Lõuna-Koreas Pyeongchangis lõppesid taliolümpiamängud

Lõuna-Koreas Pyeongchangis lõppesid pühapäeval 23. taliolümpiamängud, mille edukaimaks riigiks tõusis Norra ning mis tõid ajutist leevendust pingetele Korea poolsaarel.

Pilt: Scanpix

Lõuna-Koreas Pyeongchangis lõppesid taliolümpiamängud

Lõuna-Koreas Pyeongchangis lõppesid pühapäeval 23. taliolümpiamängud, mille edukaimaks riigiks tõusis Norra ning mis tõid ajutist leevendust pingetele Korea poolsaarel.

Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach kuulutas Pyeongchangi talimängud lõppenuks lõputseremoonial, kus Lõuna-Korea linn andis olümpialipu üle Pekingi linnapeale. Järgmised taliolümpiamängud peetakse 2022. aastal Hiina pealinnas, vahendas BNS.

Bach ütles kõnes, et Pyeongchangi olümpiat jääb iseloomustama mängude avamine uutele sportlastele, riikidele, spordialadele ja tehnoloogiatele. "Seega saan tõepoolest öelda, et Pyeongchangi 2018. aasta taliolümpiamängud on uute horisontide mängud," lausus ta.

"Me võtame need horisondid omaks ja ulatame käe kõigile, ühendamaks jõud selles usus tulevikku," sõnas ROK-i president.

Bach ülistas ka Lõuna- ja Põhja-Korea koostööd olümpiamängudel. Tema sõnul näitas kahe riigi sportlaste ühismarss mängude avatseremoonial, et mõlema riigi sportlased usuvad "rahumeelsesse tulevikku" ja seda, et sport ühendab rahvaid ja ehitab sildu.

Presidendi sõnul kavatseb ROK Pyeongchangi mängude järel "olümpiadialoogi" jätkata. ROK on teatanud, et Bach külastab pärast olümpiamänge Põhja-Koread.

Lõputseremoonial marssisid kahe Korea sportlased eraldi oma riigilippude all.

Kuusteist päeva kestnud olümpiamängudel võistles 2920 sportlast 15 alal ning välja jagati rekordilised 102 kuldmedalit. Edukaim medaliriik oli 14 kuldmedali ja ühtekokku 39 medaliga (14+14+11) Norra. Järgnesid Saksamaa 31 (14+10+7) ja Kanada 29 (11+8+10) medaliga.

Võõrustaja Lõuna-Korea oli 17 medaliga (5+8+4) seitsmes.

Venemaa koondis jäi olümpialt kõrvale, sest ROK oli kehtestanud riigile sanktsioonid riikliku dopinguprogrammi olemasolu eest nelja aasta tagustel Sotši taliolümpiamängudel. Pyeongchangis võistles olümpialipu all ROK-i poolt puhtaks hinnatud 168 Vene sportlast, kes võitsid 17 medalit (2+6+9).

Venemaa au päästsid olümpiakulla võitnud teismeline iluuisutaja Alina Zagitova (15) ning meeste hokikoondis. Olümpialipu all võistelnud Vene hokimeeskond suutis finaalmatšis kaotusseisust välja tulla ja lisaajal Saksamaa alistada, tulles 26-aastase vaheaja järel taas olümpiavõitjaks.

Eesti parima tulemuse eest hoolitses kiiruisutaja Saskia Alusalu, saades kiiruisutamise ühisstardisõidus neljanda koha.

Pyeongchangi taliolümpiamängud olid Lõuna-Korea jaoks teised. 1988. aastal võõrustas pealinn Soul suveolümpiat.

9. märtsil algavad Pyeongchangis paraolümpiamängud, mis kestavad 18. märtsini.

Taliolümpiamängude lõputseremoonial osalesid teiste seas Lõuna-Korea president Moon Jae-in, Põhja-Korea tippametnik kindral Kim Yong-chol ja USA presidendi Donald Trumpi tütar Ivanka. Avatseremooniale 9. veebruaril saatis Põhja-Korea riigi liidri Kim Jong-uni õe Kim Yo-jongi ja tseremoniaalse riigipea Kim Yong-nami.

Põhja-Korea osalemine taliolümpiamängudel tõi kaasa ajutise sula suhetes lõunanaabriga. Pyongyang saatis mängudele 500-liikmelise delegatsiooni, mille koosseisus oli 22 sportlast. Põhja-Korea sportlased mängudelt ühtegi medalit ei võitnud, kuid žestina kahe Korea ühtsusest osales naiste jäähokiturniiril kahe riigi ühisnaiskond.

Põhja-Korea viis vahetult olümpiamängude eel ja ajal läbi rahvusvahelisele kogukonnale suunatud sarmirünnakut, mille eesmärk oli näidata maailmale stalinistliku režiimi inimlikku palet ja vähendada isolatsiooni, kuhu riik on üha provokatiivsemate raketikatsetuste ja kuuenda tuumakatsetuse tõttu sattunud.

Analüütikute hinnangul püüab Põhja-Korea kaheosalise lähenemisega normaliseerida oma staatust "de facto tuumariigina", võib püüda nõrgestada enda vastast sanktsioonirežiimi ja lüüa kiilu USA ja Lõuna-Korea vahele.

Ühendriigid, mis on korduvalt kutsunud Lõuna-Koread mitte laskma end põhjanaabri sarmirünnakust pimestada, on kinnitanud, et Washingtoni ja Souli positsioonide vahel Pyongyangi suhtes ei ole erinevusi.

Olümpiamängude viimasel päeval teatas Soul Põhja-Korea valmisolekust pidada USA-ga kõnelusi. Pyongyang on korduvalt teatanud valmisolekust eeltingimusteta kõnelusi pidada, kuid Washington on seadnud tingimuseks konkreetsete sammude astumise tuumaprogrammist loobumise suunas.

Laadimine...Laadimine...