FOTOD JA VIDEO! Kalevi korvpallimeeskond sai endale korras kodu

Eesti korvpallipühamu, Kalevi spordihalli põhjalik remont on lõppenud ning BC Kalev/Cramo ja Pärnu Sadama vahelise korvpallilahinguga täna õhtul saab spordirahvas hoone taas oma käsutusse. Halli mahub neli kõrvuti sportmängude harjutusväljakut, lisaks asuvad nüüd juurdeehituses aeroobikasaal, bürooruumid ja seadmed, mis hoiavad õhu värskena ja hoone soojana. Treener ja kauane tippkorvpallur Aivar Kuusmaa tunnistas, et hakkas tänu Kalevi spordihallile korvpalli mängima. "Aga kõige võimsam on Kalevi spordihallis valitsev aura," lausus käsipallitreener Risto Lepp.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Kalevi korvpallimeeskond sai endale korras kodu

Urmas Kaldmaa

Eesti korvpallipühamu, Kalevi spordihalli põhjalik remont on lõppenud ning BC Kalev/Cramo ja Pärnu Sadama vahelise korvpallilahinguga täna õhtul saab spordirahvas hoone taas oma käsutusse. Halli mahub neli kõrvuti sportmängude harjutusväljakut, lisaks asuvad nüüd juurdeehituses aeroobikasaal, bürooruumid ja seadmed, mis hoiavad õhu värskena ja hoone soojana. Treener ja kauane tippkorvpallur Aivar Kuusmaa tunnistas, et hakkas tänu Kalevi spordihallile korvpalli mängima. "Aga kõige võimsam on Kalevi spordihallis valitsev aura," lausus käsipallitreener Risto Lepp.

11images

"Sel aastal lisandub Tallinna linna kaks uut nüüdissaegset spordihoonet," ütles abilinnapea Mihhail Kõlvart. "On sümboolne, et ajalooline Kalevi spordihall saab esimesena  värskelt renoveerituna alustada uut hingamist. Nüüd jääb üle oodata veel Sõle spordikeskuse valmimist selle aasta sügiseks."

Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja Rein Ilvese sõnul on Kalev/Cramo korvpallimeeskond juba soovinud, et Kalevi spordihallist saaks nende kodusaal. "Minu meelest on vana Kalevi spordihalli hõng ja tunne alles jäänud," lausus Ilves. "Värvid on samad ning laekaared ja spordihalli peasissekäigu kohal asuv Valli Lember-Bogatkina ja Margareta Fuksi loodud pannoo alles."

 

 

Kuna Kalevi spordihall on muinsuskaitse all, jäi seinte karkass paika ja säilitatud kon a üldine välisilme. Muus osas on siiski  tegemist vaat et uue spordirajatisega. Välisseinad on  soojustatud, saali põrand viidud 90 sentimeetrit madalamale ning halli mahub nüüd neli kõrvuti sportmängude harjutusväljakut. Tähtsate võistluste puhul, kus arvestada tuleb ka suure arvu pealtvaatajatega, korraldatakse saal ümber ja siis jääb alles vaid üks peaväljak. Peaaegu kogu vana tribüün lammutati, säilinud on vaid väike osa otsatribüünist. Hallis on nüüd teisaldatavad tribüünid, kuhu mahub võistlusi vaatama ligikaudu 1800 pealtvaatajat.

 

Palju huvilisi

"Kalevi halli kordategemine tähendab meie tänuvõla maksmist Eesti sportlastele, sest tänastele keskealistele ja vanematele on see maja oluline sümbol," ütles tegevlinnapea Taavi Aas. "Lisaks on Herne ja Staadioni tänava piirkonda tekkimas lõpuni viimistletud kompleks – üksteise kõrval on staadion, jalgpalli- ja tenniseväljakud, jõulinnakud ja kergejõustikuhall. Nüüdsest on ka väga head võimalused pallimängudega tegelemiseks. Sisuliselt tekib sinna Tallinna spordipoolus."

Rõivistud, duširuumid jm olmeruumid on remonditud. Suuremate võistluste puhuks on olemas ka kaks esinduslikku riietusruumi. Kohvikust soovitakse kujundada korralik spordipubi

Hall sai ka juurdeehituse, kus asuvad aeroobikasaal, bürooruumid ja seadmed, mis hoiavad halli õhu värskena ja halli enda soojana. Uue kodu saab juurdeehituse ruumides ka Tallinna spordi- ja noorsooamet.

Ilves tõdes juba enne spordihalli avamist, et huvi selle  kasutamise vastu on väga suur ja ajad sama hästi kui aasta lõpuni kinni pandud. "Siia tahavad tagasi tulla Tallinna Mõõk, jalgpalli aastalõputurniir, Eesti käsipallikoondis," loetles Ilves. "Iluvõimlejate treeningud jätkuvad, TLÜ/Kalev naaseb, loodetavasti  tuleb ka Kalev/Cramo ja suvel saab Kalevi spordihallist poiste U18 vanuseklassi korvpalli EM-i põhisaal."

