Lasnamäele kerkib Eesti suurim võistlusujula

"Loomulikult on meie õpilased rahul, kui Tondiraba spordikompleksi juurde ehitatakse suur ujula, kus me edaspidi käia saame," ütles Kuristiku gümnaasiumi direktor ja kehalise kasvatuse õpetaja Raino Liblik. "See oleks meie koolile kõige lähem ujula."

Pilt: Scanpix

Lasnamäele kerkib Eesti suurim võistlusujula

Urmas Kaldmaa

"Loomulikult on meie õpilased rahul, kui Tondiraba spordikompleksi juurde ehitatakse suur ujula, kus me edaspidi käia saame," ütles Kuristiku gümnaasiumi direktor ja kehalise kasvatuse õpetaja Raino Liblik. "See oleks meie koolile kõige lähem ujula."

Uuest olümpianormidele vastavast ujulast on Tallinnas ja ka mujal Eestis kaua räägitud, kuid see, millest kõneleb direktor Liblik, ei ole enam pelgalt unistus. Tallinna linnal on selge tähtaegadega plaan rajada hiljemalt 2025. aasta lõpuks Lasnamäele Eesti suurim ja moodsaim, kõigile rahvusvahelistele nõuetele vastav ujula, mille juurde kuulub treenimiseks ja vaba aja veetmiseks mõeldud keskus.

"Ujula on väga oluline," nentis Liblik, "mul on selle üle väga hea meel. Nii koolijuhi kui ka spordifännina olen ma uue ujula ehitamist Lasnamäele kaua oodanud."

Eluliselt vajalik

Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja Aivo Normaku sõnul algab Tondiraba jäähalli kõrvale (Varraku 14a) ujula ehitamine juba järgmisel aastal. "Tallinnas on ligikaudu 10 000 spordiklubides tegutsevat ujujat, kuid ujumisvõimalusi meil ülemäära palju ei ole ja Lasnamäel puudub suur avalik ujula üldse," lausus Normak. "Kavandatava ujula üks eesmärke on toetada ka tippspordi arengut. Eestis ei ole 50 meetri ujulaid kuigi palju ja Tallinnas võistluste läbiviimiseks ühtegi niisugust."

Ujulasse tuleb kaks basseini, millest üks on vähemalt kümne  rajaga 50-meetrine ja teine vähemalt nelja rajaga 25-meetrine. "Seal on mugav ja saab läbi viia ujumisvõistlusi, sest on olemas nii võistlus- kui ka soojendusbassein," mainis Normak. Suure basseini äärde paigaldatakse tribüünid vähemalt 400  pealtvaatajale.

Rajatav ujula ei arvesta ainult sportlaste vajadustega, sinna tuleb ka spaa, kus saab tervislikult ja sportlikult aega veeta ja lõõgastuda. Keskuse juurde kuuluvad veel universaalne pallimänguplats ja majutusruumid, kus sportlased ja külastajad võivad vajadusel ööbida.
"Uus ujula pakub kindlasti paremaid võimalusi lapsi ujuma õpetada," ütles Liblik. "Ujumine on elus äärmiselt vajalik oskus, mis tagab igale inimesele teatud olukordades turvatunde. Noortespordis on ujumisel eriline roll! Mu oma lapsed on juba hästi noorest east peale ujumas käinud, usun, et see on neid igakülgselt arendanud ja nende tervist tugevdanud."

Ujula juurde rajatakse vähemalt ühe maa-aluse korrusega parkla ja parkimisplats vähemalt 300 tähistatud kohaga. Linnal on kavas maa-aluste parklakorruste peale rajada kuni viiekordne parkimismaja, kus saab parkida kuni 700 sõidukit.

Laste ujumisoskus paraneb pidevalt

Kalevi ujumiskooli treener ja endine tippujuja Martin Liivamägi ütles, et statistiliselt on meie laste ujumisoskus teiste riikidega võrreldes keskmine, kuid kindlasti on eriti neis piirkondades, kus ujulaid napib, palju veel ära teha. "Üldiselt on meie laste ujumisoskus viimase 5-10 aasta jooksul tunduvalt paremaks läinud," ütles Liivamägi. "Uute ujulate ehitamine annab parema võimaluse lapsi ujuma õpetada, kindlasti soodustab Tondiraba ujula valmimine ka meie ujumise järelkasvu arengut. Iga riigis, mis tahab ujumises maailma tasemel kaasa rääkida, peab selline ujula olema, nii ka meil – muidu jääme teistest järjest rohkem maha. Soovisin sellist ujulat, nagu nüüd on kavas ehitada, juba 10-15 aastat tagasi, kui veel ise aktiivselt ujumisspordiga tegelesin." 

Sobib noortele ja tippsportlastele

"Uus ujula annab nii noortele kui ka tippsportlastele treenimiseks ja arenguks täiesti uued võimalused," lausus abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

"Lasnamäe on elanike arvult Tallinna suurim linnaosa, seal elab ligikaudu 120 000 inimest. Kahjuks pole Lasnamäel praegu ühtegi suurt avalikku ujulat, kuhu iga soovija saaks lihtsalt sisse astuda ja oma lõbuks ujuda," rääkis Belobrovtsev. "On küll mõned kooliujulad, kuid need on üle koormatud ja iga soovija seal ujuda ei saa. Kui mõelda noortespordi ja tippspordi peale, siis ka selles vallas annab uus ujula sportlastele treenimiseks ja arenguks täiesti uued võimalused. Tallinnas polegi praegu ühtegi 50-meetrist ujulat, kus saaks tipptasemel treenida ja ujumisvõistlusi korraldada. On hea, et ujula rajatakse Tondiraba jäähalli kõrvale, see võimaldab kasutada soojusenergiat ühiselt ja säästlikult."

Laadimine...Laadimine...