Erki Nool uutest spordiparkidest: see on ideaalne investeering!

"Linna uued spordipargid pole mingi maksumaksja raha tuulde loopimine, vaid ideaalne investeering," ütles olümpiavõitja Erki Nool. "Tuhandeid kordi odavam on investeerida inimeste liikumisse, kui hakata hiljem neid haigekassa toetusel ravima."

Pilt: Scanpix

Erki Nool uutest spordiparkidest: see on ideaalne investeering!

Ivo Karlep

"Linna uued spordipargid pole mingi maksumaksja raha tuulde loopimine, vaid ideaalne investeering," ütles olümpiavõitja Erki Nool. "Tuhandeid kordi odavam on investeerida inimeste liikumisse, kui hakata hiljem neid haigekassa toetusel ravima."

Linn ehitab tuleval aastal uued spordipargid Kivila ja Koidu parki, Vilde teele ning Härma tänavale. "Minu juurde tulid noortevolikogu liikmed koos ekstreemspordialade harrastajatega," meenutas abilinnapea Mihhail Kõlvart parkide rajamise algust.

"Noored kurtsid, et Tallinnas puuduvad korralikud ekstreemspordi rajatised, kus oleksid vastupidavad ja sobivad betoonist elemendid. Nad tegid ka ettepanekuid, kuidas selline park võiks välja näha. Lisasime omalt poolt mõtteid, kuidas see uus spordipark võiks olla huvitavam ja mitmekesisem. Jutt ei käi enam pelgalt ekstreemspordialadest, vaid juurde on tulnud tänavajõusaal ning paigad parkuurile, lauatennisele ja tänavakorvpallile."

Olümpiavõitja Erki Nool peab linlastele spordiparkide loomist õigeks. "Noortele, kes trennis ei käi, on just sellised üldises kasutuses terviserajatised väga hea koht, kus saab end liigutada ja teiste omasugustega koos olla," rääkis Nool.

"Seal käimine on palju parem kui istuda päevade kaupa ainult nutiseadmete taga. Selliste spordiparkide rajamine pole mingi maksumaksja raha tuulde loopimine, vaid ideaalne investeering. Igal pool ei peagi olema suuri spordirajatisi, aitaks, kui majade vahel oleks koht, kus saaks lõuga tõmmata ja kõhulihaste harjutusi teha. Kui palju see kõik võib anda tervist ja head enesetunnet inimestele! Tuhandeid kordi odavam on investeerida inimeste liikumisse, kui hakata hiljem neid haigekassa toetusel ravima. Inimene, kes on terve, on ka suurema töövõimega ja toob ühiskonnale rohkem kasu."

Koidu spordipargi suuruseks on 1388 m², Kivila omal 3310 m² ja Vilde omal 3507 m². Kolme uue spordipargi projekti autoriks on Kauss Arhitektuur OÜ.

Igaühele midagi

Kunagise Kännu Kuke taga paikneva koolistaadioni serva, aadressile Vilde tee 69 kavandab linn kõige mahukamat, 600 m2 suurust trikiparki. Umbes kolmandik selle elemente peavad olema algajatele, pooled keskmisele tasemele ja viiendik väga heal tasemel harrastajatele. Arvestatud on nii rulaga, BMX-iga, tõukerattaga kui ka rulluiskudega sõitjatega. "Seal on kõike alates väikelaste mängualast kuni tõsise tänavatreeningu harrastajatele mõeldud seadmeteni," ütles linna spordi- ja noorsooameti juhataja asetäitja Ain Kivi.

Kivila parki tuleb 500 m2 suurune trikipark, kus atraktsioonid kavandatakse samade põhimõtete järgi nagu Vilde tee pargiski. Koidu 112 kerkivasse spordiparki tuleb betoonist 200 m2 suurune rulapark, korvpalliplats ja lauatennise lauad.

"Koidu tänavale, Vilde teele ja Kivila tänavale rajatavad spordipargid on varustatud selliste alade ja varustusega, et seal saavad harjutada eri vanuses ja eri oskusega huvilised," lausus Kivi. "Spordipargid tulevad mängulised ja võimalikult laia atraktsioonide valikuga. Spordipargid peaksid sobima rulatajatele, triki- ja tõukeratturitele, kuid ka lihtsalt mänguliseks vaba aja veetmiseks ja üldfüüsiliseks treeninguks. Seal peaks saama mängida ka korvpalli, lauatennist ja lauajalgpalli. Soovime rajada omanäolisi ja linnaruumi sobivaid betoonist ekstreemspordiparke, mitte kopeerida tüüplahendusi. Seni on rulaparkide puhul kasutatud pigem vineerist tüüplahendusi, mis on suhteliselt sarnased ja mille kasutusiga on piiratud."

Võimlemispaigad ka randadesse

Juba on olemas nii parkide projekt kui ka ehitusluba. "Kahe nädala jooksul kuulutame välja ka riigihanke nende projektide elluviimiseks," ütles Kõlvart. "Teadaolevalt sellise kvaliteediga betoonist rulaparke Eestis ei ole. Eriti hea meel on selle üle, et tegemist ei ole pelgalt spordiväljakutega, vaid korrastatud ja kaunite parkidega, kus on suurt rõhku pandud ka haljastusele, valgustusele ja pargimööblile."

Koidu spordipargi ehitushange on juba välja kuulutatud ning ka teised hanked lähevad lähiajal üles. Kõik spordipargid on kavas valmis saada järgmisel aastal.

Kuna humanitaargümnaasiumi vastas olev Koidu spordipark on kõige pisem, õnnestub selle ehitusega algust teha ehk juba sel aastal.

Lisaks plaanib linn järgmisel aastal ehitada Pirita, Stroomi ja Harku randa võimlemisväljakud, kuhu tulevad võimlemiskangid, rööbaspuud, rippredelid jne.

Laadimine...Laadimine...