"See on suur sündmus Eesti spordile ja eriti korvpallile," ütles Tallinna abilinnapea, endine korvpallur ja pikaaegne korvpallitreener Kalle Klandorf. "Nimetus "korvpallipühamu" vastab täielikult sisule ja mul on väga hea meel, et Tallinna linn ostis Kalevi spordihalli erakätest ära ja tegi selle korda. Hall kuulub endiselt spordile ja sellest ei saanud mingisugust ladu või kauplust puhtalt tänu Tallinna linnale. Loodetavasti jääb Kalevi spordihall samasuguseks korvpalli- ja spordipühamuks, nagu ta oli enne suurt remonti."

 

Eestlased võitsid ameeriklasi

Klandorf elas lapsena Kalevi spordihalli lähedal ja just sellest saalist sai alguse tema sportlasetee. "Mina võisin sinna esimest korda sattuda nii 1964. aastal, kui hakkasin korvpallitreeningutel käima," meenutas Klandorf. "Veetsin Kalevi spordihallis piltlikult öeldes kogu oma nooruspõlve. Olen mänginud seal Kalevi meeskonnas, Eesti noortekoondises ja ka igasugustel muudel eri tasemega  võistlustel. Juba treenerina töötades mängis mu meeskond seal kuni halli remonti minekuni. Kõige eredamalt on mulle Kalevi spordihallist meelde jäänud see, kuidas Eesti korvpallimeeskond võitis seal minu silme all ameeriklasi."

Arhitektide Peeter Tarvase ja Uno Tölpuse projekteeritud Kalevi spordihall avati 1962. aasta novembris ja kuulub praegu arhitektuurimälestisena riikliku kaitse alla. Klandorfi hinnangul  sai Eesti korvpalliajalugu Kalevi spordihalli valmimisega uue tuule tiibadesse, sest seal sai nii Eestis korvpallikoondis kui Kalevi korvpallimeeskond mängida kõrgel tasemel mänge. "Ühtlasi toodi Tartu Kalevi korvpallimeeskond Tallinnasse, kus juba Tallinna Kalevi nime all mängis Kalevi spordihallis kuni NSV Liidu korvpallimeistrivõistluste kullani 1991. aastal," lisas Klandorf.

2009. aastani kuulus hall spordiseltsile Kalev. Majandusraskustesse sattunud spordiselts aga ei suutnud enam Kalevi spordihalli majandada ja Tallinn ostis selle ära.

Möödunud aasta veebruaris algas hallis põhjalik remont, mis kestis üle aasta ja läks maksma ligikaudu 7,5 miljonit eurot.

------

KUUSMAA: Ilmselt tänu Kalevi spordihallile hakkasin ma korvpalli mängima

"Mul on väga hea meel, et Kalevi spordihall jäi spordirajatiseks, et see renoveeriti ning spordirahvas saab seda jälle kasutada," ütles treener ja kauane tippkorvpallur Aivar Kuusmaa.

Kalevi spordihalliga on seotud paljude meie sportlaste, eelkõige muidugi korv- ja võrkpallurite legendaarsed mängud ja võidud. "Minu mängimistest esimesena meenub NSV Liidu korvpallimeistriks tulemine," rääkis Kuusmaa. "Esimest korda tatsus mu jalg Kalevi spordihallis siis, kui olin alles väike poiss, umbes seitsmene. Arvatavasti mängis ka Kalevi spordihalli saal ise mingit rolli, et ma üldse korvpalli juurde jõudsin. Olin esimeses klassis, kui juba käisin seal Kalevi mänge vaatamas. Mul on väga hea meel, et Kalevi spordihall jäi spordirajatiseks, see renoveeriti ning spordirahvas saab seda jälle kasutada."

Ka käsipallitreener Risto Lepp leidis, et valmis on tehtud vinge asi. "See on super treeningkeskus ja võistluspaik otse Tallinna kesklinnas," lisas Lepp. "Aga kõige võimsam on Kalevi spordihallis valitsev aura."

-------

Tule Kalevi spordihalli avama!

*Kalevi spordihalli pidulik avamine linnarahvale toimub täna, 5. mail kell 19.

*Kell 19 tutvustatakse korvpallivõistkondi, linna esindajad peavad avamiskõnesid ja antakse üle tänukirjad.

*Kell 19.10 algab BC Kalev/Cramo ja Pärnu Sadama poolfinaalseeria kolmas mäng.

*Mängu vaheajal esineb võimlemisklubi Piruett.

 

 

 

Laadimine...Laadimine...