Eesti Loodusmuuseum avab valentinipäeval näituse liblikate armulukkudest

Tänasest, 14. veebruarist on Eesti Loodusmuuseumis avatud putukauurijate liigimääramise tööd tutvustav fotonäitus "Liblikate armulukud". 

Pilt: Scanpix

Eesti Loodusmuuseum avab valentinipäeval näituse liblikate armulukkudest

Tänasest, 14. veebruarist on Eesti Loodusmuuseumis avatud putukauurijate liigimääramise tööd tutvustav fotonäitus "Liblikate armulukud". 

Muuseumi trepigaleriis eksponeeritud näitusel on väljas mikroskoobi all tehtud fotod liblikate armulukkudest ja –võtmetest ehk emas- ja isasliblikate genitaalidest.

"Enne 19. sajandi lõppu määrati liblikaid peamiselt nende tiivakirja järgi, kuid siis leiti, et välimuselt eristamatutel liblikatel saab vahet teha nende siseehituse, täpsemalt genitaalide järgi," räägib liblikauurija ja näituse kuraator Aare Lindt. "Mikroskoobi all liblikate siseelundite uurimine on liikide määramisel, ja uute liikide kirjeldamisel, tavapärane praktika. Kuna läbi mikroskoobi nähtav on omapärane ja sümmeetriline, tekkiski mõte näidata seal avalduvat ka loodusmuuseumi külastajatele," lisab ta.

Lisaks kaunite fotode esitlemisele on näituse eesmärgiks anda ülevaade liblikate ainulaadsest paaritumisest: liblikate paaritumine toimub "luku ja võtme" printsiibil ehk on edukas vaid juhul, kui emas- ja isasliblikate genitaalid kujult täiuslikult kokku sobivad.

"See aitab ära hoida sarnaste liikide ristumise, misläbi võiksid tekkida liigi püsimist ohtu seadvad hübriidid. Lisaks kindlustab lukusüsteem kiiremale isasele esimese öö õiguse, sest konkureerima tulev isane seda naljalt lahti ei murra," seletab Aare Lindt. ""Lukusüsteemi" rakendumist on ilmselt väga paljud ka oma silmaga näinud – kui kaks liblikat justkui teineteise küljes kinni olles lendavad," ütleb ta.

Näitusel on väljas 12 fotot kümnest liblikaliigist, sh jäädvustused pääsusabast, kes hiljuti valiti Eesti rahvusliblikaks ning ka 2018. aasta liblikaks.

Liblikate elu kohta saab lähemalt kuulda 15. märtsil kell 18 Öökulli akadeemia loenguõhtute raames toimuval kuraatorituuril.

Laadimine...Laadimine...