Kõlvart: koolides peaks kaks-kolm sporditundi lisaks olema

"Maailma Terviseorganisatsiooni prognoosi järgi kannatab aastaks 2025 rasvumise all juba iga kolmas eestlane," hoiatas Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, kelle sõnul peaks üldhariduskoolide õppekavas lisaks kehalisele kasvatusele olema õppeaine nimega sport. "Kas ei ole vaja siis õpetada last, kuidas olla terve?" Rohkem liikumist koolis lahendab ka nende perede probleemid, kus majanduslike põhjuste tõttu lapsed trennis käia ei saa.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Kõlvart: koolides peaks kaks-kolm sporditundi lisaks olema

Toimetaja: Moonika Tuul

"Maailma Terviseorganisatsiooni prognoosi järgi kannatab aastaks 2025 rasvumise all juba iga kolmas eestlane," hoiatas Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, kelle sõnul peaks üldhariduskoolide õppekavas lisaks kehalisele kasvatusele olema õppeaine nimega sport. "Kas ei ole vaja siis õpetada last, kuidas olla terve?" Rohkem liikumist koolis lahendab ka nende perede probleemid, kus majanduslike põhjuste tõttu lapsed trennis käia ei saa.

Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart esines tänasel linnavolikogu istungil avaldusega, milles ütles, et rahvastiku tervise huvides peaks üldhariduskoolide õppekavas lisaks tänastele kehalise kasvatuse tundidele olema veel 2-3 täiendavat treeningut.

"Hetkeseis on nutune – Eesti noored on vähesest liikumisest tingitult tervise ja kaaluga kimpu jäämas," ütles Tallinna Linnavolikogu esimees, Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, EOK "Sport koolis" ja üliõpilasspordi komisjoni esimees Mihhail Kõlvart. "Maailma Terviseorganisatsiooni prognoosi järgi kannatab aastaks 2025 rasvumise all juba iga kolmas eestlane."

Liikumistunnike päevas hoiab tervena

"Ülekaalust tingitud ülekaalu ja tervisehädade vastu aitaks väga hästi Maailma Terviseorganisatsiooni soovitus, mille kohaselt peaks noor inimene liikuma igas päevas umbes tunni, seitse tundi nädalas," sõnas Mihhail Kõlvart.

Väikese Islandi jalgpalli-ime on suuresti tasuta trennide tagajärg.

Mihhail Kõlvarti sõnul valdab sama mure kogu läänemaailma ning seega saame mujalt õppust võtta. "Väikese Islandi jalgpalli-ime on suuresti tasuta trennide tagajärg," kirjeldas Mihhail Kõlvart. "Eestiga suuruse ja rahvaarvu poolest täiesti võrreldavas Sloveenias on koolides hulgaliselt sportimisvõimalusi loodud, lisaks käsitletakse seal sporti hariduse osana – haridus, teadus ja sport on valdkondadena sama ministeeriumi hallata."

"Ka meil tuleb tõdeda, et sport peab olema osa haridusest ja see tähendab, et üldhariduskoolide õppekavas peab olema selline kohustuslik õppeaine nagu sport! Ehk teisisõnu: riiklikus õppekavas olgu lisaks tänastele kehalise kasvatuse tundidele (1,5 tundi nädalas) veel 2-3 täiendavat treeningut (3-4,5 tundi) nädalas," kinnitas Mihhail Kõlvart. "Muidugi ei hakataks igas koolis harrastama kõiki spordialasid, aga 5-6 ala peaks sõltuvalt kooli võimalustest ja traditsioonidest olema tagatud."

"Loomulikult tuleb ka alternatiive ette näha – kui laps erinevatel põhjustel ei saa treeningutel osaleda, on tal rohkem lihtsamaid liikumistunde, samas saab saavutusspordiga tegelev laps niigi suurest koormusest tingituna kohustuslikest tundidest vabastuse," rääkis Mihhail Kõlvart.

Kas ei ole vaja siis õpetada last, kuidas olla terve?

"Võib tunduda veider, et hakkame lapsi sundima kohustuslikus korras spordiga tegelema, aga samamoodi kohustuslikus korras sunnime me neid ju õppima keemiat või tööõpetust (rääkimata kehalise kasvatuse tundidest) ja me oleme üksmeelel, et need tunnid on nii lapse enda kui ka ühiskonna huvides," sõnas Mihhail Kõlvart. "Kas ei ole vaja siis õpetada last, kuidas olla terve?"

Mihhail Kõlvarti sõnul võib tekkida ka küsimus, et ega lapse niigi raske koolipäev senisest veelgi raskemaks ja pikemaks ei muutu, kuid tegelikult on füüsiline koormus vaimsele koormusele vahelduseks kasulik, isegi vajalik – uuringudki näitavad, et füüsiliselt aktiivsemad lapsed saavutavad paremaid tulemusi ka õppetöös.

Tervem ühiskond säästab haigekassa raha

"Pealegi, äkki võikski laps kõik oma haridusvajadused ühest ja samast koolist kätte saada – et läheb hommikul kooli ning saab seal tehtud nii õppetöö, trenni, huvitegevuse kui ka järgmiseks päevaks antud kodutöö – õhtud võiksid olla paljudele hoopiski senisest vabamad olla!" lausus Mihhail Kõlvart, kelle sõnul hoiaks tervem ühiskond kokku haigekassa kulusid, sest haiguste ennetamine on igal juhul odavam kui nende ravimine. "Inimene, kes on maast madalast külge saanud tervislikud harjumused, elab nendega tõenäoliselt terve elu."

Paljudel lastel jääb osalemata majanduslikel põhjustel, paljudel aga ka vanemate ükskõiksusest.

"Uus süsteem tooks ka kiiremaid plusse – paraneks laste keskmine üldfüüsiline vorm, mis tähendab, et tippspordile saaks laotud tugevam baas. Samuti toimuks senisest paremini andekate sportlaste varajane märkamine," lisas Mihhail Kõlvart. "Kindlasti ei maksa ära unustada sedagi, et mitte kõigil lastel ei ole võimalik osaleda huviharidus- ja spordikoolide tegevuses. Paljudel lastel jääb osalemata majanduslikel põhjustel, paljudel aga ka vanemate ükskõiksusest."

"Arusaadavalt on vaja ette valmistada ka rohkem treenereid, aga siis oleksid nad juba enamasti elukutselised, töötaksid hommikuti koolides ja pealelõunati spordiklubis, mitte õhtuti ja hobikorras, nagu see praegu tihti on," sõnas Mihhail Kõlvart. "Küsimusi on kindlasti veelgi, aga eesmärk väärib mu meelest pingutamist."

Samal teemal toimus täna Paides EOK Eesti Spordi Kongress, kus arutati võimalusi, kuidas saavutada aastaks 2030 Eestis olukord, kus kõik kooliealised lapsed saaksid vajaliku soovitusliku mõõduka või tugeva intensiivsusega liikumiskoormust iga päev vähemalt 60 minutit ehk kokku seitse tundi nädalas. Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, EOK "Sport koolis" ja üliõpilasspordi komisjoni esimees Mihhail Kõlvart modereeris Spordikongressil paneeldiskussiooni "Sport koolis".

Laadimine...Laadimine...