Eesti noored teadlased nõuavad teaduste rahastamise suurendamist

Eestis on 6,94 teadlast tuhande töötaja kohta, samas kui Soomes on vastav arv 14,27, Rootsis 14,42 ja Taanis 14,92. 

Pilt: Scanpix

Eesti noored teadlased nõuavad teaduste rahastamise suurendamist

Eestis on 6,94 teadlast tuhande töötaja kohta, samas kui Soomes on vastav arv 14,27, Rootsis 14,42 ja Taanis 14,92. 

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) saatis teisipäeval valitsusele ja riigikogule ametliku pöördumise, milles kutsub mõlemaid institutsioone lõpetama teadlastele ning ühiskonnale antud lubaduse murdmise ning eraldada juba järgmise aasta riigi- ja kohalikust eelarvest teadus- ja arendustegevusele üks protsent sisemajandust kogutoodangust, vahendas BNS akadeemia pressiteadet.

ENTA ootab, et valitsus ja riigikogu peaksid kinni teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonistrateegias 2014-2020 "Teadmistepõhine Eesti" antud lubadusest, et teadus- ja arendustegevuse rahastamine riigi- ja kohalikust eelarvest tõstetakse 2015. aastaks ühele protsendile SKP-st ja edaspidi hoitakse seda vähemalt sel tasemel, nähtus pressiteatest.

Akadeemia asutajaliikmed nendivad pöördumises, et tõik, et juba 31. oktoobril 2013 valitsuses ning 22. jaanuaril 2014 riigikogus heaks kiidetud dokumendiga antud lubadusest ei suutnud kinni pidada nii otsuse vastu võtnud riigikogu koosseis kui ka praegune riigikogu koosseis, pole mitte lihtsalt jätkusuutmatu, vaid Eesti teadlaskonda ning kogu haritlaskonda hävitav barbaarne käitumine.

Eestis on 6,94 teadlast tuhande töötaja kohta, samas kui Soomes on vastav arv 14,27, Rootsis 14,42 ja Taanis 14,92. ENTA liikmete arvates on ilmne, et Eestis ei ole liiga palju teadlasi, kui me tahame, et meie riik oleks teadmistepõhine ning innovatiivne. Arvata enesekindlalt, et praegustes alarahastuse tingimustes ja läbipõlemise piiril töötavad teadlased ei lahku Eesti ülikoolidest, on Akadeemia liikmete hinnangul ülbe, lühinägelik ning Eesti riigi tuleviku suhtes vastutustundetu.

ENTA liikmed rõhutavad oma pöördumises, et Eesti teadlaste poolt tehtav teadus on maailmatasemel ning seda peaks ka vastavalt väärtustama. Teaduse ja teadmiste väärtustamine peab aga algama juba teadlaskarjääri alguses, mistõttu tuletavad ENTA liikmed veelkord valitsusele ning riigikogule meelde, et jätkuvalt ootab parendamist ka doktorantide olukord. ENTA ettepanek on võrdsustada ja siduda doktorantide stipendium Eesti keskmise palgaga, seisis pressiteates.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia on Eesti Teaduste Akadeemia initsiatiivil 2017. a. mais loodud iseseisev noorteadlastega seotud teemadele keskendunud MTÜ. ENTA asutajaliikmed on väljapaistvad ja aktiivsed doktorikraadiga kuni 37 aastased teadlased, kelle esitasid liikmeks Eesti Teaduste Akadeemia kutsel Eesti teadusasutused. ENTA eesmärgiks on olla Eesti noorte teadlaste häälekandja ühiskonnas ning esindada Eesti noorte teadlaste huve, panustades teaduse ja ühiskonna arengusse ning selgitada ja suurendada teaduse rolli ühiskonnas.

Laadimine...Laadimine...