaalvõistlustel võitmatuks.

• Võitnud Eesti esimese tiitlivõistluste medali naistemaadluses, Euroopa meistrivõistluste pronksi 2007. aastal. Mullustel Rio de Janeiro olümpiamängudel saavutas Mäe naistemaadluses kehakaalus kuni 75 kg 13. koha.

Laadimine...Laadimine...