FOTOD! Euroopa noorte teadlaste konkursil pälvis Tallinna eripreemia Portugali noorte uurimistöö

"Nende uuenduslik algatus aitab ühelt poolt abivajajaid, samas kaasates sellega kõigi teiste kaaskodanike tähelepanu," sõnas abilinnapea Mihhail Kõlvart. "Eriti liigutav on asjaolu, et just noored kutsuvad üles täiskasvanuid märkama ja hoolima endast nõrgemaid."

Pilt: Svetlana Aleksejeva

FOTOD! Euroopa noorte teadlaste konkursil pälvis Tallinna eripreemia Portugali noorte uurimistöö

"Nende uuenduslik algatus aitab ühelt poolt abivajajaid, samas kaasates sellega kõigi teiste kaaskodanike tähelepanu," sõnas abilinnapea Mihhail Kõlvart. "Eriti liigutav on asjaolu, et just noored kutsuvad üles täiskasvanuid märkama ja hoolima endast nõrgemaid."

89images

Täna toimus Estonia kontserdisaalis Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursi auhinnatseremoonia, kus peapreemiad andis laureaatidele üle president Kersti Kaljulaid ja Euroopa Komisjoni teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraadi juht Robert-Jan Smits. Eestipoolsed eripreemiad andis välja Haridus- ja Teadusministeerium ning Tallinna linn.

Tallinna linna eripreemia pälvis uurimistöö EasyPark, mille autoriteks on Luís Miguel Afonso Pinto (17), Beatriz Sampaio Bastião (17) ja Olavo Filipe Estima Saraiva (16) Portugalist. Tallinna eripreemia andis võitjatele üle abilinnapea Mihhail Kõlvart.

EasyPark’i projekt üritab vähendada sotsiaalset ebavõrdsust – see on uuenduslik algatus, mis parandab erivajadusega inimeste elukvaliteeti ja muudab nad iseseisvamaks. Noorte projekti eesmärk on lisaks puuetega inimeste iseseisvamaks muutmisele õpetada inimesi austust üles näitama. Nende plaan on paigaldada kõigisse parkimiseelisega kohtadesse automaatselt aktiveeruv pollar – tugev vertikaalne post –, et takistada ebaseaduslikku parkimist; pollari aktiveerib autonumbri tuvastussüsteem. Seade hoiab parkimiseelisega kohad vabad nende jaoks, kes seda tõeliselt vajavad, ning õpetab füüsiliselt terveid inimesi õigesti käituma.

Abilinnapea Mihhail Kõlvart tunnustas ja tänas Tallinna linna eripreemia pälvinud noori töö eest, mis kätkeb endas mitut suurt ja ilusat eesmärki. "Nende uuenduslik algatus aitab ühelt poolt abivajajaid, samas kaasates sellega kõigi teiste kaaskodanike tähelepanu. Eriti liigutav on asjaolu, et just noored kutsuvad üles täiskasvanuid märkama ja hoolima endast nõrgemaid," sõnas Kõlvart. "Antud projekt on kindlasti huvipakkuv idee ka Tallinnale, sest oleme aastaid panustanud sotsiaalhoolekande valdkonna arendamisse ja sotsiaalteenuste parendamisse ning kindlasti soovime jätkata sotsiaalsete projektide elluviimist edaspidigi."

Välja anti üheksa rahalist preemiat ning teadusasutuste eripreemiad (EIROForum, Euroopa Kosmoseagentuur, CERN, PRACE jne). Esimese preemia (7000 eurot) pälvisid: Karina Movsesjan (18) Tšehhist tööga "RAD51 valgu mutatsioonide roll vähi arengus", Adam Jan Alexander Ohneso (20) Šveitsist tööga "Unustatud vangid – esimese maailmasõja tsiviilvangid Korsikal"  ja Danish Mahmood (14) Kanadast tööga W.I.N.I.T.S. Traadita omavahel ühendatud mitte-invasiivne triaaži süsteem.

Teise preemia (5000 eurot) pälvisid Kamil Humański (18) Poolast  tööga "Kesk-ordoviitsiumi – vara-siluri ajastu okasnahksete taksonoomiline mitmekesisus Siljansringenis Rootsis",  Yana Zhabura (17) Ukrainast tööga "Kolmjalgmanipulaatori tehnilise võimekuse parandamine" , Colette Benko (16) Kanadast tööga "Uuenduslik laste vähktõve ravi: epigeneetika diferentseerumise esilekutsumiseks". 

Kolmanda preemia (3500 eurot) said Florian Cäsar (19) ja Michael Plainer (19) Austriast tööga "Sigma – Kuidas arvutid õpivad?", Chavdar Tsvetanov Lalov (17) Bulgaariast tööga "Ennast vältivate kõnnakute ja ühendava konstandi struktuur" ning Arne Jakob Geipel (16),  Matthias Paul Grützner (16),  Julian Egbert (16) Saksamaalt tööga  "Vedelikujuga tabab koredat pinda – erakordse ja stabiilse lainetuse teke".

Haridus- ja Teadusministeeriumi eripreemia pälvis Gustav Møller Grimberg (19) Taanist tööga "Võrdleva entroopia analüüsi kasutamine keelte ajaloolise lahknevuse dateerimiseks ja kvantifitseerimiseks."         

 

Konkursil osales 146 õpilast 89 uurimistöö ja -projektiga. Paljud tööd on seotud inimese tervise ja haiguste ravi leidmisega ning energia ja keskkonnaprobleemide uurimisega. Eesti esindajateks olid selleaastase õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimad Brita Laht Saaremaa Ühisgümnaasiumist, Anni Britta Pajoma Tartu Jaan Poska Gümnaasiumist ja Jasper August Tootsi Hugo Treffneri Gümnaasiumist. Lisaks Eestile osalesid tänavu 37 riiki. Kolme konkursipäeva jooksul oli noorte uurimusi hindamas 19 rahvusvahelise žürii liiget. 

Laadimine...Laadimine...